15 Şubat 2012

Kitap Yorumu: Penelopia || Margaret Atwood


Penelopia (Canongate Efsaneleri, #2)
Margaret Atwood

Tür: Fantastik (Yunan mitolojisi)
Sayfa;198
Yayıncı; Cannongate U.S 
Yayın Tarihi; 05.10.2005
Dil; İngilizce 
Türkçe: Çevrildi (tükendi, Turkuvaz kitap)
Puanım:  
Homeros'un Odysseia'sında, Odysseus'un karısı ve Troyalı güzel Helena'nın kuzeni Penelope'nin başından geçenler çağlar boyunca bir ibret öyküsü olmuştur. Odysseus'un Troya savaşına gitmesiyle birlikte yirmi yıl yalnız kalan Penelope, ortalığı sarsan dedikodulara karşın İthake krallığını ayakta tutmayı, dik başlı oğlunu büyütmeyi ve kendisine talip olan yüzü aşkın erkeği aynı anda avucunun içine almayı başarmıştır. Odysseus evine döndüğünde, onca yıl kendisine sadık kalan Penelope'nin bütün taliplerini ve nedense hizmetçilerinden on ikisini öldürür. Antik öyküyü eşsiz bir biçimde bugüne uyarlayan Margaret Atwood, olayların Penelope'yi ve ipe gönderilen on iki hizmetçisini nasıl etkilediğini anlatmayı seçer. Atwood'un kıvrak dili, bilge ve duyarlı yaklaşımıyla öykü, düşündürerek eğlendiren, aynı zamanda da rahatsız eden bir anlatıya dönüşür. Penelope'ye yeni bir yaşam ve gerçeklik kazandırdığı gibi, okuru eski çağların gizemine yanıt aramaya davet eder.

Yorumum
Gerçekten harika bir kitaptı. Okuması çok eğlenceliydi . İlyada ile pek ilgisi olmasada özellikle Odessa ile çok ilgiliydi .Penelope'nin hayatını, Odesseus'un eşi, okumak çok değişik bir tecrübeydi. Özellikle 12 hizmetçinin hikayesi beni hiç düşünmediğim yönlere itti. 

Kitap Penelope'nin yeraltı dünyasından , Asphodel olarak söylenmiş, kendi hayatını anlatması ile başlıyor. Nasıl evlendi, odesseus yokken neler hissetti, ailesiyle, Helen'e olan kıskançlığı gibi özel ve genel şeyler... 

Kitapta özellikle hoşuma giden sahne dava sahnesi oldu. Orada çok hoş bir ortam ve diologlar kurulmuştu. Tabi Penelope her zmanki gibi acı çeken taraf oluyordu. Üzülmemek elde değil. 12 hizmetçinin dediğine göre Penelopiad onların ölümüne göz yummuştu. Karakterimizin ne kadar iyi olduğu göreceli sanırım.

Kitapta Telemakhus'un çok çocuksu yansıtıldığını farkettim ve bana biraz saçma geldi. Sonuçta 20 yaşında olan bir insan, bundan çok uzun zaman önce, çocuk sayılması ve çocuk gibi davranması imkansız gibi geliyor bana.Ama şımartıldığı bir gerçek. Gene de insan tamamiyle nefret edemiyor. Helen için neler söyledi öyle. Sırf annesini üzmemek için. Tabii hepimiz yalan söylediğini biliyoruz.

Tekrar söylemek istiyorum çok güzel bir kitaptı. Akıcı, sürükleyici ilgi çekici... Sizi Marilyn Monroe ve Hitler'den sonra ölüler diyarından en çok çağırılan kişi ile tanıştırıyor, hikayenin genelini bilsenizde bu kitabı okumadan geçmeyin.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder