25 Şubat 2012

Kitap Yorumu: Kara Saray || Melissa Marr
Bir genç kız için savaşan binlerce peri...
Soluk kesici bir mücadelenin tuhaf hikayesi.
On yedi yaşındaki Leslie dövme yaptırmaya karar verdiğinde, perilerden ve onların karanlık iktidar mücadelelerinden habersizdi. Tuhaf şekilde, güzel ve gizemli bir dövmenin çekimine kapıldığında ise artık tek düşündüğü ona sahip
olması gerektiğiydi. Dahası yaptıracağı dövmenin tüm hayatını değiştireceğine, arzu ettiği pek çok şeyi ona getireceğine inanıyordu.
Gerçekten de bu dövme tüm hayatını değiştirdi. Fakat yaşayacakları Leslie'nin hayal ettiği türden şeyler değildi. Dövme, onu, Kara Saray'ın ruhunu ele geçirmek için savaşan tekinsiz ve tehlikeli peri kral Irial'a bağlayan sinsi bir kelepçeydi. Leslie peri dünyasının büyüsüne karşı koyamayacak ve tehlikeleriyle mücadele etmeye çalıştıkça yavaş yavaş bu dünyanın derinliklerine doğru çekilecekti.Ink Exchange (Wicked Lovely #2)
Melissa Marr

Tür; Fantastik
Sayfa; 325
Yayıncı;Harper Teen 
Yayın Tarihi;29.04.2008
Dil;İngilizce
Türkçe: Çevrildi (332, Artemis, 2010, Lanetli Sevgili serisi, 2)
Puanım: Kitap çok güzel bir hızla başladı ve hiç beklemediğim bir sonla bitti. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim, ama çok etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Sonuçta okuduğum yüzlerce kitabın hiç birinde kız iki kişiyi sevse de hiç birini seçemeden hayatına devam etmedi.  Erkeklerde diğer kitaplarda kızın iyiliği için onun gitmesine göz yummadı. Çok etkilendim.

ÖZET

Leslie torbacı bir abisi olan, ayyaş bir babanın kızıdır. Abisi onu müşterilerine satıyor ve kız tecavüz ediliyor. Bunun üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen atlatamamış. Dövme yaptırmak istiyor, özel bir dövmeyi seçiyor. Yalnız bu dövme büyülü karanlık peri sarayının kralına ait. Bu dövme ile ölümlülerden Leslie aracılığı beslenebilecek. Aisline, yaz kraliçesi ve Leslie'nin en iyi arkadaşı,onun periler iyi vesamimi olmasını istemediği için bu kimliği saklı tutuyor ve ona açık açık yardım edemiyor. Niall bu kızı sürekli koruyor ve ona âşık. Dövme bizim Leslie'ye yapıyor.Irial, Leslie üzerinden besleniyor. Niall( eski bir karanlık saray üyesi ama ölümlülerin kendisine bağımlı olduğunu fark edince korkup yaz krallıgına sığınıyor.) yaz ve kış krallığında yardımla kendi kanı ve bazı büyülerden yapılan dövmeyi, güneş ve buz ile bozuyor.Çünkü Karanlık Saray beslenme sırasında insanları öldürüyor ve Lesli'nin bununla yaşayamayacağını biliyor. Ama Irial da zevk için değil yaşamak için öldürüyor.(tüm karanlık saray Leslie'ye hayran onu çok seviyor onu mutlu görmek istiyor. Ayrıca bu büyü Leslie'nin acı, keder yani kötü duyguları hissetmesini engelliyor.)

Irial Lesli'yi gerçekten umursuyor ve seviyor dövme gidince Niall ve Irial onun isteği üzerine uzak duruyorlar. Çünkü Leslie kendi hayatını istiyor ve perilerle yaşamaktan mutlu değil. Dövme gidince Irial'la bir konuma yapıyor. Konuşmada bana söz verdin eğer bir ölümlüyü kendine bağlarsan beni mutsuz eder hem Irial Hem Niall gidiyor ayrılıyorlar hayatlarına devam ediyor. Bir gün Irial, Niall'i izlerken yanına geliyor ve krallık gücünü ona devrediyor. ona göre Leslie onu değiştiriyor. ve Niall'i zaten ilk baştan beri kendi yerine atayacağını, yani onu hep sonraki kral olarak düşündüğünü söylüyor. Bunların ikide kızı kendi hayatını yaşaması için bırakıyor.

Onlarca kitap okudum ama hiçbir kitapta kız iki erkekten de birini seçmeden yoluna devam etmiyordu. Bu yüzden sonu çok değişik ve daha da büyüleyici geldi.
Not. Türkçeye çevrilmiştir.

Seri:
 Wicked Lovely (Wicked Lovely, #1)
 Ink Exchange (Wicked Lovely, #2)
 Fragile Eternity (Wicked Lovely, #3)
 Radiant Shadows (Wicked Lovely, #4)
 Darkest Mercy (Wicked Lovely, #5)
2 yorum: