10 Kasım 2012

Kitap Yorumu: Ultraviolet || R.J. AndersonUltraviolet (Ultraviolet #1)
R.J. Anderson

Tür: Genç Edebiyatı, Aşk Hikayesi
Sayfa:410
Gr Puanı:3.81
Türkçe: Çevrilmedi

Once upon a time there was a girl who was special.
This is not her story.
Unless you count the part where I killed her.
Sixteen-year-old Alison has been sectioned in a mental institute for teens, having murdered the most perfect and popular girl at school. But the case is a mystery: no body has been found, and Alison’s condition is proving difficult to diagnose. Alison herself can’t explain what happened: one minute she was fighting with Tori—the next she disintegrated. Into nothing. But that’s impossible. Right?

Yorum

Kızımızın adı Alison. Bir deliler hastanesinde tutuluyor, çünkü bir sınıf arkadaşını öldürüyor(Ya da öldürdügünü sanıyor). Tori adlı bir kızın kayboluşundan sonra iki haftadan fazla bir süre işleyemez ,sadece basit şeyleri yapabilir bir durumda kalıyor. Hastaneye annesi onu yatırıyor (hastaneden çıkmak istediginde kızına karşı şahitlik yapıyor. Ne anne ama!). Alison renkleri tadıp, sayıları renkler şeklinde görebiliyor.(Aşırı derecede hassas,  gürültüye ve duygulara karşı ) Burada bir süre kalıyor. Faraday adlı bir psikiyatrist geliyor ve ona özel bir hastalığı olduğunu söylüyor. (Bir tür hassasiyet ya da hastalık adını sen koy. Bu renkleri tatma olayına verilen ad)


Bu kişi Alison'un gerçekten çıldırmadığına ve Toriyi atomlarına ayırmadıgına ikna ediyor.İkili bir birinden hoşlanmaya başlıyor. Sonra Faraday'ın  bir kapıcı oldugu ortaya çıkıyor Ali kendi psikiyatırına ile başlayan hastalıgını anlatıyor ve kendi evine hafta sonu için gitmesine izin veriliyor. Faradayi arıyor. Faraday ona uzaylı oldugunu, başka boyuttan geldigini söylüyorve orada bir bilimadamı olduğunu... Bunlar Faradayi buraya getiren ve Tori öbür boyuta götüren şeyi aramak için Torinin kayboldugu yere, yani Alisonun okuluna gidiyorlar. vAni bir şekilde öbür boyuta çekiliyorlar.Orada Match adı verilen bir bilim adamının Toriyi dünyaya denek olarak göndediği ortaya çıkıyor. BunlarMatch'ı kilitleyip karadelik açıp kızları tekrar Dünyaya gönderiyorlar.Tori bir uydurma hikaye ile Alisonu deliler hastanesinden çıkarıyor,  bizim sadece Alisona mor gözlü gözüken uzaylı arkadaşımız Faraday ise diğer tarafta, evinde kalıyor.

Aşıklar mutlu sona ulaşmasa da kitabın bitmesi bir yere kadar yeterli geliyor. Ama insan gene de bu iki kişi içinde orta halli bir son olsaydı demeden geçemiyor. Uzayda geçen sahlerde kitap inandırıcılığını biraz kaybediyor ama kızımızın bu renkleri tatma hastalığı (Yeteneği) kitaba renk katıyor. Özellikle bilimsel açıdan açıklandıktan sonra.

Seri:

Ultraviolet (Ultraviolet, #1) 
Quicksilver (Ultraviolet, #2) (2013 de yayınlanacak)


1 yorum: