9 Ağustos 2012

Kitap Yorumu: Yağmurda Yarış Sanatı || Garth SteinYağmurda Yarış Sanatı
Garth Stein

Tür: Yetişkin, Kitap Klubü
Sayfa: 303
GR puanı: 4.10
Çevirmen: Yasemin büte
Yayınevi:  Epsilon Yayınevi.
Orjinal Adı: The Art of Racing in The Rain
Puanım:  
"Şefkatin sadece insanlara mahsus bir olmadığını ve birbiri için yaratılmış iki ruhun hiç sonu gelmeyen bir ilişkisinin olabileceğinin farkında olanlar için mükemmel bir kitap. Bazı kitapları okuduktan sonra uzun bir süre aklımdan çıkaramam ve bu kesinlikle onlardan biri.
-Jodi Picoult-
"Eğlenceli bir dili, yaratıcı bir anlatımı ve etkileyici hikâyesi olan müthiş bir kitap."
-Seattle Times-
"Richard Bach'ın Jonathan Livingston Martı, Paulo Coelho'nun Simyacı ve Yann Martel'in Pi'nin Yaşamı adlı eserlerinin yanında yer alacak bir hikâye."
-Portland Oregonian-
Daha önce insan olmayan bir anlatıcıdan kitap okumuş muydunuz, mesela bir köpek?

Eğer benim gibi böyle bir tecrübeniz yoksa ve güzel hikayelerden -birazda acıklı- hoşlanıyorsanız sizi Yağmurda Yarış Sanatı'na davet ediyorum. Pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

Kitap Enzo adlı bir köpeğin gözünden anlatılıyor. Zebraların şeytani olduğunu düşünen, muza ve pankeke bayılan, hayatta Denny ve Zoe'dan başka kimsesi olmayan bir köpek Enzo. İnsan ruhuna sahip olduğunu düşünüyor ve bu dünyadaki vaktini tamamladığında tekrar insan olarak bu dünyaya geri döneceğini, el sıkışıp, normal ölçülerdeki bir dil ile dudaklarını ıslatacağını düşünüyor.

Kitap sondan bir adım önce başlıyor ve Enzo, Denny ile nasıl tanıştığını, birlikte tutkunu oldukları araba yarışlarını, Eve'in -Denny'nin eşi- nasıl hayatlarına katıldığını, kanserden nasıl öldüğünü ve Eve'in ebeveynlerinin nasıl çocukları Zoe'yu, Denny'nin elinden almaya çalışını ve Zebraların aslında içimizde bizi saran şeytanlar olduğunu anlatıyor. Aynı anda hem ümitsizliği, hem mücadeleyi hem de sevgiyi size yaşatıyor.
Bu kitap kesinlikle favorilerimin arasına gidecek. Book Club kitapları arasında ve bir kaç tane daha o listeden kitap okumak istiyorum. Blood Rights faciasından sonra gerçekten iyi geldi.
Yaşasın Enzo! O bir kahraman ve dileğine kavuşuyor.

Efendisi Denny'ide hayran olmamak elde değil. Tam bir savaşçı.
Kitap büyük oranda araba yarışı terimleri, konuşmaları barındırıyor çünkü Denny bir yarışçı. Meraklıları için bu kitabı okumak için bir neden daha.
Ben kitabı ingilizce okudum ama Türkçesi de mevcut.


Bunlarda sevdiğim alıntılar.
"I will often admire a beautiful sunrise, but I will never consider the sun a champion for having risen."   
"God gave men big brains, he took away the pads on their feet and made them susceptible to salmonella. When he denied dogs the use of thumbs, he gave them the ability to survive without food for extended periods.  
"zebra is everywhere. I suddenly realized. The zebra. It is not something outside of us. The zebra is something inside of us. Our fears. Our own self-destructive nature. The zebra is the worst part of us when we are face-to-face with our worst times. The demon is us!"

8 yorum:

 1. Çok ilgimi çekti, listeme eklendi-^
  Paylaşımın için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim :D Çok güzel bir kitaptı.

   Sil
 2. Benim de ilgimi çekti. Daha önce küçükken "Bir Eşeğin Anıları"nı okumuştum fakat anlatıcı eşek miydi hatırlayamıyorum... VE kapaktaki köpek öyle sevimli ki *.*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Golden'lar gerçektende çok sevimli :D
   Ben daha önce okumamıştım, çok değişik ve hoş bir tecrübe oldu :D

   Sil
 3. Köpek dedin beni vurdun bile (:
  Künye'de minik bir yanlışlık var bu arada.

  YanıtlaSil
 4. Köpekler candır ♥ :D Nerede? Eski bir yorum, göremedim vallahi ben. :D

  YanıtlaSil
 5. Şimdi gördüm, Epsilon diye düzeltiyorum. Teşkürler ♥

  YanıtlaSil
 6. Rica ederim (: Böyle kitapları çok seviyorum, bu kitabı hiiiç görmedim ama çok ilginç. İnşallah satışı vardır (:

  YanıtlaSil