29 Ağustos 2012

Kitap Yorumu: Elif || Paolo CoelhoElif - Paolo Coelho

Tür: Felsefe, Metafizik
Sayfa: 247
GR puan:3.48 (6.714 Oylamada)
Çevirmen: Saadet Özen
Orjinal Ad: Aleph
Puanım:


"Hilal'e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal..."
Elif'in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, "Gönlünün onu çektiği yere," gitmektir...

Rastlantılar Coelho'yu Rusya'ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilal...

Coelho, son romanı Elif'le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, mekânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız "aşk"ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
Ama bu kez, bizlere çok tanıdık gelen duraklardan geçerek...
"Coelho'nun kitapları, milyonların hayatına büyü katıyor."
-London Times

Yorumum

Ben bu kitabı pek sevemedim açıkçası. Bu adamın yazdıklarını ne kadarını ciddiye almalıyım ona karar veremedim nedeni bu belki de.
Çevirisi çok güzel bir kitaptı, öbür türlü bitirebilirmiydim bilmiyorum.

Hilal yazarın geçmişte ölümüne neden olduğu 8 kadının 5.si, onunla birlikte (ve Yao adlı bir çevirmen, yayımcısı bir iki kişi daha) iki haftalık bir tren gezisine çıkıyor. Bu yolculuk sırasında kopan bağları tekrar bağlıyor, kendini Hilal'e affettiriyor, şamanlarla görüşüyor ve bol bol filozofik şeylerden bahsediyor.
Pek benim tarzım değil.

GR'den bir kişi ve Lost In Books blogunun sahibi ile bir etkinlik sonucu okudum bu kitabı, yoksa hiç aklımada değildi. Zaten okuduktan sonra pekde benim tarzım olmadığını anladım.
Kitapta sevdiğim şeyler arasında yazarın o donuk kişiliği ve söylediği sözler var. Aşağıda vereceğim linkte bir kaçını bulabilirsiniz

Alıntılar

Ben sürekli yapılan seni seviyorum konuşmalarını pek sevmem. Hilal bu kitapta sürekli bu konuyu açıyordu ve beni öyle bunalttı ki tarifi yok. Aşkın ve sevginin hareketlerle belli edildiğini inanırım, sözcükleri bu konuda samimi bulmam. Kitap bu yönden de gözümden düştü.

Dünyaca ünlü bir yazar, ben niye sevmedim diye düşünmekteyim. Belki başka bir kitabında buluşuruz.

3 yorum:

 1. Veronika Ölmek İstiyor isimli kitabını çok sevmiştim bu amcanın. Ama Simyacı ve Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım içimi şişirmişti mesela. "Nirvana'ya ulaştım" kafasındaki insanlar felsefe yapınca dayanamıyorum ben pek. Elif'i ilk çıktığı günden beri merak ediyordum gerçi; deneyeceğim bir ara :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sırada ki kitabı o zaman o olsun, senin zevkine güveniyorum ben :D

   O "Nirvana" kafası bundada var, beni çıldırttı :D Paranormal gibi geldi bana, hatta öylede etiketledim ama sonra değiştirdim. Hala tüylerim diken diken oluyor.
   Elif yourmunu merakla bekliyorum :D

   Sil
  2. Umarım beğenirsin :) Ben de en kısa zamanda Elif'i alıp okumaya çalışacağım.

   Sil