30 Eylül 2012

2. ÜKG Blog Turu: Güneşin Kızları || Corban Addison
2. Blog Turumuzla, gene harika bir kitapla  karşınızdayız!

Güneşin Kızları
Corban Addison

Tür: Gizem, Yetişkin, Dram
Sayfa: 464
Godreads Puanı: 4.16 
Türkçe: Feniks Yayınevi
Çevirmen: Arzu Altınanıt


Dünya genelinde her yıl 700.000'den fazla insanın kaçakçılık kurbanı olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya insan kaçakçılığının, silah ve uyuşturucudan sonra en büyük kâr sağlayan 3. organize suç olarak sıralandığını?


Addison'un yazdığı Güneşin Kızları'nda böyle hassas bir konuya değiniyoruz. Hindistanda mutlu bir aile ile başlayan hikaye, genelevlere, oradan Fransa'da bir lokantaya, ardından bir suçluya ve oradan da çözümlenmek üzeri Amerika'ya gidiyor.

Kitabın konusu sadece biz ya da onlar değil, her yerde küçük kızlar, kadınlar kaçırılıp bu tür ticarete maruz bırakılıyor. Yazarın amacı da bu konuyu gündeme getirmek, insanları bilinçlendirmek, yani ufak da olsa bir fark yaratmak.
Kitabı okurken kendinizi iki kız kardeşin yerine koymamanız imkânsız. Sita'nın cesaretine ve şefkatine hayran oluyorsunuz. Ahalya'nın umuduna sizde ortaksınız. Thomas'ın arayışına tüm kalbinizle destek veriyorsunuz.

Sita ve Ahalya bir tsunamide ailelerini kaybediyor ve eğitim aldıkları manastıra gitmeye çalışırken yanlış kişilere güveniyorlar. Bir insan kaçakçısının ellerinde buluyorlar kendilerini. Bu acımasız dünyaya ilk Ahalya kurban düşünüyor, getirildiği genelevde defalarca tecavüze uğruyor. Umudun tehlikesini anlıyor. Aynı kaderin Sita'yıda beklediğini biliyor. Ama işler böyle gitmiyor, rahat bir nefes alırken, tam Ahalya'nın kurtarıldığı gün Sita bir uyuşturucu kaçakçısı ile Fransa'ya götürülüyor ve ikinci macerası başlıyor.

Kitap aslında Ahalya ve Sita'ya yönelik olsa da, Thomas adlı bir avukatın Sita'yı arayışını aktarıyor bize. Onun  Hindistan'a nasıl geldiğini, neden orada olduğunu, hayatını, seçimlerini ve kendi yolunu çizişini öğreniyoruz. Hayatının aşkına, Priya'ya, tekrar kavuşmasını, ve en sonunda geçmişiyle ve kendisiyle barışmasını okuyoruz. Verdiği kayıplara bizde yas tutuyoruz...

Güneşin Kızları okuduğuma asla pişman olmayacağım bir kitap, yazarında hedeflediği gibi "Kitabı okuduktan sonra dünyam hakkında daha çok şey biliyorum" diyebiliyorsunuz.

Kitabın anlatımı beni pek etkilemedi, yer yer sıkıcı olduğunu düşündüm. Ama asla elimden bırakamadım. Bu kitap kurgulanmış bir yapıt ama, değindiği konular gerçekten dünyayı ilgilendiren bir problem. Bu yüzden daha farklı bakıyorsunuz. Nasıl anlattığından çok neyi anlattığı önemli. Sonunda ise duygulanmamak elde değil.
  "Arzu düşmandır," dedi. "Geçmişe arzu, geleceğe arzu, aşk arzusu, aile arzusu. Hepsi. Bir beshya kendini her tür duygusal yakınlıktan soyutlamalı ve kaderine razı olmalıdır. Burada asla mutlu olamazsınız."     Diğer bloglarımıza da uğramayı unutmayın:

     Kitap Yorumu ve Hikâyenin Ardındaki Hikâye: Kitap Hayvanının Günlüğü

     Yazar Corban Addison'la röportaj: Zimlicious

     Detaylı Kitap Yorumu: Kitap Esintisi

     Kitap Yorumu: Romancekolik

     Kitap Yorumu: Kitaplık Kedisi

Feniks Kitap'a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.
8 yorum:

 1. Emeğine sağlık~ Okuyucu testlerine bayılıyorum! Bir yanlışım çıktı ama bu sefer, çok üzüldüm. :(

  YanıtlaSil
 2. Ben yapmamış olsaydım benim çok daha fazla çıkardı emin ol :D Beğenmene çok sevindim Ezgi. :D Teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 3. Ben sınıfta kaldım testten Merveeeeee! %80 oldu anca!

  YanıtlaSil
 4. Hehe :D Hadi ya :D Eminim bende kalırdım :D Bu yüzden hep ben yapıyorum. :P

  YanıtlaSil
 5. kagitkiz21.12.12

  Ellerine sağlık Merve! Benimde bir yanlışım çıktı:(

  YanıtlaSil
 6. :(( Bir dahakine ful yaparsın artık.

  YanıtlaSil
 7. lkmsrl21.12.12

  Ellerine sağlıkkk... Bu arada %100 ile rekor bende demek ki :P

  YanıtlaSil
 8. hehe Teşekkürler :D Bende %100 yaptım ki :D Sayılır mı hmm :D

  YanıtlaSil