23 Ağustos 2012

Kitap Yorumu & Okuyucu Testi: Çiftlik || Emily McKay


Çiftlik
Emily McKay

Tür:
Paranormal
Sayfa: 387
Yayıncı: Optimum Kitap
Yıl: 2012
Çevirmen: Meray Şen
GR Puan: 4.00
Puanım:

Çiftlik Kaçış Sadece Bir Başlangıçtır Lily ve ikiz kız kardeşi Mel'in bir planları vardır: Onları çevreleyen elektrik tellerinin arkasına geçip, özgürlüğe kavuşmak... Mel çevresindekilerle hemen hemen hiç konuşmamasına rağmen, diğerlerinin dikkatini çekmeyen şeyler, otistik oluşu sayesinde onun gözünden kaçmaz, elektrikli tellerin hangi kısmının geceleri devre dışı olduğu gibi... Çitleri geçmek kolay olmayacaktır fakat Lily planladığı kaçış için gerekenleri toparlarken tanıdık bir yüzle karşılaşır. Carter, Lily'nin karantina başlamadan önceki günlerden bir arkadaşıdır. Uzun bir müddet yakalanmamayı başardığı için çiftliğin dışındaki dünyayla ilgili birçok işe yarar bilgi edinmiştir. Ancak çiftlikteki herkes gibi Carter da dışarının insanlar için çiftlikten daha tehlikeli olabileceğini bilir.Acaba bu üç yoldaş dışarıda onları bekleyen Tick'lerden kaçmayı başarabilecekler mi? Birbirlerine tutunarak özgürlüklerine kavuşabilecekler mi? Yoksa tekrar vampirlerin ellerine mi düşecekler?Müthiş bir macera ve kaçış öyküsü sizleri bekliyor.
Yorumum
(Spoiler içerir)

Kitap Sayfaları blog sahibi ile ufak bir okuma etkinliğimiz vardı. Çiftliği okuyorduk ve kitap bitti.

Uzun bir süredir beklediğim kitaptı Çiftlik. Hayal kırıklığı da beraberinde geldi. Kurgu açısından güzel bir kitap ama ben daha farklı bir şey bekliyordum. Özellikle bu kızların ikiz olduğu ve ikisinin de Abduktura olabileceği kimsenin aklına nedense gelmedi. Sonraki kitaplara saklanan bir haber mi bilemiyorum. Lily'nin ise çocuksu tavırları gerçekten yorucuydu. Lily  Hem kardeşinin korumaktan başka bir şey istemiyor, hemde düşmanına saçma bir güvenle arkasını dönüyor. Olduk olmadık yerdeki sinir krizleri ise beni yordu.

Lily, Carter'a güvenmemekte çok haklıydı. Aniden çıkıp gelen eski bir tanıdık... Dünya tehlikeli bir yer.

Ama yaralarını gösterince hemen inandı. Saf bir kız yani.

Carter ile aralarında geçen -kitabın sonuna doğru- "o sana öyle aşığım" sahneleri beni çığırımdan çıkardı. Dur daha iki gün önce adamı tanımıyordun (Yeni Carter'ı). Bu sahnede Carter'ı suçluyorum.

Kitapta okumaktan zevk aldığım tek karakter Sebastian'dı. Tam bir vampirdi. En azından sırıtmıyordu. Güneşe çıkması ve ilk başta giremeyeceği ima edilse de kiliseye girip haç falan alması biraz garip geldi. Belki de yanık kokusu onu ima ediyordu, bilmiyorum.Yani pek de Dracula tarzı bir vampir değil.

Kitabın 6 kişi arasında geçmesi biraz bunaltıcı bir hava verdi. Tik ad verilen mutasyona uğramış insanlara pek yakından bakamadık. Görünüşlerini biliyoruz ama... İkinci kitaba sanırım.

Kitap kendini okutan bir kitap. Arada şöyle "Aman" diyip kapattığım yerler oldu. Lily'nin dövüş sahneleri çok hoştu. Yer yer verilen Mel'in gözünden anlatılan sahneler içimi açtı. Lily'nin odaklandığı konu bunaltabiliyor.

Carter'ın gözünden anlatılan bölümler ise teknik açıdan hoş değildi çünkü kafa karışıklığı yaratıyordu. Kitabın geneli 1. kişi tarafından anlatılıyor ama Carter 3. kişi tarafında. Bu kitapta geri dönmeme neden oluyordu.

En çok hoşuma giden şey ise yer yer yapılan Alacakaranlık göndermeleriydi. Gülememek elde değil. Ama sonunda biyoloji dersinde olan bakışmalara gelince bunu yapmamalıydın dedim :D

Okuyucu testi: 
Sonucunuzu yorum olarak bırakmayı unutmayın :))

9 yorum:

 1. Biraz katılıyorum sana birazda değil . Ama gıcık bir kızdı Lily onda hemfikiriz :)) Sebastian gerçek bir vampirdi ve bi an sanki Mel'in Sebastian'a aşık olacağını düşündüm ben :D Ama olur mu olmaz mı bilemiyorum . Olsa süper olur amaaa :D

  YanıtlaSil
 2. Mel ile Sebastian? Umarım olmaz :D Ben hiç yakıştıramadım bak şimdi sen söyleyince :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya bilmiyorum sanki olsa daha iyi ya ne bilim böyle deli fikirler bende var hep :D

   Sil
  2. Ay olmasın lütfen. Hiç yakıştıramadım. Sebastian'a daha vahşi lazım. :D Şuan ki hiçbir karakter uygun değil :D Belki Lily ve MEl'in annesi olabilir. Şöyle gizemli bir şekilde Sarah Connor tarzı çıkıp gelirse falan :D

   Sil
  3. Ya zaten Mel vampir olmadı mı . Ne güzel Sebastian da vampir olur olur :D Annesi hıım olabilir :D

   Sil
  4. Sebastian Lily için çok acımasız bence uygun olmaz. lily desen belki ama onunda Carter'ı var. Ben öyle bir elektirik sezmedim :D

   Sil
  5. Tamam tamam daha fazla üstelemiyorum :D

   Sil
  6. Vazgeç bu sevdadan Fatma :D

   Sil
  7. olmazzz yapamamm :D

   Sil