26 Haziran 2012

Meğer Annem Haklıymış || Zeki Kayahan Coşkun


Meğer Annem Haklıymış
Zeki Kayahan Coşkun

Tür: Deneme
Sayfa: 176
Yayıncı: Truva Yayınları
Dil: Türkçe
Puanım:

Erkek egemen bir toplumda yaşamanın sonuçlarından olsa gerek, anne ile daha bir samimidir çocuklar... Babaya anlatılamayacak her ne varsa anneye rahatça anlatılır... Önce anneler bilir çocuklarının sevgililerini... Babaya bağırılamaz... Anneye bağırmak kolaydır... Anneye karşı tahammülsüzlük vardır... Babaya alabildiğine sabırlı davranılır... Anne ti’ye alınabilir... Baba asla... Bu samimiyet “Nazım sana geçiyor anne” ile laubaliliğe de dönüşebilir... Yer yer sevimsizlikler yaşanır... Çok feci bir duygudur; evladımın kalbini kırdım galiba... Ve aynı şekilde fenadır; anneyi üzmek... Hemen pişmanlık başlar ve taraflardan biri alttan almaya çoktan hazırdır bile... Çocukların itiraz sebepleri çeşitlidir... Fakat anneler sanki hep aynı kaynaktan faydalanıyorlarmış gibi, ortak bir dil kullanırlar... Yurdumuzun dört bir yanında her anne, aynı serzeniş dilinden, aynı kalıplaşmış ifadeleri kullanır: Seni doğuracağıma taş doğursaydım Senin çocukların da aynısını sana yapsın inşallah Hep babanın tarafını tut sen Benim günahım neydi de.... Bana anne deme Kanser ettiniz beni Kızdım mı adım kızdı oluyor Öleyim de kurtulun benden Sen de kulağını buraya verme Kime çektin sen bilmem ki Onu beni azarlarken düşünecektin Seni alan üç gün sonra geri getirir Yaptığın banaysa, öğrendiğin sana Sen dururken ben mi gideyim ekmek almaya Seni 9 ay karnımda taşıdım ben Kimin çocuğuna gülüp, kınadıysam başıma geldi Hep sen yüz veriyorsun buna Gün yüzü göstermediniz bana Sana da iyilik yaramıyor Bu serzenişlere maruz kalmış... Kola almak için para istediğinde “ne kolası karpuz var evde” cevabını duymuş... Hava kararmadan evde olması gereken... “Babası şuna bir şey de” ile sarı kart gösterilmiş... Annesini ihmal etmiş... Üzmüş çocukların kitabıdır Meğer Annem Haklıymış... Bir nevi toplu özürdür... “Anneleri Anlama Kılavuzu”dur diğer yanıyla... Ne ister anneler?.. Ne beklerler?.. Neyi niçin yaparlar?.. Hem anneye hem çocuğa, geçmiş yıllarda kalan anıların toparlamasıdır zaman hızla akıp giderken... Annesinin söylediklerinin doğruluyla tek tek karşılaşıp, annesine hak verenlerin kitabıdır Meğer Annem Haklıymış

ZKÇ'un kitap yazdığını biliyordum ama daha önce okuma fırsatı elde etmemiştim. Bir solukta biten her çocuğun annesi ile yaşadığı sorunları dile getiren, ufak bir kısmında duygulandığım yer yer kendime engel olamayıp sırıttığım bir kitaptı.
Bir denemeydi.
Kitabın ilk cümlesi:
Yuvayı yapan kuşun dişi olduğu, olması gerektiği bilinen bir gerçektir.

İkinci kez okuyacağımı sanmıyorum ama tavsiyeleri her daim kullanılabilir.Kitap sanki her birimizin günlük hayatından alınmış bir kesit gibiydi.
Tek sorun bizde o davul fırın hiç olmadı. İçimde ukte kalmıştır hep.
"Seni doğuracağıma taş doğursaydım: Benim için değersizsin, yıkıl karşımdan kemçük ağızlı, acayip öfkeliyim sana ve bir an için nefret ediyorum senden...."
Kitaptan ufak bir alıntı. Kimin annesi bunu söylememiştir ki? Son zamanlarda demiyor, büyüyor muyum?


0 Yorumcuk:

Yorum Gönder