28 Haziran 2012

Kitap Yorumu: Ateş Laneti || Jeaniene Frost


Once Burned (Night Prince, 1)
Jeaniene Frost

Tür: Paranormal, Aşk
Sayfa: 352
Yayın Tarihi: 26.06.2012
Seri: Gece Prensi 1 (3)
Türkçe: Çıktı: - Ateş Laneti
Puanım: 
Satın Alın: D&R


Konusu
12 yaşındayken kaza sonucu elektrik çarpan Leila'nın hayatı pek kolay değil. Bu kaza sonucunda insan üstü güçler kazanmış; insanların en dehşet verici günahlarını, geleceklerini ve geçmişlerini görebiliyor, elinden elektrik akımı verebiliyor. 25 yaşında, bir sirkte insanlara zarar vermeden vampir bir cüce ile gösteriler yaparak hayatını kazanıyor.

Bir kadının hayatını kurtarmak için güçlerini ifşa ettiğinde, bir grup vampir onu kaçırıyor ve Vlad'ı bulması için onu zorluyorlar. Leila, vampirlerin ona Vlad'ın öldürdüğü kişilere ait eşyaları vermesi ile ona ulaşıyor, ama Vlad'ın zihin okuma gücü yüzünden gizlice onu izleyemiyor. Vlad'a durumu anlatması üzerine kurtarma görevine hemen girişiyor.

Vlad kendisine karşı kullanılabilecek bu kadını alıp evinde zorunlu olarak misafir ediyor, ancak aralarında muhteşem bir çekim var. İnsanları şoklama gücü yüzünden hala ilişki konusunda çok masum olan Leila ve Vlad'ın güçleri birleşiyor, Leile onu şokladığında Vlad'a zarar vermiyor. Onca ateşten sonra, biraz kıvılcım nedir ki? 

Vlad'ın eski bir düşmanının Leila'yı kullanmaya çalışması ve Vlad'ın sevme karşıtı tavrı kitabın temel konusunu oluşturuyor ve bizi gene harika bir maceraya çıkarıyor.

Yorumum

Vu ve huuuuvv!

Beklenen kitap çıktı ve okuma fırsatı elde edildi!

Ne desem boş, çok eğlenceliydi. Kitabın Vlad'ın bakış açısına da yöneleceğini düşünmüştüm ama bu beklentim boşa çıktı. Biraz hayal kırıklığı yarattı. Ama tamamen de onun düşüncelerinden yoksun değildik, Leila'nın gelişmiş güçleri bizi o yönden de tatmin ediyordu. Kitabın sonunun ise yarım şekilde bırakılması beni rahatsız etti. Aslında pek yarım da değil ama gelecek kitabı okumazsan kalırsın böyle dedirtecek türden. :D Hepimiz en sonunda Vlad'ın aşkını itiraf edeceğini biliyoruz ama en azından daha iyi bir nokta koyabilirdi yazar. Böyle olunca sanki bir bölüm eksikmiş gibi geldi.

Leila güçlü, mantıklı, sadık ve cesur bir karakter, üstelik bana Cat'i de hatırlatıyor. Aralarındaki aşkı gerçekten merak ediyorum. Aslında aşkı biliyoruz, görüyoruz ama okumadan, kesinleşmeden olamıyor işte.

Kitapta kısa bir sahnede Bones, Cat, Kira ve adını hiç doğru hatırlayamadığım Mencheres'i görüyoruz. ( Doğru mu yazdım emin değilim. Ve araştırmaya da üşeniyorum. ;D ) Leila, Bones'ı çok güzel, elbise ve perukla kadın olabilecek kadar güzel diye tanımlıyor ve Vlad zevkten dört köşe oluyor. İkisinin pek bir birinden hoşlanmadığını hatırlayınız! :D Leila, Bones ile Cat'i, Ken ile Barbie'ye benzetiyor. Çok hoşlar!!!  Bones ile Vlad'dan intikamını Leila'ya Vlad'ın düşüncelerini nasıl dinlemesini engelleyeceğini öğreterek alıyor.


Vlad hala karısının ölümü atlatamamış. Bu da Leila'ya aşık olmasını engelliyor. En azından aşkını kabul etmesini. Arada Türklere laf ediyor ama es geçeceğim artık. Ama okumak rahatsız etti hani. Kazıklı Volvodo'yu okuyup da bir iki laf işitmemek olmaz tabii!

Vlad'ı nasıl özlemişim ama! Onun pis espiri anlayışına, iki de bir volkan gibi patlamasına bayılıyorum. Güçlü, sadık, erdemli ve aynı anda hain olmayı bu kadar iyi beceren bir karakter yok. Adamdan söz alırken çok kapsamlı düşünmek gerek. Leila'da bu yeteneğini geliştirmeli!

Kitap gayet sürükleyiciydi. Sonu biraz zayıf geldi. Kitabın %70'i Vlad'ın lüks malikanesinde geçiyordu. Her şey güzel olacak havası yoktu zira sürekli bir işkence, kan, ölüm sohbeti vardı. Tam benlikti hani! Vlad olunca daha aşağısı da yapay kaçardı. :D Size de öneriyorum millet!

Not:2. okuyuşumda yorumu güncelledim 29.12.13 

2.kitap tanıtımı
2. kitap yorumu
Yazar Tanıtımı: Jeaniene Frost2 yorum:

 1. Evet Mencheres diye yazılıyor :D şimdi seni o kadar kıskanıyorum ki ! Gece Avcısı Serisi'nde favori karakterim Vlad. Artemis ne zaman çıkarırsa o zaman okuyabileceğim.

  Vlad'ın Türklere laf etmesi çok doğal yazar Drakula kitabından yararlanmış olabilir bu konuda :) Çünkü Drakulada 'da Türklere çok hakaret ediliyor.

  Merve Abla sen şu andaki idolümsün :D İnşallah bir sene içinde İngilizce romanları rahat bir şekilde okuyabilecek bir seviyeye gelirim.

  Kitap yorumu için de çok teşekkür ederim. Merakımın büyük kısmını giderdin :D

  YanıtlaSil
 2. Ne demek :D Vlad'ın Türklerle husumetin olduğunu biliyorum ama genede yazmadan edemedim. Kişisel algılıyorum :D Biz onu o kadar severken :D Leila birde Türk falan çıksa ne mutlu olurum ama! Biraz zor :D

  Merakın giderildiyse ne mutlu, inşallah en kısa zamanda çıkarır Artemis :)

  Ablaya falan gerek yok :)

  YanıtlaSil