20 Eylül 2012

Kitap Yorumu: Alaska'nın Peşinde || John Green

Alaska'nın Peşinde
John Green

Tür: Genç Yetişkin
Sayfa: 221
GR Puan: 4.27
Türkçe: Pegasus Yayınları.
Seri: Yok
Puanım: 

İlk içki İlk şaka İlk dost İlk aşk son sözler...
Miles Halter, ünlülerin son sözlerine bayılan sıradan bir gençtir. Evindeki güvenli hayata katlanamadığından François Rabelais’nin ölmeden hemen önce “Büyük Belki” olarak betimlediği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılır. Onu Culver Creek Lisesi’nde, aralarında Alaska Young da olmak üzere pek çok şey beklemektedir. Zeki, komik, son derece seksi ama bir o kadar perişan halde olan Alaska, Miles’ı kendi labirentine sürükleyecek ve “Büyük Belki” arayışında ona yol gösterecektir.
Michael L. Printz Ödülü’ne layık görülen Alaska’nın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Green’in bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.


Alaska'nın Peşinde'de Miles adlı bir çocuk yatılı bir okula gidiyor, orada yeni arkadaşlıklar ediniyordu. Bu arkadaşlardan birinin de adı Alaska'ydı. Alaska asi, özgün ve maceracı bir ruha sahipti. Miles'ın ona abayı yakması kaçınılmazdı. Son sözleri çok seven Miles'ın gözünden ilk aşkı, macerayı, acıyı ve arkadaşlığı tadıyoruz.

Kitaba Goodreads'tan birinin önerisi ile başladım ve daha kitabın ilk sayfasında büyülendim. Bu kadar seveceğim bir kitap ve yazar olacağını hiç ummamıştım doğrusu. Kitap boyunca geçen ünlü bir sözü var Alaska'nın " How will I ever get out of this labyrinth"  İşte bende onu merak ediyorum.

John'un kitaplarını okumak hem kırık ve yetersiz bir hava bırakıyor bende, hem de okumadan edemiyorum. Büyük ikilem.

“I was drizzle and she was a hurricane.”
― John Green, Looking for Alaska
SPOILER
Alaska'nın kitabında problemleri olan bir kızı okudum, sonunda bir kazada ölüyordu. Arkadaşlarının arkasından hissettikleri... Onun yarım  kalmış hayatı... Aklımıza takılan sorular...Kitap ona aşık olan bir çocuğun gözünden anlatılıyordu, Miles, ünlü şahsiyetlerin son sözleriyle takıntılıydı. Büyüleyici karakterler, akıllıca yazılmış diyaloglar ve sizi hem güldürüp hemde kafanızı duvara vurmanızı sağlayacak bir hikaye...Üstelik çok da güzel bir sonu var. Herkese önereceğim bir kitap. Siz de alın okuyun. John Green favori yazarlarım arasında.

Burada da Türk  ve diğer edisyonların kapağı var.


description description description

description description description


14 yorum:

 1. harika görünüyor..bursum gelse de alsam..

  YanıtlaSil
 2. Gelir gelmez hemen al, ben çok seviyorum.Umarım sende seversin :))

  YanıtlaSil
 3. Bethany20.7.13

  İçinde müstehcen şeyler var mı acaba?yoksa almayı düşünüyorum...

  YanıtlaSil
 4. Erotika değil ancak oral seks falan var. Kişiler gençler daha ve ilk deneyimleri anlatıyor biraz. Çok rahatsız edici değil, hatta komik bile olabiliyor.

  YanıtlaSil
 5. şevval4.12.13

  sence kitapta büyük belki diye adlandırdığı şey ne olabilir ?

  YanıtlaSil
 6. Cevap vermek isterim ama kitabı okuyaşı çok uzun süre oldu, o yüzden bi fikrim yok. Ama buraya girersen ve yorum atarsan (yeni okudu) belki cevap bulabilirsin. http://oburkitaplik.blogspot.com/2013/12/alaskann-pesinde-john-green-kitap-yorumu.html

  YanıtlaSil
 7. Parşömen Hırsızı16.12.13

  ya şu an büyük ikilemdeyim alsam mııı almasam mıııı.... Hüzünlü kitap okumak istemiyorum artııık. Ama o bir John ona nasıl hayır derin? ve tuhaf bir biçimde bizim kapak baya hoşmuş yahu -diğerlerine göre yani- :D

  YanıtlaSil
 8. Sonu çok güzeldir bu kitabın, oku bence. :D Bu zaten marka kapağı kitabın, diğerleri uyarlamaları.

  YanıtlaSil
 9. başak4.1.14

  bu kitabın ciltsiz halini nerden alabilirim sert kapak istemiyorum da :/

  YanıtlaSil
 10. D&R de falan olabilir baskısı bitmediyse :)

  YanıtlaSil
 11. büşra nur16.3.14

  bende ikilemede kalmıştım fakat dayanamayıp aldım iyikide almışım yeni başlamama rağmen hoş ve sürükleyici...

  YanıtlaSil
 12. duygu3.6.14

  bende var saaflardan aldım :) gerçi ciltsiz garibime gidiyor ama normal işte ya içi aynı sadece kapaktan oluşuyor saaflardan alabilirsin :)

  YanıtlaSil
 13. Dimi :D bence de bizim kapak süper :D

  YanıtlaSil
 14. Miley22.7.14

  Sonunda ne oluyor

  YanıtlaSil