18 Nisan 2012

Kitap Yorumu: Zebani || Andrew Davidson


Zebani 
Andrew Davidson

Tür: Fantastik
Sayfa: 465
Yayıncı: Doubleday
Yayın Tarihi:
Dil: İngilizce
Türkçe: Çevrildi (468, Martı yayınları)
Puanım: 


Son yıllarda okuduğum en güzel kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Hele cehennemde geçen olaylar ve ilk başta tek ortak noktası aşk olan hikayelerin bu şekilde birbirine bağlanması gerçekten garipti ve muhteşemdi. Her şeye rağmen çok değişik bir kitaptı.

Bir kaza sonucu vücudu çok büyük deformasyona uğrayan bir porno yıldızını kitap konu alır. Adam penisini bile kaybetmiştir. Vücudu büyük yaralarla kaplıdır. Hayatta kalmış olmasına lanet okumaktadır. İlk başlarda hastaneden çıkar çıkmaz intihar etmeyi düşünmesine rağmen zamanla bir kadının sayesinde hayata başka bir açıdan bakmayı öğrenir.
"Ben seninim, sende benimsin. Bundan emin olabilirsin. Kalbimin içinde kilitliydin, anahtar uzaklara atılmıştı.Her zaman onun içinde kalmalısın"


Kitapta sadece bugünü okumuyoruz. Geçmişe çeşitli yerlere gidiyoruz, çeşitli aşklara tanık oluyoruz. Okuması çok zevkli, hüzünlü zaman zaman kalp kıran ama aynı zamanda bittiğinde sizi tatmin eden bir kitap. Sadece aşka, odaklanmıyor. Kötü bir çocukluk geçirmiş olan karakterimizin sevginin ne demek olduğunu, gerçek dostluğun ne demek olduğunu da öğreniyor. onun için çok eğitici bir deneyim olduğu kesin


6 yorum:

 1. Tavsiyen üzerine aldım ama fazla beğendiğimi söylemem.
  Değişik bir kitap olduğu kesin ama akıcı değil.
  Elimde süründü adeta.Yazarın da dediği gibi:
  'Kelimelerimin yalnızca solgun hayaletler olduğunun farkındayım...'

  YanıtlaSil
 2. Beğenmediğinize üzüldüm açıkçası. Umarım tamamiyle vakit kaybı olarakta düşünmüyorsunuzdur da. :)

  YanıtlaSil
 3. Sevindim o zaman :D

  YanıtlaSil
 4. Yok öyle düşünmüyorum.Yine de farklı bir deneyim olduğundan teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 5. Adsız21.12.12

  Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Adsız21.12.12

  Ben de kitabı okudum normalde çok fazla kitap okumayan biriyimdir ama kitap beni öyle sürükledi ki elimden bırakamadım ve o arada anlattığı hikayeleri filan birleştirmesi konuya dahil etmesi gerçekten çok merak uyandırdı bende yalnız hala şunu anlamış değilim kitapdaki olayları adam yaşamışmı? yoksa uydurma mı? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil