27 Ağustos 2012

Kitap Yorumu: Suçlu Zevkler || Laurell K. Hamilton // Alıntılar Okuyucu Testi


Suçlu Zevkler (Anita Blake #1)
Laurell K. Hamilton

Tür: Paranormal
Sayfa:344
Gr Puan: 3.97
Çeviri: Mert Süğlük
Yayınevi: Artemis
İlk Çıkış: 1993
Özgün Adı: Guilty Pleasures
Seri: Anita Blake 1 (22)
Puanım:  

Kimse ruhun karanlık arzularını New York Times çoksatan yazar Laurell K. Hamilton kadar iyi bilemez. Hamilton, Suçlu Zevkler'de
bizleri Vampir Avcısı Anita Blake'le tanıştırıyor. Anita ufak tefek, esmer ve yeri geldiğinde de çok tehlikeli. Ancak şehrin en güçlü vampiri yardım istemek için kapısını çaldığında Anita en büyük korkusuyla yüzleşmek durumunda kalıyor, içindeki kuvvetli açlığı uyandırabilecek bir erkek!
"HAYATTA OLMAK BENİ NİYE ŞAŞIRTACAKTI Kİ?.. Orada, boynumun sağ tarafında gerçek bir şey duruyordu. Minik, ufacık diş izleri. Nikolaus beni zehirlemişti. Eminim korkacağımı düşündü. Ki haklıydı. Olsun, ben bütün uyanış saatlerimi korktuğum şeylerle yüzleşip onları yok etmeye harcadım. Bin yaşındaki usta bir vampirle uğraşmak zor bir görev ama her kızın bir amacı olmalı, değil mi?"

Düşüncelerim
Anita bağımlısı olduğumu duymayan kalmış mıdır?
Kalmışsa tekrar hatırlatalım :)

Bugün serinin genelinde bahsetsemde ilk kitabından -2 favorimden biri- hiç bahsetmediğimi hatırladım. Spoiler sevmeyenlerin gitmesi için bekliyorum ... :D

Anita bu kitapta kendi güçlerinde habersiz, sadece bir Animatör - zombi dirilten kişi - olduğunu sanıyor. Şehirde vampir cinayetleri işleniyor ve Anita bu durumu çözmek için vasıflı tek kişi. Hem polisle, hemde vampir dünyası ile olan yakın ilişkisi başına dert açıyor anlayacağınız.

Şehrin efendisi Anita'nın bir arkadaşını kullanarak onu sınıyor. Buna Jean-Claude -Anitanın daha önceden tanıştığı fransız, bir içim su vampir - ve bir kaç kişi daha dahil oluyor. Anita kitap ilerlerken hem bir vampirin insan hizmetkarı oluyor hem ölümden dönüyor ama intikamını alıyor. Şehrin efendisini öldürüyor.
Kitabın kısaca konusu böyle, tabii detaya inersek daha çok şey var. Anita'nın kitapta hoşlandığı insan Phillip, suikastçi arkadaşı Edward ve daha niceleri.

Polisiye seviyorsanız paranormal olaylarla tatlandırılmış bu seriyi kaçırmayın.

Kitabın içinde aşk bulamayacaksınız ama oyuncak penguen toplayan, öldürmekten çekinmeyen, kendini savunabilen, ahlaki karmaşaları hayatının her anı onunla olan, vicdanlı, çetin ceviz bir kadın karakter bulacaksınız. Türü seviyorsanız aynı zamanda bağımlısı da olacaksınız.

Dünyaya gelirsek, 90lardaki -kitap o zaman yazıldı- haliyle okuyoruz. Aynı bizim dünya ama vampirler, şekildeğiştiriciler, cadılar gerçek. Aramızda yaşıyor. Yasal olarak insan kabul ediliyorlar. Büyü günlük bir şey. Mahkemelerde delil olarak kullanılabiliyor. Yani büyülü ve normal bir dünya.

Daha önce sıçan adam duydunuz mu? Alışsanız iyi olacak çünkü bu dünya da en karanlık kabuslarınız gerçek ve sizin yan dairenizde, bir tabutun içinde uyuyor. Sizi kurtaracak hiçbir şey yok. Ama Anita bir kaçını yok etmekte kararlı.

Herkes Anita okumalı.


Seri: 
Uzun olduğu için size link :D

Alıntılar
kitabisevdaWillie McCoy hayattayken uyuzun tekiydi. Ölmüş olması durumu değiştirmemişti.

kitabisevdaWillie hayattayken bir bok çuvalıydı, şimdi ise hortlamış bir bok çuvalıydı. Bu benim için yeni bir kategoriydi.

kitabisevdaÇok eski bir erkek arkadaşım, beni porselen bebeğe benzetmişti. İltifat olsun diye söylemişti ama ben o şekilde algılamamıştım. Çok fazla birileriyle çıkmamamın pek çok sebebi vardır.

kitabisevda Sadece mahallenizin sevimli animatörü, dostlar, heyecanlanmaya gerek yok.

kitabisevda Jean-Claude kapımın yanında duruyordu. "Seni neredeyse yakalıyordum, küçük animator," dedi.
Yüzüne baktım, sonra da hemen aşağıya. "Neredeyse, sayılmaz, seni kan emici piç."
Jean-Claude başını geriye atıp bir kahkaha attı. Kahkahası, omurgamda sürünen kadife gibi, bütün gece beni takip etti.

Okuyucu Testi:


Laurell K. Hamilton, New York Times listelerinde çok satan gizem, fantezi, büyü, korku ve romantizm barından iki serinin yazarıdır. Ace Books’tan çıkan, kahramanı ölü çağırıcı ve suç inceleme uzmanı Anita Blake olan on iki kitaplık ‘Vampir Avcısı’ dizisi, Suçlu Zevkler romanıyla başladı. Bu arada bu dizi içinde Anita’nın baş vampir ve kurtadamla olan, karmaşık kişisel ve profesyonel ilişkisi de evrimini sürdürüyor. Şu anda dünya üzerinde Anita kitaplarının iki bin kopyası bulunuyor. Hamilton kocası, kızı, iki köpeği ve sayısı her an değişen balıklarıyla St. Louis County Missouri’de yaşıyor. Site/Twitter/Facebook

13 yorum:

 1. Kitap Tutkusu21.12.12

  Merve, yaptım oldu. Son blog yazımda yaptım.  Teşekkürler tekrardan :)

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim :D Merak ettim bakıyorum

  YanıtlaSil
 3. Rica ederim, bana da haber ver merak ettim :D Olmadı direkt linki kayıt'a kopyala yapıştır yap. Üzerine gel ve değiştir de. aynı sonucu doğuruyor.

  YanıtlaSil
 4. Kitap Tutkusu21.12.12

  Sanırım bu :))  Yarın bir yazı yazıcam ondan denerim :) bakalım olacak mı :)))


  Teşekkür ederim canım :)

  YanıtlaSil
 5. Böyle :)) İstediğin bu değil mi?

  YanıtlaSil
 6. Kitap Tutkusu21.12.12

  Merve görsel olarak versen çok işime yarayacak, zahmet olucak ama sana :))

  YanıtlaSil
 7. Kayıtlarda(Anita Blake yazını aç) yukarıda bağla var oradan yapıyorum, yapacağın yerin linkini koyuyorsun.Bulamazsan söyle görsel veririm hemen.

  YanıtlaSil
 8. Kitap Tutkusu21.12.12

  Olsun :) Merve sana birşey sorucam hani yukarıda Anita Blake Serisi yazıyor ve oraya tıklayınca goodreads açılıyor ya onu nasıl yapıyorsun,? Araştırdım ama bulamadım ben :/

  YanıtlaSil
 9. :D Arada yapıyorum beklerim :D Anitanın diğer kitpalarınıda okuyup yapabilirim. Ama ne zaman olur bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 10. Kitap Tutkusu21.12.12

  Evet :) Ama keyifliydi :) Okuduğum kitapların testleri olursa kesin çözeceğim artık :)

  YanıtlaSil
 11. Teşekkürler :)) Biraz yakın sordum kabul ediyorum :D

  YanıtlaSil
 12. Kitap Tutkusu21.12.12

  hihihii 8/12 çıktı :) 4 soruda takılmıştım. Dördüde yanlış çıkmış :)

  Zevkli bir testti Merve :) Eline sağlık :)

  YanıtlaSil
 13. ahh anitaaya bayılıyorumm bu arada 12/12 çıktı hehehe :D :D

  YanıtlaSil