21 Mart 2012

Kitap Yorumu: Cinder || Marissa Meyer

Cinder (Lunar Chronicles, #1)
Marissa Meyer

Tür; Bilim-kurgu
Sayfa; 387
Yayıncı; Artemis Yayınları
Puanım:

Gelecekte bile, hikâye "bir varmış bir yokmuş" diye başlıyor... İnsanlarla androidlerin yan yana dolaştığı Yeni Pekin'e hoş geldiniz. Her ne kadar birlikte yaşamayı başarsalar da türlerin dostluğu sanıldığı kadar kolay değil. Ölümcül bir veba insan nüfusunu tehdit ediyor. Ay İnsanları, Dünya'yı uzaydan izleyerek doğru zamanı kolluyor. Kimse Dünya'nın kaderinin tek bir kıza bağlı olduğunun farkında bile değil…

Becerikli bir mekanik ustası olan Cinder, herkesten saklasa da aslında bir sayborg. Üvey annesinin hakaretleri yetmezmiş gibi şimdi bir de üvey kardeşinin hastalanmasından sorumlu tutuluyor. Yakışıklı Prens Kai'in hayatına girmesiyle birlikte, Cinder birden kendini gezegenler arası bir anlaşmazlığın ortasında buluveriyor. Sorumluluk ve özgürlük, sadakat ve ihanet arasında kalan Cinder, Dünya'nın geleceğini koruma altına almak için önce kendi geçmişinin sırlarını açığa çıkarmak zorunda... Yeniden kurgulanmış bu masalda Külkedisi ile tekrar tanışmaya ne dersiniz?

Marissa Meyer, Washington'ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.


Okuması eğlenceli ve ilginç, hem bilindik hem de yabancı unsurlar taşıyan harika bir kitap. Zaten yeniden yorumlama kitapların hoşluğu da burada.

Kitap KülKedisi/Cindrealla hikâyesi baz alınarak yazılmış: İki üvey kız kardeş, üvey anne, ölmüş bir baba (Cinder aslında evlatlık burada) beyaz atlı bir prens ve bir balo, sorun olan ayakkabıyı da unutmayalım. Tabii ayakkabı derken camdan, zarif bir şey beklemeyin. Kitap boyunca sürprizler sizi bekliyor olacak.

Hemen peri masalına kanmamak gerek tabii ki, kızımız bir yarı cyborg; hem biyolojik, hem yapay. Yani o bir yarı robot!  İşin içinde uzaylılarda var ve 120 küsur yıl önce bitmiş bir 4. dünya savaşı. Ayrıca dünyayı kasıp kavuran bir salgın var.

Ana karakterimizin adı Cinder, bir tamirci. Bozulan robotlarınızı ona götürün... Arada kendini de tamir ediyor. Prens Kai'nin robotunu tamir etmesi ve kardeşinin salgına yakalanması ile tüm hayatı değişiyor. Kendi kimliğini ve daha birçok şeyi öğreniyor, bunlar pek iç açıcı şeyler değil.

Kitaptan zevk almamı engelleyen bir öğe Prens'in prens gibi davranmamasıydı. Prens söz konusu olunca ben kurnazlık beklerim. Bizim prensimiz ise bu unvana uygun davranmıyordu. O gerekli donukluğu bulamadım.

Kitabın özellikle bir peri masalından alınmış olması ve bu masaldan yer yer alıntılar yapması hoştu. Cinder'ın havai bir genç olmaması ve fedakâr olması gerçekten beni etkiledi. Ayrıca Prens için eriyip bitmemesi de hoştu. Ama gel gelelim ki kitabın sonuna kadar biz okuyuculara aşikar olan birkaç ögeyi sürekli, yorulmadan inkâr etmesi beni çok sinir etti. Üstelik bu "inkâr unsuru olaylar" Cinder'e açıklandı. Kafasına vura vura kabul ettirmek istedim. Üstelik çipi de var hani! Zeki olması gerekiyor!

Sonu ise beni hayli merakta bıraktı. Diğer kitap bu yıl içerisinde çıkacak ve Kırmızı Başlıklı Kız'ı baz alacak. Aklıma takılan tek şey Kurdun kim? Ya büyük anne?


Kitap ayrıca şu adaylıklara sahip:


 • Pennsylvania Young Readers' Choice Award Nominee for Young Adults (2014)
 • Lincoln Award Nominee (2014)
 • Goodreads Choice Award Nominee for Best Young Adult Fantasy & Science Fiction (2012), 


12 yorum:

 1. Ben bunun çıkmasnı bekledim bekledim sonra unuttum gitti!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende Fantastik Kitap Serilerinde remini gördüm. çıkacak diye bir hışımla başladım.Gerçekten hoşuma gitti :D Bir an önce okunmalı.İkinci kitabı daha çok merak ediyorum. Kırmızı Başlıklı kız ile ilgili olacakmış. :D Çıksada okusak :D

   Sil
 2. Adsız25.5.12

  Yazin icin tesekkurler, sayende kitap hakkinda biraz daha fikir sahibi olduk. :-)
  Ne zamandir bekliyorum bu kitabi. Boyle bilindik hikayelerden yola cikan kitaplar cok ilgimi cekiyor bu aralar. Okumak ne zaman nasip olacak acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son çeviride olduğunu duymuştum ve bu uzun zaman önceydi. Açıkca söylemem gerekirse ne zaman çıkacağına dair bir bilgim yok.. Benim bu türde ilk kitabımdı, gerçekten çok hoşlandım. İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.

   Sil
 3. Kapağı görüp bittiğim bir kitap oluyordu Cinder. Sayende "neden türçesi hala çıkmadı" diye isyan ettiğim kitaplar arasına da girdi. Ne diyim? Saolasın ;)

  YanıtlaSil
 4. Görevimiz efendim. :D Bende isyandayım, ama Artemis sağ olsun. 2. kitap 1'den daha güzel.

  YanıtlaSil
 5. artemis zaten hep sağ oluyor! En iyi serilerin haklarını bu hızla nasıl veriyorlar anlamış değilim?

  YanıtlaSil
 6. Ayşe Gül10.11.13

  İspanyol kapaklarını gördün mü? Bence çok güzeller:)

  YanıtlaSil
 7. Ay gördümmm :D Katılıyorum!!!!

  YanıtlaSil
 8. Bilim-kurgu dalında okuduğum en iyi kitaplardan biri... Scarlet'ı okumak için sabırsızlanıyorum, umarım o da Cinder kadar iyidir ve devam niteliğinde olduğu için seriyi bozmaz :)

  YanıtlaSil
 9. Bence Scarlet Cinder'dan daha iyi :D

  YanıtlaSil
 10. Sanırım şu an duymak isteyeceğim tek şeydi bu çünkü kitabı bir an önce okuyamazsam deliririm :)

  YanıtlaSil