24 Ağustos 2012

10 Yaşındayım Ve Boşanmak İstiyorum || Nojoud Ali
10 Yaşındayım Ve Boşanmak İstiyorum
Nojoud Ali

Tür: Anı
Sayfa: 196
GR Puan: 3.71 (6.058 oylama)
Orjinal Adı: I Am Nujood, Age 10 and Divorced

Yemenli Nojoud henüz on yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlardaki bir adama satıldı. Ailesinden, çok sevdiği kardeşlerinden koparılıp zorla Yemen`in izbe bir köyüne gönderildi. Evlendiği adam kendinden yaşça oldukça büyüktü: tam üç kat. Ailesine Nojoud ergenlik çağına girene kadar ona dokunulmayacağına dair söz verilmişti. Ancak bu söze sadık kalınmadı. Verdiği sözü unutan kocası, Nojoud`un bir genç kız olmasını beklemeden evlendiği gece onunla zorla birlikte oldu. Nojoud gündüzleri kayınvalidesi tarafından, geceleri ise kocası tarafından iki ay boyunca fiziksel ve duygusal şiddete maruz kaldı. Ve Nojoud bu kâbusu yaşarken yalnızca 10 yaşında bir çocuktu. Ama Nojoud pes etmedi ve tüm Yemen`e ve başka memleketlerde aynı kadere mahkûm insanlara örnek olacak bir serüvene imzasını attı. Yaşadığı topraklarda eşine benzerine rastlanmamış bir hikâyenin başkahramanı oldu; kocasından boşanmak için gizlice evden kaçarak mahkemeye gitti ve yargıcın kapısını çaldı. Nojoud`un ailesine ve Yemen geleneklerine meydan okuyuşu ve cesareti tüm dünyada yankılandı ve Orta Doğu`daki tüm genç kızlar için ilham kaynağı oldu. Ve Nojoud eşsiz hikâyesiyle tüm dünyanın vicdanını bir kez daha sorgulamasına sebep oldu.


Kitap Aşığı bloğu sahibi ile birlikte okuduğumuz 10 Yaşındayım Ve Boşanmak İstiyorum bitti. Biz aramızda tartıştık, işte bu da benim yorumum :D

10 yaşında evlendirilen Nojoud'un hikayesini dünyaya duyuran bu kitabı, her ne kadar konu trajik olsa da, pek etkileyici bulmadım. Belki diliydi belki de zaten hedefinin bir farkındalık yaratmak olmasıydı.
Tabii yaşadıkları kötü. Ama oturup ağlamayacaksınız. En azından ben ağlamadım. Bu boyun eğmeden çok kendi kaderini eline alan 10 yaşındaki bir çocuğun hikayesi. Ailesine, topluma, hayata daha 10 yaşında baş kaldıran bir çocuk. O yönden çok etkileyici. Seni ezen bir dünyaya karşı dik durabilmek. Ataerkil toplumda hem bir çocuk hem de kız olmak...

Tek düşündüğüm eğer onun yerinde ben olsaydım, kendimde bu cesareti bulabilir miydim? Bilmiyorum, sanmıyorum. Nojoud cesur bir kız.

 Hala özgürlüğü için mücadele etmesi gerekiyor. Şu an okuluna gidiyor. Arkadaşları var. Kitabın gelirleri ile yaşamını sürdürüyor, tabii yardımlarla da.

Kendisi gibi küçük evlendirilen ve tecavüz edilen kızlara buna dur karşı çıkabilmeyi öğretti.


4 yorum:

 1. Bu yorumdan sonra sanırım almaktan vazgeçtim,zaten kısacıkmışta

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa evet. Bende para verip almazdım, okuoku hediye etti ama pişman değilim okuduğuma. :D

   Sil
 2. ya adı bile o kadar çarpıcı ki gerçek olması çok ağır geliyor insana ! evet o cesareti herkes bulamayabilir ya da bulacak kadar hayatta kalmayabilir malesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Aile namussu deyip ölmdürmek isteyebilirler. Kitap ya da başka bir yerde okudum sanırım. Eski kocasının ya da ailesinin öldürmesinden korkuyorlar.

   Sil