17 Şubat 2012

Kitap Yorumu: Açlık Oyunları || Suzanne Collins

Açlık Oyunları
Suzanne Collins

Tür: Bilim kurgu, Genç Yetişkin, 
Sayfa; 374
GR puanı: 4.42 - 5 üzerinden
Yayın Tarihi; 31.10.2008
Türkçe: Pegasus Yayınları tüm seriyi yayımladı.
Orjinal Adı: Hunger Games
Seri: Açlık Oyunları 1
Puanım: 
Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içinde Panem ulusu yaşamaktadır, Capitol'ün etrafında on iki bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır. Onların her biri her yıl yapılan Açlık Oyunlan'na katılmak zorundadır. Yarışma için her bir bölge yaşları on iki ve on sekiz arasında değişen birer erkek ve kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık Oyunları TV'den canlı olarak yayınlanan ve ölümüne bir kavgadır.On altı yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve kendinden daha küçük kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kız kardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. Ancak Katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kız kardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir. Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur. Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır.
Gene mükemmel bir kitap okudum. Etkisinden çıkmam biraz vakit alacak gibi görünüyor. Kitap çok akıcı, etkileyici, büyüleyici, şaşırtıcıydı. Yazar detayları çok güzel vermişti. Her anı sizde Katniss ile birlikte yaşıyordunuz. Savaşıyor, ağlıyor ölüyor ve diriliyordunuz.

Kitabın nasıl bittiğini anlamadım. Her sahne ne olacak korkusuyla geçiyordu. Özellikle Peeta, tamimiyle beni büyüledi. Çok fedakar, özverili ve çok aşıktı. Ve çok salaktı, pasifti... Gale varken...
Bu kitapta fedakar olmayan bir karakter bulmak çok zor sanırsam. Karakterler gerçekten çok inandırıcıydı  Kitap boyunca kendi içlerinde çelişme yaşamadılar. Tek bir amaçları vardı; hayatta kalmak.
Çok duygusal ve vahşi bir kitaptı. İçinde bir kaç öpüşmeden başka cinsellik içeren şey yoktu. Bol bol kan, bıçak, ölüm ve diğer unsurlar vardı.
Rue'nun sahnesi beni gerçekten çok etkiledi. Karakterle kendimi öyle bütünleştirmişim gerçekten duygusal anlar yaşadım.
Kitabın sonu ise tam bir sürpriz oldu.Ve çok kalp kırıcıydı.
Sonraki kitaplar hakkında pek bir bilgim yok ama olay çok kötü bir halde görünüyor şuan için. Onlara şans dilemekten başka seçeneğimiz yok gerçekten.
Çok sıra dışı, acımasız ve tadı damağınızda kalan bir macera. Seriyi kesinlikle öneriyorum. Ağlayacağınız, sizi derinden etkileyecek bir macera...

5 yorum:

 1. deathNote3.12.13

  yayın tarihi orjinal dilde olan tarih. değil mi ? eğer öyleyse türkçe yayın tarihi nedir?

  YanıtlaSil
 2. Bendeki kitapta 2012 yazıyor. :-)

  YanıtlaSil
 3. peeta herşeyim11.4.14

  sen ne galesinden bahsediyon peeta varken 3. kitabı okuda aklın başına gelsin çocuk galeyi katnissi kurtarmak ve diğer herkezi kurtarmak için canını feda ediyor aklıyla oynanaıyor ne galesinden bahsediyon admin sölese asıl gale salak ve pasif hemde çok çirkef adam ol iikide bir de peetayı kötüleme asıl katniss seven de zaten peeta gale kendisinden başka kimse düşünmeyen bir saftirikti bunuda böyle bil peeta 2. oyunlarda katnissı korumak için herşeyni feda edityor bana gale ın bir fedakarlığını söyle hadi gale katnissi sadece 13. mıntıkada biraz koruyor ama peeta herşeyini kaybediyor mal snow yüzünden aklını kaybediyor ailesini kaybediyor ama en azından katniss ver diyor ve sen hala galeden bahsediyorsun ama sonuçta peetayla çocukları oluyor gale (malı) 2. mıntıkada çalışıyor

  YanıtlaSil
 4. Eylem10.9.14

  Seriyi kısa zaman önce bitirdim, asıl son gerçekten çok kırıcıydı ve bana göre çok ciddi kayıpları oldu. Kitabın sonu aslında çok mutluluk vericiydi ama çok sevdiğim bir karakter öldü o yüzden sevinemedim. O karakter 1. Kitapta geçmiyor rahat olun :) Alaycı Kuş çok iyiydi. Filmini bekliyorum.

  YanıtlaSil
 5. Kskdlkdldlxllx iyi güldüm o yüzden ancak yarısını okuyabildim. Bu gerçek değil biliyorsun değil mi? Ben de Gale den nefret ettim ama hadi bir düşünelim, Katniss Gale sayesinde ayakta kalabildi. Bu çok belli. Ve Peeta'yla kesinlikle düşman değillerdi. Spoiler vermişsin. Yorum komikti. Kaç yaşındasın?

  YanıtlaSil