30 Mayıs 2012

Kitap Yorumu: Siyah Kan | Jean-Christophe Grangé


Siyah Kan 
Jean-Christophe Grangé

Tür: Polisiye- Gerilim
Sayfa: 464
Yayıncı: Doğan
Yayın Tarihi: 05.2005
Dil:Türkçe
Puanım: 


Etkileyici bir kitap bu su götürmez. Daha önce paranormal içerikli olmayan ve bu kadar kan, vahşet, tecavüz, suçlu zeka içeren bir kitap okumamıştım. Arkadaşlarımın önerdiği kadar varmış gerçekten.

Kitapta biraz tahmin edilebilirlik vardı ve patoloji sahnelerin de biraz tutarsızlık bulduğuma inanıyorum, en azından öyle sanıyorum. Kitabın sonu ise pek tatmin edici değildi. Her şeyden önce kimin kimi öldürdüğünü biliyordum. Nasıl anladığımı sormayın

Yazarın tasvirleri o kadar güçlüydü ki Reverdi ile birlikte dalış yaptığımı, Marc ile ava çıktığımı hissettim. Yazarın anlattığı hiçbir şey beni kitabı kapatmaya itmedi ama kesinlikle midesi zayıf birinin okumaması gerekir. Tek rahatsız olduğum nokta kitabın başının çok yavaş ilerlemiş olması. Adım adım, santim santim. Bu kurguyu daha muhteşem yapsa da beni biraz sıktı.

Kitabın arka kapağında yazan her şeyin bir anlamı var, bizi çok çeşitli karakterler ile tanıştıran ve ilginç yerlere götüren, üstün zekalı insanlarla uğraştığınızı kitabın her satırında hissettiren bu kitabı okumak gerçekten gerekli.

Marc yıllar içinde çeşitli travmalar yaşamış, travmalar sonucu hafızasını kaybetmiş, bazen pis bir paparazi, bazen ise zehirli zihinleri avlayan bir gazetecidir. Ünlü bir dalgıcın seri katil olması ilgisini çeker ve ona model bir kızın fotoğraflarını göndererek, o olduğunu iddia ederek yazmaya başlar. Aralarında gelişen bu bağ katilin kendi iç dünyasını gazeteciye açmasına ve aralarında ki ilişkinin ilerlemesine neden olur. Kitap boyunca kan durmaz.

Spoiler

Her yıl bir kız ölür ama ortada sadece bir ceset var. Parmaklıklar ardında yatan bir katil ile onun zihninin peşinde koşan gazetecinin kovalamacası Paris'te başlayıp, Paris'te sonlanıyor. Reverdi hapishaneden kaçıyor ve öldürmek için kendini kadın olarak tanıtan gazeteci Marc'ın peşine düşüyor. Kandırıldığını anlıyor. Modeli ve onu kurbanları yapıyor. Tuzağına düşürdüğü model ve Marc'a anılarını anlatmaya kaptırmışken gizli alarm çalışır ve karakterlerimiz kurtulur, Reverdi'nin bedeni ortaya yoktur. Ya da biz öyle sanıyorız. Marc komada.

Sicilya'ya giderler Hatica, Reverdi'nin cesedinin bulunduğuna dair bir telefon alır sonra kendisinin taklitçi bir katilin kurbanı olduğunu anlar. Marc'ın hafızası geri gelmiştir. Gençlik yıllarında arkadaşını, daha sonra sevgilisini öldürmüştür. Şimdi ise sıra ondadır. Tek sorun Hatica Marc'ın taktiğini uygulayarak ondan kurtulacak olmasıdır.

"- Ruh göçünü açıklamak için klasik bir metaphor vardır …  Bedenler yok olup gider, ama alev, o, birinden diğerine geçer. O sonsuzdur." (322)

10 yorum:

 1. sana söylemiştim eheheh bayılacağını biliyodum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güzeldi. Biraz mantık hatası buldum, yaralarla ilgili, o sinirimi bozdu onun dışıda gerçekten iyiydi :D

   Sil
 2. Jean-Christophe Grangé Ölü Ruhlar Ormanını okudum ve anladım ki Polisiye bana göre değil....

  YanıtlaSil
 3. Grange'in en sevdiğim kitabı.Harika bir kitapdı.Reverdi karakteri çok sağlamdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reverdi'yi bende çok sevdim. hatta gün içinde ara ara aklıma geliyor, ölmeseydi ne olurdu diye düşünüyorum.

   Sil
 4. gül özdemir21.12.12

  ben 2 kitabı hariç hepsini okudum bence en güzeli leylerin uçuşuydu tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 5. Teşekkürler, okumaya niyetlendiğimde bunu gözönünde bulunduracağım :)

  YanıtlaSil
 6. Kesinlikle, ben kitaplarımı biraz sonu güçlü severim. Genede güzel filmdi. Başka kitaplarında okumayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 7. gül özdemir21.12.12

  sana katıldığım en önemli nokta reverdinin sevgilisi ve kankasını öldürdüğünü tahmin etmem. aynen bende tahmin ettim hatta dayanamadım sonuna da baktım sonra kitabı okudum ama benim için biraz sıkıcı oldu, orayı nasıl tahmin ediyoruz bence grange yazarken gözümüze sokuyor biraz da.

  YanıtlaSil
 8. Hüseyin Hüsnü Düver6.4.15

  Siyah kan yazarın en sevdiğim kitabı. Bugün incelemesini yazdım başka kimler incelemiş derken bu yazıyı buldum. Ben de yorumlarını beklerim.

  http://kanvekuller.blogspot.com.tr/2015/04/kotu-ruh-dexter-siyah-kan-katiller.html

  YanıtlaSil