12 Eylül 2012

Kitap Yorumu: On Dublin Street || Samantha Young
Dublin Caddesi
Samantha Young 

Tür: Aşk Hikayesi
Sayfa: 302
GR puan: 4.36 (60,036 oylama)
Yayınevi: DEXPlus
Seri: On Dublin Street 1
Puanım:

Romancekolik'in sahibinin ağır ısrarlarına dayanamayarak okudum bu kitabı ve kesinlikle pişman değilim. Ama arada kitabı kapatıp kendime 15 dakika kadar mola verdiğim oldu.

Kitap Braden adlı bir Alfa erkek içeriyor, ben aşırı baskıcı erkek pek sevmiyorum, bu yüzden kitapta yer yer boğulduğumu hissettim. Karakterlerim tamamiyle hormonlarının esiri olmamalı, düşünebilmeli, eğer bir ilişkiye atılacaklarsa bu kendi seçimleri olmalı. Bu kitapta iki karakter arasında sürekli cinsel bir çekim vardı. Tabii bir birlerini arzulamalılar ama bu kitabı tamamına hükmetmemeli.

Benim için güzel bir Aşk hikayesiydi: Güldüm, eğlendim, bunaldım. Bunalmamın nedeni Braden kızımızı çok nadir yalnız bırakıyordu. Gerek oyunlar oynadı, gerek iş yerinde ziyaret etti...Diğer nedenler.

Jocelyn, kadın karakter, problematik biri. 15 yaşında annesini, babasını ve küçük kız kardeşini bir trafik kazasında kaybetmiş. 16 yaşında bir kaza esnasında en yakın arkadaşı ölüyor ve bunun kendi hatası olduğunu düşüyor. Bir süre bakıcı aile ile kalmış. Travmatik bir kız. Sürekli panik atak geçiriyor. İnsanları sevmekten korktuğu için kendisine onları umursamadığını söylüyor ve aralarına duvar örüyor.

--------------------------SPOİLER
Joss(Jocelyn) ev arkadaşı taşınınca yeni bir daire arıyor ve Ellie adlı bir kızın yanına taşıyor. Braden ise Ellie'nin abisi. bunlar ilk görüşte birbirlerine çekiliyorlar. Kız kendi tepkisiz tavrını korumak istiyor ama nafile. Kitabın yarısı böyle geçiyor. Yarısında Braden Joss'a yatak arkadaşlığı teklif ediyor. Sevgili olmayacaklar anlayacağınız. Tabii ki bu bir oyun. Gece kızla uyumalar falan... Braden inatçı bir karakter, bir o kadarda sahiplenici. Kızımızın hiç şansı yok. Bu bir yere kadar güzeldi ama bir süre sonra kızı aptal yerine koymaya başladı ve kızda buna izin verdi. Bende de kayışlar koptu.
------------------------SPOİLER BİTTİ

Kitabı okurken gülmemek elde değil, bu en çok hoşuma giden özelliklerden biriydi.

Joss, bana biraz Anita'yı hatırlattı. Saç ve göz rengi olmasa da spor bağımlılığı ve vücut ölçüleri, davranışları... Kendisi 22 yaşında ama onu rahatlıkla 30 yaşında düşünebilirsiniz çünkü çok olgun davranıyor.Bunda çektiği acıların da payı var. Yani kızımızın karakteri, diğer karakterin davranışları size hiçbir şekilde yapmacık gelmiyor.

Arada panik ataklar sırasında özellikle Joss geçmişe gidiyor. Bu hem kitaba renk katıyor, hem monotonluğu bozuyor hemde neler bittiğini daha iyi anlamamıza neden oluyor.

Kitabın sonunda ise o büyük olay vardır ya işte bu kitap o çok basitti. Ufak bir yalan ve Joss ben haklıydım o beni sevmiyor öyleyse gidiyorum düşüncesine kapılıyor. Neyse Braden çok inatçı ve gözü pek biri.

Beni rahatsız eden başka bir konu ise kitabın başında ve ortalarındaki tahmin edilebilirlik oldu. Şurada Braden gelecek dediğimde yanılmadım, ya da burada panik atak geçirecek dediğimde.... Bu da hoşlanmadığım bir yön.

Braden'in kardeşi ise onun en iyi arkadaşı Adam'a aşık, Adam da ona, kitabın sonunda bu problemde çözülüyor ve kısmen tek kitapta iki hikaye okuyoruz.

Kitap çok renkli, eğlenceli aynı zamanda duygusal. Joss, bazen kalın kafalı olurken bazen çok akıllı davranıp kendi hayatını düzene sokuyor. Okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap. Uyarı yer yer sırıtmaktan çeneniz ağrıyabilir, sinirden kitabı kapatıp çığlık atabilirsiniz.

Kitabın Kapağı: Kapak gerçekten çok hoş hem kitabı anlatıyor hemde çok estetik. Bu aralar mavi kapaklar çok moda, bunu bu kapakta da görebiliyoruz.
Kitabın trailer'ı


Serinin ikinci kitabı Down London Road yorumuma buradan ulaşabilirsiniz

10 yorum:

 1. ben bu kitabı erotik sanıyordum nedense :P işte fesatlığın böylesi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erotik zaten :D Söylemedim mi? Etikette yetişkin yazıyor :D

   Sil
  2. Etiketleri görmedimki,okumak istediğimden fazla spoiler almıyım diye üstte okudum zaten :D

   Sil
  3. Kapak bile belli ediyor içeriği.:P İyi yapmışsın. Çok spoiler verdiğimi düşünüyorum ben yorum yazarken :D

   Sil
  4. Evet haklısın artık karanlık mavimsi kapaklar sembol oldu :P

   Sil
  5. Ama bazıları gerçekten güzel :D

   Sil
 2. mestyle11.1.13

  türkçe çevirisi çıkıcak mı biliyormusunuz?

  YanıtlaSil
 3. Kitabın yayın hakları alındı diye hatılıyorum, ama ne zamanna çıkar belirsiz.

  YanıtlaSil
 4. Ben en çok Ellie'yi sevdim. :D

  YanıtlaSil
 5. Bende Joss'u. Bana Anita'yı hatırlattı ondan olsa gerek. :D

  YanıtlaSil