6 Eylül 2012

Kitap Yorumu: How to Drive a Dragon Crazy || G. A Aiken


How To Drive A Dragon Crazy
G. A Aiken

Tür: Paranormal, Aşk Hikayesi,
Sayfa:352
GR puan:4,34
Türkçe: Çevrilmedi. (Ephesus)
Seri: 6 (6 kitap)
Puanım:  

Some things never go away, like vile enemies, bad ale, and annoying kin. Honestly, though, I thought I was finished with the one dragon I'd have done anything for: Éibhear the Blue, a big, gorgeous, blue-haired beast who thinks the world belongs to him. The world and, apparently, me.
If Éibhear wants to play the caring hero and travel into the most forsaken of Gods forsaken lands to protect the one woman who doesn't need it -- namely me -- I'll let him. Because while I'm trying to fulfill a ridiculous quest for a pushy god, I'm going to draw this overconfident warlord much too close, rekindle his fires, and enjoy every minute of his delicious defeat...

Ejderhayı bırakalım ve bir okuyucuyu nasıl çılgına çevirirsin diyelim, çünkü bu kitabı okurken çıldırdım, bağırdım, güldüm, yastık yumrukladım, kedime sarıldım, duygusallaştım... Bu kitapta aradığım her şey vardı. Üstelik karakterler ve kurgu o kadar renkli ki sıkılmaya fırsat bulamıyorsunuz, sayfaları çevirmek için kendinizle yarışıyorsunuz.

2. kitaptan beri Eibhear ve Liz'i okumak için can atıyordum. Beklediğim her saniyeyede değdi.

Mavi ejderimiz Eibhear artık o masum tavırlarından çok uzak, kendisi bir Mì-runach üyesi; ölüm, kadın ve içki için yaşayan, savaş için çok değerli ama emir almayı bilmeyen bir gurup güçlü savaşçı. Üstelik en son gördüğümüzden daha da iri. 5. kitapta Eibhear ustasını kaybetmişti ve bu onda büyük bir değişiklik yarattı. Bu yeni Mavi ejderi tanıyamayacaksınız.

Gwanvael'in hızlı düşünme yeteneğine ve sevimliliğine sahip. Tüm kardeşlerinden daha güçlü. Gel gelelim hala kadınların ona zaafı var. Ne  kadar büyümüş ya da savaş görmüş olursa olsun. Ona hala çocuk gibi davranıyorlar, oda bunu çok iyi kullanıyor.

Kitapta tanrılar gene büyük rol oynuyor Rhydderch Hael gene pisliğini yapıyor.

Dagmar'ın ailesi ona küçük bir sürpriz yapıyor ve bir akrabalarını bırakıp kaçıyorlar. Bu 14 yaşındaki çocuk ailemizin en yeni üyesi. Ve çok Zeki. Tabii biz bunu ilk başta göremiyoruz (ben tahmin ettim ama).

Kitap Eibhear'ın 10 yıl sonra ilk defa eve dönmesi ile başlıyor ve Liz'in ufak bir ogre katliamıyla devam ediyor, sonra Liz ve Eibhear, Dark Plains'e dönüyorlar. Tüm aile orada, kitabın bir güzel yönü daha asla çiftimize odaklanmıyor sırf. Edjerhalar, Kyvichler ve niceleri. Oradan çöl Ejderhaları ile tanışıyoruz ve Dark Plain's e geri dönüyoruz.

Liz'in kerdeşi Rih ve ikizler büyümüşler, Rih tam bir şımarık ve sevecen prenses olurken, Talan ve Talwyn birer savaşçı olmuşlar.Kitabın sonunda daha fazla eğitim almak için çocuklar Dark Plains'i terk ediyorlar. Çok üzücü bir andı.

 Bu kitapta en sonunda Talaith'in annesi ile karşılaşıyoruz. Liz'in öz babasının akrabalarını da görme şansı elde ediyoruz. Karakterlerin adlarını akılda tutmak giderek zorlaşıyor. :)

Liz ve Eibhear'ın en sonunda eş olması beni rahatlattı ikisi de çok değişti, olgunlaştı ve beni kendilerine hayran bıraktılar. Hala o komik diyalogları görüyoruz, o asla değişmeyecek. Her kitapta az çok onlardan bahsettikleri için zaten çok iç içeydik ve bu kitapla yazar maceralarına kısmen tüm aileyi katarak son verdi. Zaten  onların ilişkisi tüm aileyi kapsıyordu. Onları sevmemek elde değil.

Mükemmel bir kitap ve seri. Hemen okumanızı tavsiye ediyorum . Türkiye'de ilk kitabı Ejderin Aşkı adıyla çıktı.

Seri


7 yorum:

 1. Bunun kapağında da kaslı erkek var.pes.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu serinin kapaklarını pek sevmiyorum. Çok basit kaçıyor. Ephesus orjinalini kullanmadığı için memnunum.

   Sil
 2. Ekin9.9.14

  7. Kitap hakkında bir bilgi var mı ? Çıkış tarihi falan yada çıkacak mı ?

  YanıtlaSil
 3. Bir iki ay içinde çıkıyor 7. kitap diye hatırlıyorum. :D Heyecanlıyım!

  YanıtlaSil
 4. cansu4.11.14

  en cok merak ettiğim kitap bu ve daha dördüncüsü çevirildi !!! kafayı yiyeceğim resmen yazarda inat olarakmı bu kitabı en sona atmış anlamadımki -_-

  YanıtlaSil
 5. oguzhan bulutgocer21.1.15

  Yahu burda bende mi yanlıs var 1-ejderin aşkı 2-arzusu 3-tutkusu 4-büyüsü 5-how to drive crazy dragon cılgın ejderhayı nasıl süsrersin mi bu değilmi??? Ama buna 6 diyor bes ney ejderin neyi bilen varsa bana gmail mesaj atabilir mi.??

  YanıtlaSil
 6. 1- Ejderin Aşkı
  2-Ejderin Arzusu
  3- Ejderin Tutkusu
  4- Ejderin Büyüsü
  5- The Dragon Who Loved Me
  6- How to Drive a Dragon Crazy

  YanıtlaSil