24 Haziran 2012

Kindle Touch Gözlemlerim


Uzun zamandır istediğim bir readerdı Kindle Touch ve en sonunda bu perşembe günü elime ulaştı. Sevincimi kesinlikle sözlerle ifade edemem. Benim gibi almak isteyenler olur diye kendi gözlemlerimi yazmak istedim..  Sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin.

Öncelikle çok hafif. Ekranın büyük olması gerçekten okuma zevkini arttırıyor.Yazıların büyüklüğünü ve küçüklüğünü ayarlayabiliyorsunuz. Pdf, txt, word, mobi dosyaları açıyor ama ben pdf tercih etmiyorum çünkü yazılarla istediğim gibi oynayamıyorum ve biraz daha yavaş sayfa değiştirdiğini gözlemledim.

Sanalpazardan satın aldım ve ürün amerikadan geldi. 4. gün elimdeydi. Kargodan hasarlı olarak gelmedi. Kılıfıyla ve şarz aleti  ile birlikteydi. (Prizden sarj etmek için ayriyetten bir cihaz gerekiyor) İlk önce wifi'ı açıp zaten var olan amazon hesabımdan kindle'ımı register ettim  Burada nasıl yapacağınızı anlatan bir video var. Bir kaç sözlük yükledim  Sözlük  Bilgisayarım Kindle For pc yüklemiştim ve ayriyetten send to kindle adlı küçük bir programla mobi ve diğer dosyaları kindle'a rahatlıkla gönderebiliyorum.İlk açtığınızda bir kaç dakika süren güncellemeler yapıyor ve şarzı gerçekten uzun gidiyor. Daha bitiremedim.:)
Işıksız kesinlikle okunmuyor.Ben ışıklı kılıf aldım ama pilleri şarj edilebilir değil o yüzden pek kullanmıyorum.

Sayfaları beklediğimden hızlı değiştiriyor ve çok kısa bir sürede kitabı açıp okuyabiliyorsunuz. Ayrıca bir süre kullanmazsanız cihaz kendini kapatıyor ve ekranda her kapanışında farklı resim görünüyor:

Amazondan oyun yükleyebiliyorsunuz ve experimental adlı bir bölümden mp3 dinleyip, internette gezinebiliyorsunuz.

Metinleri işaretleyip bunları Facebook ve Twitter'da paylaşabiliyorsunuz. Metinleri çizebiliyorsuz. Benim gibi alıntı severler için gayet hoş bir işlev.
Edit: 17 Ağustos 2012

2 ay kadar olmuş Kindle'ı alalı ve güncellemem gerek diye düşündüm. Yeni bir gönderidense bu başlık altında bahsedeceğim bir kaç konu daha iyi olur dedim.

Kindle ile müzik dinleyebiliyorsunuz. İngilizce bir kitap açtığınızda onu size okuyor. PDF dosyalarını hala tercih etmiyorum. Çizgi roman okuyamıyorsunuz. Jpg türü resimleri siyah beyaz gösteriyor ama büyütemiyorsunuz.

Ben genellikle mobi uzantılı kitapları tercih ediyorum. Sanki bana daha iyi uyum sağlıyor gibi geliyor:
Clipping adlı bir txt (not defteri) dosyasına tüm üstünü çizdiğiniz metinleri bulabiliyprsunuz. Kindle'ın içinde koleksiyonlar özelliği var türlere, yazarlara göre ayarlayabiliyorsunuz ama bu pc'ye yansımıyor.
1 saatlik şarz ile iki kitabı rahatlıkla okursunuz.

Benim bir kaç kez başıma gelen bir olayda şu. Kitabın sayfasını değiştirdim ve kitap başa döndü. Yerinizi bulmak biraz vakit alıyor ve bunun neden olduğunu hala çözebilmiş değilim.

Calibre indirip internet ile Kindle'ınıza günlük gazete yollayabiliyorsunuz.

Elektronik okuyucu düşünüyorsanız Kindle derim. Ama genede iyice araştırıp kararınızı verin.

Edit2: 05.05.2013

Kindle geçen ay güncellendi, bu yüzden bir iki kelime yazmak istedim.
Öncelikle çok hızlandığını yazmam gerekiyor. Eskiden biraz yavaştı, menü'den açmak, pop-up pencerenin gelmesini beklemek... Artık bu sorun yok. İnanılmaz derecede hızlandı.

Arayüzü değişti.
Artık kitabı ne kadar sürede bitireceğinizi söylüyor.
Kitapların coverlarına onları tek tek açmadan bakabiliyorsunuz.
Yazı stili ve birçok başka şey de değişti. İlk başta yadırgasanız da bu yeni kindle'a alışmak oldukça kolay.
Arşiv bölümü ise cloud oldu.
Cover view'da sinir olduğum bir şey var. Ben fazladan para vererek reklamsız olanından aldım ama hala görüyorum o reklamları. Her yerde değil... sadece cover view'da ve bu beni çok fena sinirlendiriyor.
İmport collections özelliği de eklendi.
Klavye de değişti ve bu hızlanmadan o da payını aldı.
Sonuç olarak, Kindle rocks!

Edit3: 28.07.2013


Kindle gene güncellendi. Artık kelimenin üzerine tıkladığınızda tam sözlük anlamını görebiliyorsunuz.

8 yorum:

 1. Güle güle kullan canım!

  YanıtlaSil
 2. Güle güle kullan :) İnşallah bende ingilizcemi senin kadar geliştirirsem edinmeyi düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :D Kesinlikle Kindle her okura lazım :D

   Sil
 3. Hayırlı olsun!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :D

   Sil
 4. Hepsi aynı ya,benimki de polybook aynı sorunlar var,sadece sanırım sen yavaşlıktan şikayetçi değilsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok hiç yavaş değil.
   Tabii kindleda amazonda var. İnternet bağlantısı olan bir yerden amazonun sana verdi 4gb'lık arşivden istediğin kitabı indirebilirsin.(Kitapları senin eklemen lazım ya da Amazonun bedava olan kitaplarından faydalanabilirsin)
   :D

   Sil