9 Eylül 2012

1. ÜKG Blog Turu: Ruhsuz (Jodi Meadows) / Kitap Yorumu


Blog Turları, daha önce yabancı bloggerlerin düzenlediği bir etkinlikti. Biz, Türk Bloggerlar olarak, toplandık ve ilk Blog Tur'u gerçekleştirdik. Bugün ilk gönderilerimizi yayımlıyoruz!

İlk kitabımız DEX'ten çıkan Ruhsuz oldu.

Paranormal bir kitap olan Ruhsuz'un yazarı Jodi Meadows ile E-posta aracılığıyla yapılan röportajı okumak için Zimlicious'u ziyaret etmeyi de unutmayın.

Ruhsuz (Yeni Ruh #1)
Jodi Meadows

Tür: Paranormal, Distopya, aşk
Sayfa: 341
GR Puan: 3.82
Puanım: 4
Türkçe: Çevrildi, DEX
Çevirmen: Taylan Taftaf
Puanım: 


Deneyimli Ruhlar Ve Ruhsuzlar

Binlerce yıldır, Sınırda milyonlarca ruh yeniden, yeniden dünyaya geldi, her bir yeni yaşamda da geçmiş yaşamlarındaki anılarını ve deneyimlerini beraberinde getirdi. Ana ise bir Yeniruh: yani Ana doğduğunda bir başka ruh yok oldu. Kimse bunun sebebini bilmiyor ve bu, bir felaketin habercisi olabilir.

Ananın bir Yeniruh olmasından rahatsız olmayanlar da var.

Bunlardan biri olan Sam, yalnızca bir kez yaşayabilecek bir ruhu sevebilecek mi? Peki Ananın düşmanları, insanlar ve yaratıklar, onların birlikte olmalarına izin verecek mi?

Ana, varoluş sebebini açığa çıkarmak zorunda. Fakat onun bu arayışı, reenkarne olup olamayacağını öğrenmek için gittiği Kalp şehrini ve reenkarnasyon yasalarını sonsuza dek yok edebilir.

Jodi Meadows, insan ruhuna bambaşka bir bakış açısı getiren bu hikâyede fantazya ve macerayı birleştirirken, reenkarnasyon ve ruh kavramını sorgulamamızı sağlıyor.

Ruhsuz sizi daha ilk sayfalardan kendi içine çeken bir kitap. Tanıdık olmayan kurgusu, kitabı bir solukta bitirmeme neden oldu.

Ruhsuz'da Neler Anlatılıyor?


İnsanların 5 bin yıldır ölüp ölüp tekrar doğduklarını düşünün, bütün hayat tecrübelerini hatırladıklarını ve hatırladıklarından daha çok unuttuklarını... Yılların onların gözünde, başlarına gelen olaylar dışında pek önemi yok: Şarkılar yılı, Ruhlar yılı... Zaten tekrar dünyaya geleceğinizi bilseydiniz zamanın ne önemi olurdu ki?

Ama bir kişi, kendi iradesi dışında bu toplumu tereddüde düşürüyor. Daha önce doğmamış bir ruh, Ana. Doğduğu ilk andan beri ruhsuz damgası ile tanımlanan Ana, kendisini istemeyen öz annesinin yanında gerek aç bırakılarak, gerek suistimal ederek 18 yaşına geliyor. Kendi yolunu çizmek için, evi olarak bildiği tek yeri  Mor Gül Kulübesi'ni terk ediyor.

Tam özgürlüğünü kazanmışken ve neden ruhsuz olduğunu anlamak için Kalp Şehrine giderken ormanda Hava Perilerinin saldırısına uğruyor ve tek çözüm olarak kendini kışın ortasında soğuk sulara bırakıyor. İşte bu esnada kitapta çok sık göreceğimiz Sam onu kurtarıyor. Birlikte Kalp Şehrine gidiyorlar. Sam, Ana'nın eğitmeni oluyor ve onu eğitmeye, Kalp Şehrindeki hayatı göstermeye başlıyor. Ama tehlike geçmiş değil. Şehri koruyan duvarlara ejderhalar saldırıyor, üstelik Ana'yı takip eden birileri var. İç ve dış tehditler onun peşini bırakmıyor.

Karakterler Nasıl? Neler Düşünüyorum?


Ruhsuz beni etkilemeyi başaran bir kitap oldu. Özellikle Ana. Normalde mızmız karakterli pek sevmem, ama bu kural Ana için kesinlikle geçerli değil. Onun problemlerini, neden öyle davrandığını anlayabiliyorsunuz çünkü şimdiye kadar öğrendiği birkaç şey bile öz annesi Li tarafından çarpıtılmış ya da sadece yalan.

Ana'nın eğitmeni ve hayatındaki en önemli kişi olan Sam ise ruhen yaşlı (18 yaşında) olmasına rağmen biraz hassas bir karakter. Ama müziğe olan tutkusu ve Ana'ya karşı davranışları beni pek rahatsız etmedi. Biraz daha etkin bir karakter olsa daha çok seveceğimden eminim.

Sam'in en iyi arkadaşı Stef ise favori karakterim oldu. Çok hareketli dinamik ve eğlenceli. Onunla çok sahne yok ama ikinci kitapta onu daha fazla görmeyi umuyorum.

Sam ve Ana'nın birbirlerine karşı duyguları biraz hızlı ve yoğun gelişti. Ama durumu ele alırsak, kızın izole hayatını, bunu gayet normal karşılıyorum.

Yazar gayet akıcı bir şekilde anlatmış hikâyeyi ama bazı yerlerde, özellikle Tapınak sahnelerinde, biraz kavrama sorunu yaşadım ve hayal etmede zorlandım.

Bu reenkarnasyon kavramı ise gerçekten inandırıcıydı. Gereken yerlerde detay verilerek sağlamlaştırılmıştı. Kitap boyunca Sam'in, Stef'in ve bazen Li'nin geçmiş hayatından anılar duyuyorduk ve bunlar kesinlikle bu dünyanın içine adım atmamıza yardımcı oluyordu.

Kitabı okumaktan zevk aldım; paranormal, genç yetişkin, distopi türünü seven herkese öneriyorum.


Diğer kitap yorumlarını okumayı unutmayın:8 yorum:

 1. Fantastiklerde kurguya bakarak almaya çalışıyorum, Ruhsuz'un kurgusu da farklı gelmişti bana. Okuduğum olumlu yorumlardan sonra alınacaklar listemde ilk sıralara yazıyorum Ruhsuz'u. Bu güzel etkinlik için ayrıca teşekkürler ;) Başka kitaplar için de devamı da gelir umarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde başka etkinlikler yapmak istiyoruz :D Umarım kitabı beğenirsin. Ruhsuz kesinlikle okuduğuma pişman olmadığım bir kitap. :D

   Sil
 2. Tam senlikti desene:D

  YanıtlaSil
 3. Hepiniz çok güzel yorumlamışsınız ya ben yanınızda etkisiz eleman gibi kaldım vallahi =D Emeklerine sağlık~

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek o yahu! Kullandığımız her resimde, bir kaçımızın blogunda senin emeğin var :D
   Sağol :D

   Sil
 4. Tapınakta herkesin aklı karışmış sanırım merve :D çok güzel olmuş yorumun eline sağlık bu arada ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tapınak biraz karışıktı, çok sağol İlkimmmm! :D

   Sil