25 Ağustos 2012

Dizi: Once Upon A Time


Bu diziye Renkli Kitap blogunun sahibi Güngör'ün izlemesiyle başladım ve hemen müptelası oldum. Olunmayacak gibi değil ki!
Bu aralar ne kadar çok peri masallarına dair filmler diziler yapılıyor değil mi?
Once Upon A time işte bu akımın ürünlerinden biri. 2011 de ilk sezonu yayınlanan bir dizi. Bu yılın eylül ayında yeni sezon başlayacak.
Bu dünyalar güzeli kız Pamuk Prenses/Snow White. Dizide bu kadar güzel değil ama çok iyi oynadığını ve çok sevimli olduğunu düşünüyorum :) Hele Yakışıklı Prens/ Charming Hep gülsün istiyorum. Çok güzel oyuncular seçmişler.
         Dizideki favori karakterim Rumpelstiltskin (Bay Gold.) oldu. Ama Kötü kraliçe (Regina) de fena değil hani. Adamın el kol hareketleri beni çıldırtıyor :D Tam bir psikopat.
Şu kötülere olan hayranlığım nasıl geçecek bilmiyorum

Dizinin konusu büyük orada peri masalları arasında dönüyor. Ve her şey Pamuğun Yakışıklı ile evlendiği gün başlıyor. (Tabii daha öncesi de var ama detaya girmeyelim.) Kraliçe tüm herkesin mutlu sonlarına ulaşamayacağına yemin ediyor. Ve büyük bir lanet salıyor halkın üzerine. Bu lanet onlara kimliklerini unutturuyor. Onlarda artık bizim gibi büyüsüz, aşksız, mutlu sonsuz. Ama her lanet gibi bu da bir şekilde kırılabilir. Gerçek aşktan doğmuş bir çocuk, Emma, kasabaya döndüğünde lanet bozulacaktır. Ama sorun şu o bu lanete inanmıyor, kim inanır ki?

İşte konusu kısaca böyle.  Biz dizinin ve hikayelerin içinde kaybolurken Çekirge Jimny'i, Avcıyı, Gepetto'yu ve daha nicelerini görüyoruz. Her bölüm ayrı bir heyecan, ayrı bir hikaye.

Bu arada dizinin ana karakteri Emma, bu peri masalı kahramanlarının hapsolduğu kasabaya 10 yıl öce evlatlık verdiği oğlunun onu bulmasıyla geri geliyor, 28. doğum gününde.
Ah Emma! Tam  benlik bir karakter. Dr House'tan tanıdığımız Jennifer Morrison oynuyor. Mimikleri beni biraz gülümsetiyor. Sürekli somurtuyor gibi bir hali var. Ama oynadığı rol çetin ceviz bir kadın. Üstelik ufak tefek oyuncaklarla daha beni ik bölümden etkiledi. Bu arada sevgili Emma'mız Prensimizin ve Prensesimizin kızı.

Şunu da söylemeden geçmeyeyim. Bu diziyi araştırırken kimliklerini unutmuş peri kahramanlarının kendilerine edindikleri isimlerin, gerçek kimlikleri ile bağlantılı olduklarını öğrendim. Örneğin Mary Margaret Blanchard (Pamuk Preses). Blanhard kelimesi fransızca "Blanc" yada "blanche" kelimesinden üretilmiş. Beyaz anlamına geliyor. (Snow White - Pamuk prensesin orjinal adı, Türkçeye tam çevirilişi Kar Beyaz) Mary Margaret ise Pamuk Prenses olduğuna inanan birisinden geliyor  "Maria Sophia Margaretha Catharina Freifräulein von Erthal"(Almanya 1729 doğumlu.)
Regina Mills (Kötü Kraliçe), Regina ise latince kraliçe demek, Mill ise Yunan bir kelime olan Milo'dan geliyor ve elma demek.


4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Bende oldum. Çok güzel bir dizi :D

   Sil
 2. Ben iki bölümünü izledim. Sonrasında fırsat bulup izleyemedim ama bu akşam birkaç bölümünü izlemeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Çok hoş bir dizi yavaş yavaş izle, Eylül e başlayacak çünkü yeni sezon :D

   Sil