6 Şubat 2012

Kitap Yorumu: Asphodel || Lauren Hammond
Asphodel (The Underworld Trilogy #1)
Lauren Hammond

Tür:Fantastik

Sayfa:161
Yayıncı: Addison Books
Yayın Tarihi:20.12.2011
Dil:İngilizce
Seri: (The Underworld Trilogy #1)
Türkçe: Çevrilmedi

Asphodel'i mitoloji ağırlıklı olduğu için okumaya karar vermiştim. Kitabın başı yetersizdi. Özellikle karakterler kendilerinden beklenen şekilde hareket etmiyordu. Persephone 5 bin yaşında ama tam bir ergen gibi davranıyordu. Gerçekten sinir bozucuydu. Kitap ilerledikçe bu yönü arka plana itiliyor ama tamamen kurtulduğunda söylenemez. Yaş aldıkça - görünüşün önemi yok- bunu size olgunluk katacağını düşünürüm her zaman.

Hades karakterini yansıtıyordu; karizmatik, gizemli, kurnaz ve akıllı...


Başında olmasa da ortasına doğru kitaptan zevk almaya başladım. Bilindik Hades ve Persephone hikayesi değildi. Bazı farklılıklar vardı. Persephone'nin okula gitmesi gibi ya da Demeter'in yemek pişirmesi.

Eğer kitabı bir tanrıça bekleyerek okumazsanız - yani sıradan bir genç kız Hades tarafından takip edilir- kitap daha inandırıcı gelmeye başlıyor. Bu arada Persephone sadece bir kaç çiçekle oynayan, yaşlanıp ölmeyen bir karakter. Pek bir gücü yok. Yeraltına düştükten sonra biraz ondan beklenen şekilde hareket etmeye başlıyor bazense oyuncağını kaybetmiş bir çocuk oluveriyor.

Kitap çok önemli bir yerde bitiyor. Adonis problemini merak ederek kitabı kapadım.
Kısa bir kitap.Tekrar biçimlendirilmiş Yunan mitolojisi kitaplarından hoşlanıyorsanız öneririm ama fazla bir şey beklemeyin.

Kısaca kitabın konusu;

Persephone bütün hayatı boyunca ölümsüzlüğünü saklamak için insanlardan, düşlerinden çıkmayan adamdan kaçıp durdu.Ve o sadece bir adam değil, istediğini- yani Persephoneyi- elde edene kadar durmayacak olan bir Tanrı. Ölülerin diyarına sıkışmış olan Persephone canlıların topraklarına dönmek istiyor.Yeraltı hayaletlerin kol gezdiği korkunç bir yer. Girişi üç başlı bir köpek koruyor.Ve burası dünyanın kurallarının uygulanmadığı, güneşin sıcaklığının olmadığı canlı bir mezar. Aniden umulmadık oluyor ve Persephone kendisini kaçıran, onu 5 bin yıl boyunca kovalayan ölümün vücut bulmuş hali olan Hades's aşık oluyor.

Zeus tarafından yer altından koparılan Persephone sevgilisine ve ölüler diyarına dönmek için bir nar bulmak zorunda.Sadece Persephone'yi dünyanın merkezinde Hades ile yaşaması için ölünün meyvesinden bir tohum yeterli.Ama Zeus dünyadaki her nar ağacını küle dönüştürdü. Biri hariç.Persephone o son ağacın yerini bulmak zorunda.Tanrıların en güçlüleri arasında savaş başlatabilecek bir yolculuk. Öyle bir savaş ki Persephone'nin bildiği tek aileyi kaybetmesine ya da 5 bin yılda bir kez gelen bir aşktan vazgeçmesine neden olabilir.

Not: Kitap Türkiye'de çevrilmedi.0 Yorumcuk:

Yorum Gönder