10 Nisan 2012

Kitap Yorumu: Kaçış Adası || Marianne de Pierres


Kaçış Adası (Night Creatures,#1)
Marianne de Pierres

Tür: Bilim kurgu, Fantastik
Sayfa; 316 
Yayıncı; Random House Australia 
Yayın Tarihi; 01.03.2011
Türkçe; Çevirildi (268, Dex, 2012)
Puanım: 


Ixion Adası’na hoş geldiniz. Burası her daim karanlık. Burası tuhaflığın er meydanı. Bu garip adada tek bir şey var: hiç bitmeyen partiler. Burada sükunete yer yok, sıkıntıya ise hiç yok. Burada yalnızlık bir günah.Ixion, sadece hazzın peşinden koşanlar, karanlığın yanıltıcı rahatlığıyla ruhunu uyuşturanlar için.Son derece çekici ama bir o kadar tehlikeli ve zehirli.Retra Ixion’a gitmek istemiyor çünkü o bir Mühürlü. Onun ait olduğu kapalı toplumda kafalar mühürlü, hayat mühürlü. O hiç bitmeyen partiler, zevk-ü sefa ve özgürlük ona çekici gelmiyor. Ancak Retra’nın istediği bir şey var: iki yıl önce Ixion’a gitmek için ailesini terk etmiş olan ağabeyini bulmak. İtaat bandının verdiği acıya katlanmaya razı olarak yola çıkıyor.Retra, Ixion’a vardığında bu zehirli dünyadan uzak durmaya çalışıyor. Gel bana, diyor derinlerden gelen bir ses. Gecenin yaratıkları her köşede onu çağırıyor hevesle. Eğlence maskesi takmış kötülüğün derinlerine çekilmeden burada ayakta kalabilmek çok zor.

Yorumum


Güzel bir kitaptı. Karanlık bir havası, anlatımı var. O bildiğimiz duygusal genç tarzı bir kitap değil. Kitabı okurken ne olacak diye merak ediyorsunuz ve hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını biliyorsunuz. Retra güçlü bir karakter, kahraman ve fedakar. Kitabın içinde aşk bulamayacaksınız bunu söylemek istiyorum, yakınlaşma falan var ama o bilindik anlamda "senin aşkından ölüyorum" tarzı bir aşk yok.

Kitap Retra'nın Mezar denilen yerden abisi Joeli bulma hevesi ile kaçmasıyla başlıyor Bacagında bir alet var bu alet ne zaman kaçmaya kalksa acı veriyor ona, ama Retra kendini acı ile eğitiyor. Ixiona gidiyor abisini buluyor. Ama aslında oraya eğlence için gitmedigi için oradaki genç insanlardan farklı, dikkat çekiyor. Bu ada eğlence arayan gençler için bir kaçış yeri.Retra orada bir kızı tecavüz edilmekten kurtarınca çetelerin ilgisini çekiyor. Leonir'in (lider) ilgisini çekiyor. Bacagındaki aletin Brand tarafından çıkarılırken damarı kesmesi sonunu ölüme yaklaşıyor ve liderle bağlanıyor. Bu bağlanma ise normal bir bağlanma değil.Lenoir onu istiyor ama kızımız bir gece yaratığını öldürüyor ve diğer yaratıklar ölen gece yaratığının intikamı için onu istiyorlar .Lenoir kızımızı korumak için adadan kaçmasına yardım ediyor. Ama kızımızın aklı tehlikeden kaçmakta değil, onun içine dalmakta. Araştırma için tekrar kaçtığı adaya dönme planları yapıyor.

Seri:


Burn Bright (Night Creatures, #1) 
Angel Arias (Night Creatures, #2)

Shine Light (Night Creatures, #3)  

8 yorum:

 1. Kitap Tutkusu18.1.13

  Merve merhaba,


  Kitabı önerir misin? Bu kitabı alıp almamakta kararsızım. Bloglarda çok yorumunu da göremedim :/

  YanıtlaSil
 2. Gotik distopi seviyorsan öneririm karanlık br havası var, kurgusuda farklı. :) Kötü değil çok çok iyi de değil. Güzel. :))

  YanıtlaSil
 3. kübra11.6.13

  Kitap çok sürükleyiciydi.Elimden bir türlü bırakamadım. Bi solukta bitiriverdim.Ama çok yarım bitti bence 2. bir kitabı daha olması gerekirdi.

  YanıtlaSil
 4. Serinin devamı var Kübra, 3 kitap. DEX serinin durumunun belirsiz olduğunu söyledi ancak :/

  YanıtlaSil
 5. kübra12.6.13

  Teşekkürler bende araştırmıştım ama bulamamıştım.

  YanıtlaSil
 6. kübra12.6.13

  Bulabileceğim bi yer var mı aceba?

  YanıtlaSil
 7. İng olarak okumak istersen Book Depository'den kargosuz alabilirsin.

  YanıtlaSil
 8. kübra12.6.13

  teşekkürler ama inglizcemi süper seviyeye çıkardığımda alırım :D

  YanıtlaSil