16 Ağustos 2012

Kitap Yorumu: Red-Headed Stepchild || Jaye Wells


Red-Headed Stepchild
Jaye Wells

Tür: Paranormal, vampir, büyü
Sayfa: 325
Türkçe: Çevrilmedi.
GR puanı: 3.78
Seri: Sabina Kane
İlk Çıkış: 2009 Nisan
Puanım:

Melez olmanın büyük problem olduğu bir dünyada, Sabina Kane bir dışlanmışa uygun tek işi yapıyor: Suikast. Son görevi vampirler ve mageler arasındaki kırılgan barışı tehdit ediyor ve Sabina hangi tarafta olduğuna karar vermek zorunda. Şu ana kadar eve hiç iş getirmemişti.
Bu sefer kişisel.


Yorum

Uzun bir süre listemde bekledikten sonra Red-Headed Stepchild'ı bitirdim. Hoşlandım mı peki?
Kitabın tamamiyle bir vakit kaybı olduğunu düşünüyorum. Haksızlık etmek istemem, kitabın sonu biraz güzeldi ve familiar bir şeytan fikri hoştu ama gene de bütününe baktığımda, başladığıma üzüldüğüm bir kitap.
Ben pek kitabın konusuna bakarak başlamam, ne de puanınına... Kapağına bakarım, azıcıkta okuyanların verdiği puana ve ona göre başlarım. Yada direkt açarım ve okurum. Yıllardır bu böyle.
Bu kitaba ise araştırarak başladım. Konusu beni çekti kitabın GR puanıda fena değildi.
Gelgelelim kitapta kurulan karşılıklı konuşmalar çok zayıftı, karakterin ben sert, bağımsız güçlü bir suikastçiyim tavırları tamamiyle yapaydı, özellikle nymphlere verilen ön görü gücü Vinca tarafından çok basit ve inandırıcı olmayan bir şekilde kullanılıyordu.
Yani kitapta bir çok öğe inandırıcı değildi.
Ama bir mage(Sihirbaz) olan Adam yarı güzel ve inandırıcı bir karakterdi. Ama aralarında büyük bir aşk olması beklenen iki arasında bir gram sizi gülümseten, heyecan içinde bırakan konuşma geçmiyordu.
Sabina'ya gelirsek bu kızın hissettiği, inandığı hiç bir şey beni kendisine çekmedi çünkü yazar bu kıza hiçbir şekilde beynini kullanma yetisi vermemiş.
Özellikle saçıma "elma ağacından yapılma kazık alrıım saçımada koyarım orayıda arayacak değiller ya" benzer bir cümleden sonra bu kızdan ümidimi kestim. Çünkü daha iyilerini okudum.
Tamamiyle beyni yıkanmış bir kukla!
Kendi için düşünemeyen karakterleri sevmiyorum .

İkinci kitabı okumaya niyetim yok ama belli de olmaz.

Not: Kızın omuzunda görülen dövme aslında bel çevresinde ve yarı mage olduğunu sembolize ediyor. Kızıl saçlı olması ise her vampirin açık ve ya koyu, yaşa yada ne kadar vampir kanı taşıdığına bağlı olarak kırmızı saçlı olması yüzünden.


6 yorum:

 1. O zaman çevirilmiş olmamasına üzülmedim bu kez.
  Ayrıca, öyle yapay karakterleri ben de sevmiyorum. Karaktere kendine ait bir kişilik vermek, onu somutlaştırmak kolay değil. Ve bunu beceremiyorsa yazar kitabı tam bir fiyasko oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlam karakterli kitap yazmayı gerçekten herkes beceremiyor. Bu kitap o yönden gerçekten güzel bir örnek.
   Bu sefer üzülme nedenin olmadığıma sevindim :))

   Sil
 2. Adsız17.8.12

  Ablamız baya vampir kanı taşıyor gibi saçlar şarap kızılı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarı vampir aslında saçları bu kadar kırmızı değil :D Kapak güzel ama biraz yanlış yönlendiriyor :D

   Sil
  2. Adsız17.8.12

   Evet,keşke estetiği kadar birazda kitaba uygun yapsalar kapakları daha anlamlı olurdu benim için,helede türkiyede ne kapaklar görüyoruz,adeta kitabı kapağına göre yargılama demek istiyorlar sanki :D

   Sil
  3. Bu yorumuna bayagi guldum :D Cok haklisin. Kapak guzel olabiliyor bazen ama kitaba uygun olmuyor o zaman cokda hayal kirikligi yaratiyor. Aslida cok zor bir is.

   Sil