11 Şubat 2012

Kitap Yorumu: Breaking Free || Cherise Sinclair


Beth must yield to become aroused, but she's too scared to give up control. The last thing she wants is a ruthless, powerful Dom. But that's just what she gets, and exactly what she needs...
A sadistic husband left Beth scarred, inside and out. Only at the Shadowlands BDSM club does she feel like a woman. But her fears limit her to Doms who won't overwhelm her— the very ones who cannot arouse her. The Master of the Shadowlands gives her an ultimatum: accept the Dom he assigns or lose her membership. The last thing Beth wants is a ruthless, powerful Dom, but that's just what she gets.
Asked to take on a problem sub, Nolan sees the issue immediately— although truly submissive, the little redhead is too scared to relinquish control and her Doms have let her get away with it. That will change right now.
As Master Nolan takes Beth under command, compelling her submission, she's terrified, but the experienced Dom brings her pleasure, not pain. His only demand is that she never lie to him. Under his capable hands, her body comes alive, and she begins to heal. As he pushes her limits, she learns to trust...and then to love. And she realizes he is beginning to care for her in return.
But now her cruel husband has found her, and Master Nolan discovers she's been lying and lying and lying...


Breaking Free (Masters Of Shadowland #3)
Cherise Sinclair


Tür:Erotik
Goodreads: 4.34 (3.805 Oylama)
Sayfa: 170
Dil: ingilizce (çevrilmedi)

Yorumum:
Gene güzel bir kitaptı.Yazarın anlatım tarzını gerçekten sevmeye başladım.Bu kitap diğerlerine göre konu açısından daha yoğun ama çok fazla duygusal ve geriye dönük olduğu için aynı ölçüde sıkıcıydı. 

Hikayenin konusu gerçekten hüzün vericiydi. Ve evet Nolan sen bizim her şeyimizsin.

Yazar kızın iç sorunlarını gerçekten iyi aktarmıştı.Her ne kadar Nolan iyi bir Efendi olsada bana biraz kayıtsız, duygusuz geldi. Buda yazarın vermek istediği havaydı sanırım.Bethin eski kocasının ölmesi ise OH Yea! derdirten türden bir olaydı. BÖyle karakterlerden nefret ediyorum.

Bu kitapta diğer kitaplardan farklı olarak kötü bir olay ve duygusal olmayan bir kriz olayı vardı.Yani gerçek bir kötü adam. Ve Nolan tam bir beyaz atlı prensti. Gelip Beth'i öcüden ve eziyet dolu bir hayattan kurtardı.Ve bu kitap bana diğerleri kadar komik gelmedi.

Konu olarak favorim olsa da (Nİyeyse geçmişi böyle hasarlı olan karakterlerin sevgi ve bir sevgili ile iyileşme dönemlerini okumaya bayılıyorum) kitapta benim için eksik olan bir şeyler eksikti.
,
Beth kendisine eziyet eden Efendisi ve kocasından kaçıp kendine yeni bir hayat kurmuştur ama kocası ondan ciddi sorunalr bırakmıştır ve seksten zevk alamamaktadır.Efendi Z ona bir anlaşma sunar ya Efedi Nolanı kabul eder ya da klupten atılır. Bu onun için zor bir karardır ama başkada çağresi yoktur. Klitap Nolan'ın, Beth'in güvenini kazanması üzerine kuruludur. 

Seri:
Make Me, Sir (Masters of the Shadowlands, #5)
To Command and Collar (Masters of the Shadowlands, #6)Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder