19 Eylül 2012

Kitap Yorumu: Yüz Bin Krallık || N. K .Jemisin


Yüz Bin Krallık (Miras Üçlemesi #1)
N. K. Jemisin

Tür: Epik Fantezi, aşk, büyü
Sayfa: 388
Gr Puan: 3.79
Çevirmen: Kader Çekerek
Seri: 3 kitap
Puanım:  

Ya iki ruhun olduğunu keşfetseydin?
Tanrılar ve faniler, güç ve aşk, ölüm ve intikam.
Yeine, Kuzey Tepeleri’ndeki vahşi Darr halkının reisi. Annesi, hanedanın merkezi Göksaray’a çağırıldıktan sonra gizemli bir şekilde öldü. Yeine’in matemi sürerken tüm evreni yöneten büyükbabası Kral Dekarta, Yeine’i vârisi ilan etti. Ama Yüz Bin Krallık’ın hükümdarı olabilmek hiç de kolay değil. Yeine kendini Tanrılar ve büyülerle dolu zorlu bir mücadelenin içinde buldu.
Yeine’in tek istediği annesini kimin öldürdüğünü bulmak ve intikamını almak. Bunun için de Göksel Üçlü’nün neden savaştığını çözmesi gerekiyor. Karanlık Tanrı Nahadoth, Aydınlık Tanrı Itempas ve Alacakaranlık Tanrısı Enefa ona bu savaşta hem yardımcı hem de rakip olacak, Yeine Tanrılara bile güvenmemeyi öğrenecek ve aşk, onu hiç beklemediği bir anda kıskıvrak yakalayacak.
Fantastik edebiyata yepyeni bir soluk getiren Miras Üçlemesi’nin ilk kitabı Yüz Bin Krallık; N.K. Jemisin’e, 2011 Locus ve 2010 Romantic Times ödüllerini; Hugo ve Nebula adaylıklarını kazandırmış şaşırtıcı bir ilk roman.
“Eğer cinayet, ihanet ve sırlarla dolu, çözülmesi zor hikâyeleri seviyorsanız, bu romanı kaçırmayın.” New York Times
“Sizi hayrete düşürecek eğlenceli, ürkütücü, sürükleyici olaylar ve sürpriz sonlar…”
Publishers Weekly

Kitabın tanıtımını burada bulabilirsiniz.

Kitaba dün gece başlamıştım ve bu sabah bitti. O kadar akıcı, güzel ve eğlenceli ki.

Yüz Bin Krallığa bayıldım! Neden mi?* Tanrılar: Düşmüşte olsa tanrı tanrıdır. Yeine sürekli onlarla konuşuyor, her konuştuğunda çıldıracak gibi oluyorum. Üstelik tanrılar öyle güçlerini kullanmaktan çekinen cinsten değil, kudretli. Büyüye bayılıyorum.

* Yep yeni bir dünya: Başbaşka bir boyuttayız. Dünya 3 tanrı tarafından yaratılmış, büyü ve tanrılar ölümlülerin arasında kol geçiyor. Alışmak vakit alsada bir kere alıştınız mı çok etkileyici.

*Yeine: Kadın kahramanımızın sürekli atakta olma hali beni çok mutlu etti. Vahşi karakterlere bayılıyorum. Ayrıca sürekli patlak veren öfkesi kitaba çok renk katıyor!

*Nahadoth: Karanlık bir tanrıdan daha çekici bir şey var mı? Vallahi yok! Üstelik birde kadın kahraman ile aralarında çekim varsa!

*Anlatım Tarzı: Sürekli bu böyle oldu bir tarzı anlatım yok. İlk başta çok karmaşık; terimler yeni adlar var ama sonra Yeine hikaye anlatır gibi giriyor araya. Hem sıkılmamızı önlüyor hemde kitabın sonu için merak uyandırıyor.

*Saray Hayatı: Entrika mı dersiniz, kıskançlık mı, acımasızlık mı. Ne ararsanız var. Sizi içine çeken bir dünya

*Sieh: Çocuk tanrı. Yeine'ye olan sevgisi beni çok etkiledi.

Kısacası bu kitaba bayıldım. Göksaray'ın büyülü dizaynı, her taraftan çıkan problemler, ve en çok da kitabın sonu... Diğer varislerin değişik huyları ise renk katıyor. Hele herkesin sağ olarak kurtulmaması beni çok memnun etti.

Kitaba ilk başladığımda ne oluyoruz dedim çünkü bir çok yabancı kelime, tamamiyle yabancı bir dünya ama çok kafa yormadan okursanız, kendinizi kitabın akışına bırakırsanız, bu yabancı dünyaya alışıyorsunuz. Üstelik çevirisi de çok güzel. Kitap sayfaları su gibi aktı. İkinci kitaba başlamak için sabırsızlanıyorum. Favori serilerimin içine girecek gibi duruyor.

Epik Fantezi, büyü, aşk ve tanrıların yer aldığı kitapları seviyorsanız kaçırmamalısınız!


Seri:

Yüz Bin Krallık (The Inheritance Trilogy #1)
The Kingdom of Gods (The Inheritance Trilogy, #3) 


N. K. Jemisin | Yüz Bin Krallık(Alıntılar)


"Bir çocuğun gözünde annesi Tanrıça'dır. Muhteşem ya da korkunç biri olabilir, müşfik veya öfke dolu biri de ama her durumda sevilmeyi hakeder.Evrendeki en yüce gücün bu olduğuna inanırım."

****

"Sırıttı. " Sanki şimdi ben de bir pazarlıkla karşı karşıyayım."
"Hayır. Ancak bir düzenbazla pazarlık yapıyorsan, önce onun sözünü tuttuğundan emin olmalısın."

****

"İnsanlık tarihinden birkaç bin yıllık bir kesit sadece. O da iktidardakilerin arzuladığı şekle sokulabilmek için eğilip bükülmüş."
"Tahrif edilmiş bilgide bile gerçeklik payı vardır." diye cevap verdim," eğer doğru okumayı becerirsen."

****

"Arameri'lerin bilmesi gerekenler nedir hala?" İlk karşılaşmamızdan beri bunu sormak istiyordum.
Durakladı. "Nasıl zalim olunduğu, " dedi yavaşça. "Hayatları bozuk para gibi harcamayı ve ölümü kendi emrinde bir silah haline getirmeyi."

****

Eli saçımda kaldı bir süre, sonra sıcacık bir sesle kıkırdadı. "Neyse ki bana tapanlardan değilsin, isteklerin deli ederdi beni herhalde."
Ben de gülümsedim, "Benim dualarımı dinler miydin ki?"
"Tabii ki. Ama senden intikam almak için yatağına kertenkele koyardım." :D


3 yorum:

 1. şeyma Akkoyun10.12.13

  Yaa belki okuyali çok olmuştur unutmuş olabilirsin ama cok kafama takıldı Kurue nasıl öldü? İhanet etti diye Yeine mi öldürmüş oldu şimdi,kitlendim kaldım resmen

  YanıtlaSil
 2. Hatırlayamadım Şeyma, tekrar okursam sana cevap atarım. Nette de baktım ama bir şey yok ne yazık ki :/

  YanıtlaSil
 3. Lion Klan1.7.14

  Sevgili Şeyma, "spoiler" diye bir icattan haberdar değil misin acaba?

  YanıtlaSil