30 Eylül 2012

2. ÜKG Blog Turu: Güneşin Kızları || Corban Addison
2. Blog Turumuzla, gene harika bir kitapla  karşınızdayız!

Güneşin Kızları
Corban Addison


Tür: Gizem, Yetişkin, Dram
Sayfa: 464
Godreads Puanı: 4.16 
Türkçe: Feniks Yayınevi
Çevirmen: Arzu Altınanıt


 
Dünya genelinde her yıl 700.000'den fazla insanın kaçakçılık kurbanı olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya insan kaçakçılığının, silah ve uyuşturucudan sonra en büyük kâr sağlayan 3. organize suç olarak sıralandığını?

     Addison'un yazdığı Güneşin Kızları'nda böyle hassas bir konuya değiniyoruz. Hindistanda mutlu bir aile ile başlayan hikaye, genelevlere, oradan fransada bir lokantaya, ardından pornocu bir suçluya ve oradanda çözümlenmek üzeri Amerika'ya gidiyor.

     Kitabın konusu sadece biz ya da onlar değil, her yerde küçük kızlar, kadınlar kaçırılıp bu tür ticarete maruz bırakılıyor. Yazarın amacıda bu konuyu gündeme getirmek, insanları bilinçlendirmek, yani ufak da olsa bir fark yaratmak.

     Kitabı okurken kendinizi İki kız kardeşin yerine koymamanız imkansız. Sita'nın cesaretine ve şefkatine hayran oluyorsunuz. Ahalya'nın umuduna sizde ortaksınız. Thomas'ın arayışına tüm kalbinizle destek veriyorsunuz.

    Sita ve Ahalya bir tsunamide ailelerini kaybediyor ve eğitim aldıkları manastıra gitmeye çalışırken yanlış kişilere güveniyorlar. Bir insan kaçakçısının ellerinde buluyorlar kendilerini. Bu acımasız dünyaya ilk Ahalya kurban düşünüyor, getirildiği genelevde defalarca tecavüze uğruyor. Umudun tehlikesini anlıyor. Aynı kaderin Sita'yıda beklediğini biliyor. Ama işler böyle gitmiyor, rahat bir nefes alırken, tam Ahalya'nın kurtarıldıığı gün Sita bir uyuşturucu kaçakçısı ile fransaya götürülüyor ve ikinci macerası başlıyor.

     Kitap aslında Ahalya ve Sita'ya yönelik olsada, Thomas adlı bir avukatın Sita'yı arayışını aktarıyor bize. Onun  hindistana nasıl geldiğini, neden orada olduğunu, hayatını, seçimlerini ve kendi yolunu çizişini öğreniyoruz. Hayatının aşkına, Priya'ya, tekrar kavuşmasını, ve en sonunda geçmişiyle ve kendisiyle barışmasını okuyoruz verdiği kayıplara bizde yas tutuyoruz...

     Güneşin kızları okumaktan asla pişman olmayacağım bir kitap, yazarında hedeflediği gibi "Kitabı okuduktan sonra dünyam hakkında daha çok şey biliyorum" diyebiliyorsunuz.

     Kitabın anlatımı beni pek etkilemedi, yer yer sıkıcı olduğunu düşündüm. Ama asla elimden bırakamadım. Bu kitap kurgulanmış bir yapıt ama, değindiği konular gerçekten dünyayı ilgilendiren bir problem. Bu yüzden daha farklı bakıyorsunuz. Nasıl anlattığından çok neyi anlattığı önemli olan bir kitap Güneşin Kızları. Sonunda ise duygulanmamak elde değil.
  "Arzu düşmandır," dedi. "Geçmişe arzu, geleceğe arzu, aşk arzusu, aile arzusu. Hepsi. Bir beshya kendini her tür duygusal yakınlıktan soyutlamalı ve kaderine razı olmalıdır. Burada asla mutlu olamazsınız"
Burada da okuyucu testimiz var buyrun:

     Diğer bloglarımıza da uğramayı unutmayın:

     Kitap Yorumu ve Hikâyenin Ardındaki Hikâye: Kitap Hayvanının Günlüğü

     Ön Okuma & Kitap Çekilişi:  Kağıt Kız

     Yazar Corban Addison'la röportaj: Zimlicious

     Detaylı Kitap Yorumu: Kitap Esintisi

     Kitap Yorumu, Alıntılar ve Kitap Çekilişi:  Sevgili Kitap

     Kitap Yorumu: Romancekolik

     Kitap Yorumu: Kitaplık Kedisi

Feniks Kitap'a katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.
8 yorum:

 1. Emeğine sağlık~ Okuyucu testlerine bayılıyorum! Bir yanlışım çıktı ama bu sefer, çok üzüldüm. :(

  YanıtlaSil
 2. Ben yapmamış olsaydım benim çok daha fazla çıkardı emin ol :D Beğenmene çok sevindim Ezgi. :D Teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 3. Ben sınıfta kaldım testten Merveeeeee! %80 oldu anca!

  YanıtlaSil
 4. Hehe :D Hadi ya :D Eminim bende kalırdım :D Bu yüzden hep ben yapıyorum. :P

  YanıtlaSil
 5. kagitkiz21.12.12

  Ellerine sağlık Merve! Benimde bir yanlışım çıktı:(

  YanıtlaSil
 6. :(( Bir dahakine ful yaparsın artık.

  YanıtlaSil
 7. lkmsrl21.12.12

  Ellerine sağlıkkk... Bu arada %100 ile rekor bende demek ki :P

  YanıtlaSil
 8. hehe Teşekkürler :D Bende %100 yaptım ki :D Sayılır mı hmm :D

  YanıtlaSil