15 Eylül 2012

Dönüşüm || Morgan Rice


Dönüşüm
Morgan Rice

Tür: Paranormal, Genç Edebiyatı 
Sayfa:212
GR Puan: 3.36 (3.763 oylama)
Çevirmen: Emrah Saraçoğlu
Orijinal ad: Turned
Puanım: 
"Hoşunuza gitmeme ihtimali yok!" -Books for Life- İçindeki yırtıcı duyguyu bastırması mümkün değildi.... Susuzluğu öyle yok ediciydi ki acı çekiyordu... Önünde şarkı söyleyen adamın şah damarını parmaklarının ucunda hissediyor, nabzın ritmik sesleri dişlerini kamaştırıyordu. 18 yaşındaki kibar, güzel ve utangaç Caitlin'i bedenindeki değişimler büyük bir felakete sürüklüyordu. Vampir meclisleri cadı avı başlatmışlardı, genç kızın yanında yalnızca onun uğruna meclisinden atılmayı göze alan yakışıklı ve güçlü Caleb vardı. İkisinin de hayatı artık Caitlin'in bir seçilmiş olup olmadığına bağlı... Şehir vampirler tarafından kapatıldı... "Genç okurlar Dönüşüm'e bayılacak. Morgan Rice vampirlerin yaşadığı tipik olayları bırakıp heyecan dolu bir yol çizmiş. Herkese öneriyoruz" -The Romance Reviews- "Bu müthiş maceranın ilk sayfasından itibaren heyecanı hissedecek, soluk almaya vakit bulamayacaksınız. Morgan Rice, okuru hikayenin içine sokmayı çok iyi biliyor. Serinin ikinci kitabını heyecanla bekliyoruz." -Paranormal Romance Guild- (Arka Kapak)

Dönüşüm hakkında geçen yıl ağustos ayında yazdığım bu yorumu paylaşmak istedim. Ne de olsa Sevilmiş'i okuyacağım. Bu hem ufak bir hatırlatma, hemde özet niteliğinde bir yazı.

Spoiler, kitabın özeti.
Caitlin okula yeni başlayan genç bir kızdır. New York'a yeni gelmiştir. Okulda Jonah ile tanışır, ondan hemen hoşlanır. Okul çıkışı eve giderken Jonah'ın bir kaç kişi tarafından dövüldüğünü görür ve on yardım etme ihtiyacını duyar. Bu saldırgan çocuklar Jonah'ı bırakır ve Caitlin'in peşinden giderler, tam ona tecavüz edeceklerken Caitlin'e bir şeyler olur; ani, paranormal bir güçle onları döver, eve gider. Annesi ona patlar ve tartışırlar kardeşi Sam ona destek çıkar, gideceğini söyler ve oda gideceksen git der. Ertesi gün okulda Jonah Caitlin'e kaybolan günlüğünü verir ve onu konsere davet eder.

Caitlin eve gittiğinde Sam evi terk etmiştir. Çok üzülür annesi her şey senin suçun ve zaten sen benim kızım değilsin der. Bu Caitlin'in bir kaç eşya alarak evi terk etmesine neden olur. Caitlin konsere gider ve orada acıkır, öyle yemek yiyince geçecek bir açlıkta değildir.  Baş solist onun yemeği olur.

Calep 3000 yıllık bir vampirdir. Soruşturmanın ortasına gelir ve solisti inceler.
Caitlin çöp konteynırında uyanır evine gider. Annesini ölü bulur. Bir kaç yabancı adam ona saldırır ve Caitlin'i bayıltıp bir yere götürürler, orada üstüne kutsal su dökerler ama bir şey olmaz.

Calep kaçmasına yardım eder ve Onu bir mesih oldugunu iddia ederek konseye götürür.Konsey onun sadece melez oldugunu söyler ve gitmesini isterler ve Calep 50 yıllık bir kapatma cezası alır. Oradan ayrılmadan önce Calep ondan hoşlandıgını söyler.

Catlin konseyin oldugu yerden ayrıldıktan sonra eve gider, telefonunu alır ve şehri terketmek için tren istasyonuna giderken Centeral Park'ta uyuya kalır. Polisler gelir. Caitlin'e kelepçe takarlar ama o sırada Kyle gelir ve polisleri öldürür. Son anda Calep gelir ve Caitlin'i kurtarır.

Bu kadar iğrenç bir kitap okumadım, çok ama çok kötüydü. Konu özette güzel görünebilir ama o C&C aşkının temeli yok, kız önüne gelene aşık, evi terkediyor, giysi almıyor. Parası yok. İç güdülerinden çok bir anlık düşünce ile şunu bunu yapayım tarzıyla hareket ediyor. Bir defa bile çok fazla bu kitabı okumak için. Yazarın anlatımı çok kötü. Sizi hikayeye çekemiyor. Karakterlerin derinliği yok, her şey yüzeysel,  kızın göz rengini falan bilmiyorum tasvir yok. Karakterlerin tanımlanacak bir özelliği yok...

Not: Tanıtıma bakınca aynı kitabı mı okuduk diye tereddüte düşüyorum.

33 yorum:

 1. Esra Kübra Ercan21.12.12

  Şu an bende ikinci kitabı sevilmiş'i okumak için sıraya girdim :)) ilk kitapta biraz hayal kırıklığına uğradım ama ikinci kitaptan ümitliyimm :)) hayal kırıklığımı Blog'umda yazdığım yorumda okuyabilirsin ;))
  http://fightingg.blogspot.com/2012/08/bayramdan-once-biten-kitap.html

  YanıtlaSil
 2. İlk kitap herkes için hayal kırıklığı olmuş gibi :D Bi arkadaşım Sevilmiş ilkine göre daha güzel dedi. Umut etmeye başladım :D Hemen bakıyorum.

  YanıtlaSil
 3. özlem27.2.13

  ilk kitabı idare eder bir yapıya sahip olsada..
  Aslında her şey ikinci kitabından sonra başlıyor mükemmel bir kitap :D

  YanıtlaSil
 4. İlk kitabı sevmediğim için, elim hiç ikincisine gitmedi. İyi okumalar :D

  YanıtlaSil
 5. özgür9.7.13

  2. kitabının adı ne

  YanıtlaSil
 6. Gül Su Bulut15.8.13

  indirimden yararlanıp il 4 kitabı birlikte almıştım zorla ilini okudum iinci biraz daha sürüleyici boş zamanlarımda üçü ve dördü ouyacağım inaşllah

  YanıtlaSil
 7. Furkan20.8.13

  4.yü bitirdim Serinin 5.i Kitabını sabırsızlıkla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 8. hayriye25.9.13

  3.kitabın ismi ne?

  YanıtlaSil
 9. Burcu Karahasanoğlu26.11.13

  5.kitap ne zaman çıkar bir bilginiz var mı? :)

  YanıtlaSil
 10. Yok ne yazık ki :/ En son hangi kitabı çıktı onu da bilemiyorum :(

  YanıtlaSil
 11. 5. Kitap çıktığında banada haber verin sabırsızlıkla bekliyorum. Bütün seri çok hoş

  YanıtlaSil
 12. karanlık sisler29.12.13

  bende kitabı yok ama ablamda varr ablam bana okudu çok sevdim hemen alıcam ve okumaya başlarım inşallah <3

  YanıtlaSil
 13. Aldatılmış

  YanıtlaSil
 14. GLSNM3.2.14

  SU ÜSTTEKİ YORUMU YAZAN KİTABI İÇESİNE OKUMAYI BİLMİYOR DEMMEKKİ TAM TERSİNE MORGAN RCE OKUYUCUYU HİKAYENİN İÇİNE ÖYLE Bİ ÇEKİYOR Kİ ...BEN RESMEN KİTABI OKUMAKLA KALMADIM YAŞADIM DİYEBİLİRM ABARTI OLDU BİRAZ BELKİ AMA SERİNİN TÜM KİTAPLARINI OKUDUM VE PKUDUĞUM HER SAYFADA HİKAYEYE DAHA DA DAHİL OLDUM GÖZ YAŞLARIMI TUTAMADIM BELKİ SİZE YAPMACIK GELİR BİLEMEM AMA GECEKTEN ÖYLE OLDU BİR OKUYUCU KİTABI OKURKEN HİSSETMELİ YOKSA Bİ KEYFİ OLMAZ.MÜKEMMEL BİR SERİ MUTLAKA OKUYU BU ARADA SON KİTAP NEDEN HALA YAYIMLANMADI BİLGİ VERİR MİSİNİZ ??*

  YanıtlaSil
 15. Hem bana hakaret ediyorsun, hem de bilgi mi istiyorsun? Avucunu yalarsın. :D

  YanıtlaSil
 16. GLSNM canım herkesin tarzı farklıdır. Herkes senin okuduğunu okumak, sevdiğini sevmek zorunda değil .

  YanıtlaSil
 17. Bende yazgı ve Sevilmiş adlı eserlerini okudum süper bişilerr :D

  YanıtlaSil
 18. bence yazar hoş bir dille anlatıyor ben o seriyi okuyorum ve hala bıkmadım bence çok hoş bir seri

  YanıtlaSil
 19. aldatılmış

  YanıtlaSil
 20. aynen çok ggüzel bir seri hiç sıkmıyor ayrıca da mükemmel

  YanıtlaSil
 21. ela sende var mı bu kitap

  YanıtlaSil
 22. şeyma4.11.14

  2. serisi çıktımı acaba ? ( Döüşümün ...)

  YanıtlaSil
 23. Directioner19.12.14

  Evet yazar bence de cümlelerle oynamalıydı. Ben göz rengini biliyoum kahverengi ve saçları da siyah :D

  YanıtlaSil
 24. irem9.1.15

  harika bir seri tüm kitapları okudum ve ilk defa bir kitabı bir günde bitirdim o kadar heyecanlıki bırakmak istemedim tavsiye ederim harika bir seri.

  YanıtlaSil
 25. Beyza12.1.15

  kitap hiç de kötü değil bence muhteşem . Okuduğum en güzel kitaplardan biri . Yazarın da anlatımı çok iyi ve muhteşem ve hikaye resmen insanı kendine bağlıyor .Serinin diğer kitapları da çok iyi okumanızı tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 26. aybüke21.2.15

  millet seri şu şekilde
  dönüşüm
  sevilmiş
  aldatılmış
  yazgı
  arzulanmış
  ve betrothed anlamı nişanlı bunlardan sonra 4 kitap daha var ve 6.dan itibaren daha çevirilmemiş yani nişanlı dediğim kitap daha yok ve deli gibi bekliyorum bir bilgi alan haber versin.

  YanıtlaSil
 27. Enes Sevi23.2.15

  yazgı dan sonra seri varmı yoksa yazgı sonmu

  YanıtlaSil
 28. hush husher6.6.15

  bence seri mükemmel. kitabı yaşıyorsun. ben caitlin ile kalep'in en küçük kavgasında bile ağlıyordum. ayrıca evet caitlin'in önüne gelene aşık olması doğru ama sonuçta bir tane gerçek aşkı var. oldukça sürükleyici mükemmel bir seri. 5 kitabı okudum 6.'nın çevirilmesini bekliyorum.

  YanıtlaSil
 29. hush husher6.6.15

  gerçekten katılıyorum morgan rice mükemmel yazıyor

  YanıtlaSil
 30. hush husher6.6.15

  bütün kitapçılara sordum bilgileri yok ben de çevirilmesini bekliyorum

  YanıtlaSil
 31. Pınar1.7.15

  Ondan sonra arzulanmış var ve daha bi çok sayısı daha var

  YanıtlaSil
 32. Pınar1.7.15

  Göz rengini Bile bilmiyorum diyerek kitabı doğru düzgün okumadığını göstermiş oldun. Sırf kitaba eleştiri olsun diye yorum yapmışsın. Bence sen kitabı bi kere daha ön yargılarından uzak bi şekilde oku.. belki bu sefer göz rengini çözebilirsin.... ;) hatta uslu ni çocuk olursan şirinlerşirinleri bile görebilirsin ;)

  YanıtlaSil