18 Mart 2012

Kitap Yorumu: Serenad || Zülfü LivaneliSerenad 
Zülfü Livaneli

Tür; Roman 
Sayfa;484
Yayıncı; Doğan Kitap
Yayın Tarihi; 2011
Dil: Türkçe
Puanım:  

Gerçekten çok güzel bir kitaptı. Nereden başlasam bilemiyorum. Max ile Nadia mı yokta edindiğim tarihi bilgiler mi, ya da yazarın anlatım tarzı mı?


Öncelikle bu kitapta her şeyi bulabilirsiniz, aşk, askeriye, araştırma, katliyam, siyaset...

Her lider öldürür.

Nazilerin Yahudilere yaptıkları kitabın ana hatlarını oluşturuyor ama sadece o yok. Mavi Alay'da var. Bu kitaptan önce duymamıştım. Yazarın amacının bu olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca Yahudi soykırımından kaçan profesörlerin Türkiye'ye gelmesi de gayet detaylı bir şekilde anlatılmış. Tabii yazarın ima ettiği kadar bilinmediğini düşünmüyorum.

Kitap Maya Duran adlı bir kadının İstanbul üniversitesine gelen bir yabancı konukla ilgilenmesi ile başlıyor ve bir adamı Şile'ye götürmesi ile çok acayip bir yön alıyor. İşinden ayrılmak zorunda kalıyor, gazete manşetlerine düşüyor, Peşine istihbarattan adamlar takılıyor. Ailesi ile çatışıyor. Ama bunlar olurken de oğluyla ilişkisi düzeliyor, kendini buluyor. Hayata bakış açısı değişiyor.

Kitap Bodrum, Şile, Amerika gibi bir çok yerde geçiyor ama özellikle İstanbul da yaşanıyor önemli olaylar. Okurken gerçekten eğlendim, yer yer engel olamayıp kendimi insanların acısına kaptırdım.

Bunun yanında bilmediğim bir çok şeyi öğrendim. Kitap bizi tarihin gizli kalmış sayfalarına çekip bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Defalarca okunabilecek bir kitap.

Kitabı okurken Azrail ile olan kısa bir yer var ve şu dizeler aklıma geldi.

"Fool" said my Muse to me, "Look thy heart and write."(Astrophel and Stella)
"Aptal" dedi İlham Perim bana, "Yüreğini dinle ve yaz."

Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder