21 Mart 2012

Kitap Yorumu: Cinder || Marissa Meyer

Cinder (Lunar Chronicles, #1)
Marissa Meyer

Tür; Bilim-kurgu
Sayfa; 387
Yayıncı; Feiwel & Friends
Yayın Tarihi; 01.03.2012
Dil; İngilizce 
Türkçe: Yayın hakları alındı (Artemis)
Humans and androids crowd the raucous streets of New Beijing. A deadly plague ravages the population. From space, a ruthless lunar people watch, waiting to make their move. No one knows that Earth’s fate hinges on one girl. . . . Cinder, a gifted mechanic, is a cyborg. She’s a second-class citizen with a mysterious past, reviled by her stepmother and blamed for her stepsister’s illness. But when her life becomes intertwined with the handsome Prince Kai’s, she suddenly finds herself at the center of an intergalactic struggle, and a forbidden attraction. Caught between duty and freedom, loyalty and betrayal, she must uncover secrets about her past in order to protect her world’s future.

Okuması eğlenceli ilginç hem bilindik hemde yabancı unsurlar taşıyan harika bir kitap.Zaten retellinglerin hoşluğu da burada.

Kitap Kül Kedisi/Cindrealla hikayesi baz alınarak yazılmış: İki üvey kız kardeş,Üvey anne, ölmüş bir baba(Cinder aslında evlatlık burada)Beyaz atlı bir prens ve bir balo, sorun olan ayakkabıyı da unutmayalım. Tabi ayakkabı derken camdan, zarif bir şey beklemeyin. Kitap boyunca sürprizler sizi bekliyor olacak.

Hemen peri masalına kanmamak gerek tabii ki, Kızımız bir cyborg; hem biyolojik, hem yapay.Yani o bir yarı robot!  İşin içinde uzaylılarda var ve 120 küsür yıl önce bitmiş bir 4. dünya savaşı. Ayrıca dünyayı kasıp kavuran bir salgın var.

Ana karakterimizin adı Cinder, bir tamirci. Bozulan robotlarınızı ona götürün... Arada kendini de tamir ediyor. Prens Kai'nin robotunu tamir etmesi ve kardeşinin salgına yakalanması ile tüm hayatı değişiyor. Kendi kimliğini ve daha bir çok şeyi öğreniyor, bunlar pek iç açıcı şeyler değil.

Kitabın özellikle bir peri masalından alınmış olması ve bu masaldan yer yer alıntılar yapması hoştu. Cinder'in havai bir genç olmaması ve fedakar olması gerçekten beni etkiledi. Ayrıca Prens için eriyip bitmemesi de hoştu. Ama gel gelelim ki kitabın sonuna kadar biz okuyuculara aşikar olan bir kaç ögeyi sürekli, yorulmadan inkar etmesi beni çok sinir etti. Üstelik bu "inkar unsuru olaylar" Cinder'e açıklandı. Kafasına vura vura kabul ettirmek istedim. Üstelik çipi de var hani!Zeki olması gerekiyor!

Sonu ise beni hayli merakta bıraktı. Diğer kitap bu yıl içerisinde çıkacak ve Kırmızı Başlıklı kızı baz alacak. Aklıma takılan tek şey Kurdun kim? Ya büyük anne?

Edit: 05.09.2012
Kitaptan zevk almamı engelleyen bir öğe de Prens'in prens gibi davranmamasıydı. Prens söz konusu olunca ben kurnazlık beklerim. Bizim prensimiz ise bu ünvana uygun davranmıyordu. O gerekli donukluğu bulamadım.
12 yorum:

 1. Ben bunun çıkmasnı bekledim bekledim sonra unuttum gitti!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende Fantastik Kitap Serilerinde remini gördüm. çıkacak diye bir hışımla başladım.Gerçekten hoşuma gitti :D Bir an önce okunmalı.İkinci kitabı daha çok merak ediyorum. Kırmızı Başlıklı kız ile ilgili olacakmış. :D Çıksada okusak :D

   Sil
 2. Yazin icin tesekkurler, sayende kitap hakkinda biraz daha fikir sahibi olduk. :-)
  Ne zamandir bekliyorum bu kitabi. Boyle bilindik hikayelerden yola cikan kitaplar cok ilgimi cekiyor bu aralar. Okumak ne zaman nasip olacak acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son çeviride olduğunu duymuştum ve bu uzun zaman önceydi. Açıkca söylemem gerekirse ne zaman çıkacağına dair bir bilgim yok.. Benim bu türde ilk kitabımdı, gerçekten çok hoşlandım. İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum.

   Sil
 3. Kapağı görüp bittiğim bir kitap oluyordu Cinder. Sayende "neden türçesi hala çıkmadı" diye isyan ettiğim kitaplar arasına da girdi. Ne diyim? Saolasın ;)

  YanıtlaSil
 4. Görevimiz efendim. :D Bende isyandayım, ama Artemis sağ olsun. 2. kitap 1'den daha güzel.

  YanıtlaSil
 5. artemis zaten hep sağ oluyor! En iyi serilerin haklarını bu hızla nasıl veriyorlar anlamış değilim?

  YanıtlaSil
 6. Ayşe Gül10.11.13

  İspanyol kapaklarını gördün mü? Bence çok güzeller:)

  YanıtlaSil
 7. Ay gördümmm :D Katılıyorum!!!!

  YanıtlaSil
 8. Bilim-kurgu dalında okuduğum en iyi kitaplardan biri... Scarlet'ı okumak için sabırsızlanıyorum, umarım o da Cinder kadar iyidir ve devam niteliğinde olduğu için seriyi bozmaz :)

  YanıtlaSil
 9. Bence Scarlet Cinder'dan daha iyi :D

  YanıtlaSil
 10. Sanırım şu an duymak isteyeceğim tek şeydi bu çünkü kitabı bir an önce okuyamazsam deliririm :)

  YanıtlaSil