27 Şubat 2012

Kitap Yorumu: Banished || Sophie Littlefield


There isn’t much worth living for in Gypsum, Missouri—
or Trashtown, as the rich kids call the run-down neighborhood where sixteen-year-old Hailey Tarbell lives. Hailey figures she’ll never belong—not with the popular kids at school, not with the rejects, not even with her cruel, sickly grandmother, who deals drugs out of their basement. Hailey never knew her dead mother, and she has no idea who her father was, but at least she has her four-year-old foster brother, Chub. Once she turns eighteen, Hailey plans to take Chub far from Gypsum and start a new life where no one can find them. But when a classmate is injured in gym class, Hailey discovers a gift for healing that she never knew she possessed—and that she cannot ignore. Not only can she heal, she can bring the dying back to life. Confused by her powers, Hailey searches for answers but finds only more questions, until a mysterious visitor shows up at Gram’s house, claiming to be Hailey’s aunt Prairie. There are people who will stop at nothing to keep Hailey in Trashtown, living out a legacy of despair and suffering. But when Prairie saves both Hailey and Chub from armed attackers who invade Gram’s house in the middle of the night, Hailey must decide where to place her trust. Will Prairie’s past, and the long-buried secret that caused her to leave Gypsum years earlier, ruin them all? Because as Hailey will soon find out, their power to heal is just the beginning.

Banished (Banished, #1)
Sophie Littlefield

Tür:Fantastik
Sayfa: 304
Yayıncı: Delacorte Books For young Readers
Yayın Tarihi: 02.11.2010
Dil:İngilizce
Türkçe: Çevrilmedi

Bu kitaptan gerçekten hoşlandım her ne kadar kitabı bir ara bıraksamda bunun kitapla ilgili olduğunu düşünmüyorum. İçinde aşk vardı ama ana karakteri kapsayan bir aşk yoktu. Tabi biz sinyalleri görüyoruz. Kaz ile aralarında bir şey olacağı gerçekten aşikar.

Kitabın girişte olan bir olayın kitabın içinde geçmiş olacağını düşünüyor insan ama okuyunca bunun daha çok geçmişe ait olduğunu görüyor.

Kitapta fedakarlıklar, kötü karakterler,  gerçeklerin açıklanması, sırların ortaya çıkması gibi olaylar var. Ama aşk yok, en azından Hailey için. 

Hikaye ilginçti, karakterlerle bağlanabiliyordunuz.

Hailey hayatı boyunca acımasız ve uyuşturucu satan büyün annesinin yanında kalmıştır. Ona gerçek güçleri söylenmemiştir.Hiç bir akrabalığı olmayan Scub( biraz geç gelişmektedir) ile Hailey ilgilenmektedir. Morri'nin hayatını kurtarması ile her şey acığa kavuşmaya başlar. .Aniden Halasının çıkıp gelmesi bazı adamların ve kötü olayların ardından Hailey kendisi ve soy ağacı, annesi hakkındaki gerçekleri öğrenir.Ve her şeyi bırakıp halası ile kaçar. Ama yapılması gereken bir kaç şey daha vardır.

Seri:

 Banished (Banished, #1)
 Unforsaken (Banished, #2) 


6 yorum:

 1. Sana yazmayalı uzun zaman oldu =D
  Kitabın kapağı bana gece evi serisinin ilk başlardaki kapaklarını hatırlattı. Ve oldukça dikkat çekici =)

  YanıtlaSil
 2. Sen deyince farkettim. Kesinlikle geceevi var kapakta.
  Büyük ihtimalle okuma nedenimdi :)

  YanıtlaSil
 3. Peki seriye devam ettin mi?? Neler oluyordu?

  YanıtlaSil
 4. Yok etmedim kaldı öyle, çıkmamıştı sanırım. Bir ara okunacaklar listemde oda.

  YanıtlaSil
 5. O liste asla bitmez, sıra da gelmez =D

  YanıtlaSil