18 Mart 2012

Kitap Yorumu: Serenad || Zülfü Livaneli

Serenad 
Zülfü Livaneli

Tür: Türk Edebiyatı, gizem
Sayfa: 484
Yayıncı: Doğan Kitap
Yayın Tarihi: 2011
Dil: Türkçe
Puanım:  

Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Nereden başlasam bilemiyorum. Max ile Nadia'dan mı, yoksa edindiğim tarihi bilgiler mi ya da yazarın anlatım tarzı mı?


Öncelikle bu kitapta her şeyi bulabilirsiniz, aşk, askeriye, araştırma, katliyam, siyaset...

Her lider öldürür.

Nazilerin Yahudilere yaptıkları kitabın ana hatlarını oluşturuyor ama sadece o yok. Mavi Alay'da var. Bu kitaptan önce duymamıştım. Yazarın amacının bu olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca Yahudi soykırımından kaçan profesörlerin Türkiye'ye gelmesi de gayet detaylı bir şekilde anlatılmış. Tabii yazarın ima ettiği kadar bilinmediğini düşünmüyorum.

Kitap Maya Duran adlı bir kadının, İstanbul Üniversitesi'ne gelen bir yabancı konukla ilgilenmesi ile başlıyor ve bir adamı Şile'ye götürmesiyle çok acayip bir yön alıyor. İşinden ayrılmak zorunda kalıyor, gazete manşetlerine düşüyor, Peşine istihbarattan adamlar takılıyor. Ailesi ile çatışıyor. Ama bunlar olurken de oğluyla ilişkisi düzeliyor, kendini buluyor. Hayata bakış açısı değişiyor.

Kitap Bodrum, Şile, Amerika gibi bir çok yerde geçiyor ama özellikle İstanbul da yaşanıyor önemli olaylar. Okurken gerçekten eğlendim, yer yer engel olamayıp kendimi insanların acısına kaptırdım.

Bunun yanında bilmediğim bir çok şeyi öğrendim. Kitap bizi tarihin gizli kalmış sayfalarına çekip bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Defalarca okunabilecek bir kitap.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder