30 Temmuz 2012

Kitap Yorumu: Muhteşem Gatsby || F. Scott FitzgeraldMuhteşem Gatsby
F. Scott Fitzgerald

Tür: Klasik, Edebiyat,
Sayfa: 174
Goodreads Puanı: 3,73
Çevirmen:Püren Özgören
Yayıncı: Mitra, Martı...
Puanım:
Eğer kişilik, kesintisiz bir başarılı hamleler silsilesiyse, o zaman onda muhteşem bir şey vardı, yaşamın vaatlerine karşı fazlasıyla gelişkin bir duyarlılık..." I. Dünya Savaşı'nın hemen ardından gelen ekonomik ve kültürel kalkınma dönemi, yani Roaring Twenties'deki pırıltılı hayatların trajik yönlerini ele alan Muhteşem Gatsby, Fitzgerald'ın tabiriyle "Caz Çağı"na bir selam niteliğinde.

Euphoric Blog'da ufak bir etkinlik var. Her kızın okuması gereken 50 kitap. Biz hepsini okumuyoruz tabii :D
Ben bu ay okumak için Muhteşem Gatsby'ı seçtim. Euphoric blog'un sahibi de şans eseri aynı kitabı seçti. Onun yorumunu da buradan okuyabilirsiniz. Muhteşem Gatsby

Yorumum

Kitaba Temmuz ayının başında başlamıştım ama dili biraz  ağır olduğu için kitaba devam edemedim. Son 5 gün kala tekrar başladım. Normal de  kitap pek uzun değil. Ama kitabın akışına kendimi bir türlü kaptıramadığım için bu kadar uzun sürdü.
Kitaba başlamadan önce ona dair hiç bir yorum okumadım - tabii Goodreads'taki yarı tanıtımı saymazsak- bu yüzden de kitabın Gatsby'ın bakış açısından anlatıldığını düşünmüştüm. Benim bu sanmalarım hep başıma dert oluyor. Çünkü yanılmışım, kitap Nick adlı bir arkadaşımızın gözünden anlatılıyor. Böylece hem  Daisy, hem Tom hemde Gatsby'in özel anlarına tanık oluyoruz.

Buradan sonrası Spoiler içerir :)

Kısaca özet'e gelirsek, Daisy ve Tom evli bir çifttir. Tom karısını aldatan varlıklı bir adam. İkisinin bir çocuğu ve Daisy'nin Gatsby ile bir geçmişi vardır. Nick bu ikisini buluşturana kadar ortada sadece sorunlar ve göz yummalar vardır. Gatsby ve Daisy buluşunca sönmüş ateş -Daisy için- tekrar ateşlenir. Gatsby -sonradan zengin olan birisi- her şeyinin bir gün tekrar ona sahip olabilmek için  elde etmiştir. Hatta Nick'in evinin yanındaki evi bile bu  nedenle satın almıştır. Kitabın sonunda ise Daisy Tom'un yüzüne karşı onu sevmediğini söyler ve 3'lü arasında bir tartışma başlar. Daisy ve Gatsby, Gatsby'nin arabası ile dönerken Tom'ın metresini yanlışlıkla ezer. Metresin kocası ise Tom'un iteklemesi ile Gatsby'i vurur.

Kitap işte böyle. Bütün olaylar kitabın yarısından sonra olmaya başlıyor bu nedenle başı çok sıkıcı üstelik -en azından ben öyle hissettim- kitap 3. kişi tarafından anlatılıyor, Nick, ama ben onun gözünden okurken bile kitapla aramda mesafe vardı.

Sonlara doğru gerçekten heyecanlı bir kitap oldu. Ama bu başındaki hislerimi değiştirmedi.

Gatsby'nin nasıl olup da daha önce parayı seçmiş bir kadının hala arkasından koştuğunu anlamıyorum. O da masum değil tabii ki.

Tom karısını aldatıyor ve "her şeye rağmen ben karıma dönüyorum" tarzı bir cümle kuruyor. Üstelik kadınları dövmekten de aciz kalmıyor.


Gatsby asla olmayacak bir hayalin peşinde, Nick ise... Onu bende çözemedim.

Daisy'nin onu sevdiğinden bile emin değilim. Onun yalanlarını sevmiştir belki. Ayrıca Üniforma olayı da var.
Her karakterin garip ve yozlaşmış ilişkileri var. Nick bile Jordan'ı elinin bir hareketi ile kenara itebiliyor.
En azıdan  Nick sadık çıktı. Gatsby için...

Daisy ve Tom'un suçları Gatsby'ın ölümüne neden oldu. Tabii o gece arabada kesin neyin olduğunu bilmiyoruz. Gatsby'de sinsi bir şeyler var.Kitap boyunca foyası ortaya çıksın diye bekledim.
Orta derece de beğendiğim bir kitap oldu.

Bir süre klasiklerden uzak kalacağım.

Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

1 yorum:

  1. havin23.2.15

    Ya böyle özet mi anlatılır üsluba bak

    YanıtlaSil