7 Haziran 2012

Kitap Yorumu: Kiss the Dead || Laurell K. Hamilton


Kiss the Dead (Anita Blake #21) 
Laurell K. Hamilton

Tür: Paranormal,yetişkin, gizem
Sayfa: 359
Yayıncı: Berkley
Yayın Tarihi: 05.06.2012
Dil:İngilizce
Türkçe: Yayın hakları artemiste.
Puanım: 
15 yaşındaki bir kız vampirler tarafından kaçırıldığında onu bulmak Amerika mareşalı Anita Blake'e düşüyor, bulduğunda ise, daha önce hiç görmediği bir şey ile karşılaşıyor. Korkutucu derecede normal ve yakın zamanda vampire dönüştürülmüş insanlar... Çocuklar, dedeler, nineler ve anneler... Hepsi bir efendiye hizmet etmektense ölmeye razılar. Eğer bir şehit varsa devamı da olacaktır. Ama vampirlerin de korktuğu canavarlar var. Anita Onlardan biri.Ah Anita!

Son kitabıda bitirmiş bulunuyorum ve asla yeterli değil. Bu kadının yazma stiline bayılıyorum. Anitayı nasıl da özlemişim!

Kitapta eksik ya da fazla bulduğum tek şey aşırı tekrarın olması. Bir kaç sayfa önce söylediği şeyleri tekrar üstüne basa basa söylemesi beni çok bunalttı. Serinin tüm kitaplarını defalarca okuduğum için bazı paragrafları adım gibi biliyorum. Bir fan olarak beni en rahatsız eden şey buydu.

Anita benim en uzun süre takip ettiğim, bayıla bayıla her kitabını okuduğum bir seri. Karakterlerinden, kurgusundan, anlatım tarzından ve paranormal yaratıklarından aldığım zevki sanırım hiç bir şeyden alamam. Okurken kendimi tutamayıp çığlıklar attığım anlar oldu. Öylesine seviyorum işte.

1 yıllık bir aradan sonra ( kısa hikayeyi saymıyorum) en sonunda ona kavuştum. Önceki kitapta olduğu gibi bunda da yazar o klasik giriş kurgusundan vaz geçmişti. Artık her şey daha hızlı gelişiyor. Anitanın özel hayatı çok daha ön planda. Polis işi ile daha karışık. Kitap Anitanın bir vampiri sorgulaması ile başlıyor. 15 yaşında bir kız vampirler trafından kaçırılmış. İş başa düşüyor tabiki de. Yeni bir Maraşelimiz var Brice, sonradan öğreniyoruz ki kendisi gay ve Anita tarafından eğitilmek istiyor. Larry'nin yerine geldiğini anlıyoruz. Zebrovski ve Anita bu kitapta gerçekten çok yakındı. Hiç olmadıkları kadar. Dolph ise o sinir bozucu problemlerini atlatmıştı.

Sıra şimdi Larryde. Larry anitanın ahlaki değerlerinin kirlendiğini düşünüyor. Bu benim için büyük bir darbe oldu. Ondan hiç beklemezdim. Tek aklıma gelen şey Laurell'in canı sıkıldıkça karakterlerin huylarını değiştiriyor olması. Ronnie gibi.

Kitapta başka dikkatimi çeken şey Asher'ın olayı iyice abartmış olması. Kıskançlığı o dereceye geldi ki Jean Claude onu şehirden bir süreliğine gönderiyor. Bu arada JC ve Richard Envy adlı altın bir kaplanla sevişiyor. Anita o eski Anita değil. O izin veriyor kıskançlık yok. Hatta memnun.  Asher çevresindeki herkesin kendisini sevmesini istiyor ve bu Anitanın bütün seviglileri için problem oluşturuyor. J-C, Asher'a karşı koyamıyor.

Kitapta hiç Richard ve Jason yoktu, ne de Edward.

Edward demişken.. Anitanın Cellat dışında artık Savaş olarakda anıldığını öğrendim. çünkü o Ölümdende çok vampir öldürdü. Gelde kitabı okurken yerlere göklere zıplama. (Laurell iyikide yılda bir Anita çıkarıyor. Kalp krizi kaçınılmaz olurdu.)

Bence vampirler Anitayı böyle görüyor :)


Anitanın bir kız arkadaşı var. Sevgili olarak. Adı jade, Anita onu Black Jade diye çağırıyor. Siyah Yeşimtaşım.

JC bu kitapta benden browni puanlarını kaybetti. Asher, Anitanın canını yakarken en son cevap veren o oldu. Şehrin Efendisine yakışmıyor böyle davranışlar.


Cynric, Son mavi Kaplan artık o küçük çocuk değil ama Anita hala o yaş problemlerini atabilmiş değil. Seviyorum bu kızı gerçekten.

Klasik sevişme sahneleri vardı. Atladım. Çok sıkıcı oluyor.

Micah bu kitapta pek ön planda değildi.

Damien çok kısa bir saniye göründü. Onun bir sevgilisi var ve Anita'nın yatağını paylaşmıyor.

Kisaca kitabın konusuna gelirsek Anita bir grup her yaştan insanın vampir yapıldığını öğreniyor.Hepsi 100 yaşın altında. Büyükanneler, çocuklar... Bunlar özgür olmak isteyen vampirler Bir efendiye bağlı olmaktansa ölmeyi tercih eden kurbanlar ve bunu medyanın ilgisini çekerek yapabileceklerini sanıyorlar. İki polisin ölümüyle sonuçlanan bu olay pek de planlandığı gibi gitmiyor. . Bu fikri akıllarına bir baş vampir sokuyor ama onlara bir şey yapmasını söylemiyor. Kitabın sonunda bir insan Suçlu Zevklere giriyor, üzerinde bomba var. Anitayı ve diğerlerini bir seferde öldürme planında. Ama SWAT ekibiyle birlikte Anita adamı etkisiz hala getiriyor ve her şey mutlu mesut bitiyor. Anita göz yaşları içinde...


Paranormal aşk/seks hikayesi sevenlere, kadın karakterlere bayılanlara öneririm. Erotik bir seri unutmayın.(8. kitaptan sonra)

Laurell K. Hamilton, New York Times listelerinde çok satan gizem, fantezi, büyü, korku ve romantizm barından iki serinin yazarıdır. Ace Books’tan çıkan, kahramanı ölü çağırıcı ve suç inceleme uzmanı Anita Blake olan on iki kitaplık ‘Vampir Avcısı’ dizisi, Suçlu Zevkler romanıyla başladı. Bu arada bu dizi içinde Anita’nın baş vampir ve kurtadamla olan, karmaşık kişisel ve profesyonel ilişkisi de evrimini sürdürüyor. Şu anda dünya üzerinde Anita kitaplarının iki bin kopyası bulunuyor. Hamilton kocası, kızı, iki köpeği ve sayısı her an değişen balıklarıyla St. Louis County Missouri’de yaşıyor.

Site/Twitter/Facebook

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder