29 Eylül 2012

Kitap Yorumu: Zehir Ustası || Maria V. Snyder // Alıntılar


Zehir Ustası 
Maria V. Snyder 

Tür: Genç Edebiyatı
Sayfa:378
GR Puanı:4.21
Çevirmen: Deniz Başkaya
Orjinal adı: Poison Study
Seri: Usta serisi 1 (5?*)


Hızlı bir ölüm mü isterdin, yoksa yavaş yavaş öldüren bir zehir mi içerdin?
 Yelena idam edilmek üzereyken sıradışı bir teklif alır: Ixianın yeni komutanı Ambroseun çeşnicisi olmayı kabul ederse,hapisten kurtulupen güzel yemekleri yiyecek ve sarayda yaşayacaktır. Ama komutanın en güvendiği adamı Valek, Yelenaya Kelebek Tozu adında bir zehir içirir. Böylece Yelena Valekten her gün panzehir almak zorunda kalır yoksa onu acılı bir son beklemektedir. Kaçsa da, kalsan da ölüm hep arkasındadır.
Yelena her gün zehir konusunda eğitimler alır ve giderek uzmanlaşır; sarayda dostlar bile edinmeye başlamıştır.
Fakat bu kez de yetimhanedeki korkunç geçmişi Yelenanın peşini bırakmaz. Çok geçmeden, yeni askeri yönetime isyan edip eski krallığı savunan isyancılar ve görüldüğü yerde vurulması emredilen büyücüler de, Yelenanın düşmanları arasına katılır.
Zehir Ustası, Maria Snyderın sürükleyici, özgün ve ayrıntılarıyla büyüleyen fantastik üçlemesinin ilk kitabı.
Her gün ölümün kıyısında yaşayan bir kadına ilgi çekici bir bakış. Yazarın öykü anlatma yeteneği kariyerinin fantastik roman janrına büyük katkılar sağlayacağının göstergesi.
    Library Journal
Okuduktan sonra okuyucularına hayal kurduran ender kitaplardan biri.
    Publishers Weekly
Yazarın etkileyici ilk romanı Zehir Ustası ilginç fantastik bir dünyada, macera ve gerilimi harmanlıyor.

  Yorumum

     Zehir Ustası dün akşam elime ulaştı, gece yatmadan önce bir kaç sayfa okuyup uyumaya niyetliydim. Tabii işler umduğum gibi gitmedi ve gece 4'te hala kitabı okuduğumu farkettim. 3 saat uyuyup tekrar uyandım ve kitabı bitirdim. Çok akıcı, etkileyici ve biraz içinizi burkan bir kitap. Üçlemenin ikinci kitabı için gün saymaya başlamamak elde değil.

     Yelena'nın paranoidliği ve ürkekliği, yer yer Valek'in arkasına saklanması, savaşma ve yaşama isteğini asla kaybetmemesi beni çok etkiledi. Ah söz Valek'ten açılmışken, onur kodlarına sahip olan katillere bayıldığımı bir kez daha anladım. Yazar çok güzel ve heyecan verici bir karakter yaratmış. Yelena ile aralarındaki aşk biraz oldu bittiye getirilsede hoşuma gitti. Olayların gidişhatı beni hiç sıkmadı, ama bazen ilginçliğini kaybediyor. Biraz yavan bir hal alıyor ve bam! Birileri Yelena'nın peşinden geliyor, ölüm, korku, zehir... Ve cesur Valek superman gibi çıkıp işe el atıyor. Bir gölge gibi. Bende bir tane istiyorum!

     Valek'in Yelena'ın Kelebek Tozu ile kaçmasını önlemeye çalışmasının kısmen blöf olduğunu tahmin etmiştim, yani kanında dolaşan maddenin onu öldürmeyeceğini. Kitabın sonunda bunu itiraf etmesi beni pek şaşırtmadı. Zaten kitabın sonu biraz vasat bir şekilde bağlanmıştı. Suçlular ölüyordu, iyi herkes hayatta. İhanet edenler sonuçlarına katlanıyorlar. En azından onca şeyden sonra önemli bir kayıp bekliyordum. Ama olmadı. Neyse ki Valek'in kurnazlığı, pratikliği ve zekası beni kitabın sonuna kadar götürdü. En favori erkek karakterlerim arasına girdi.

     Yelena'nın geçmişi, Relad ile yaşadıkları beni üzdü. Ayrıca sarayda sürekli korku içinde yaşaması gerçekten kitaba karamsar bir hava katıyor.

     Kendilerini Yelena'nın koruyucusu olarak atayan Ari ve Janco bana biraz garip geldi. Karakterlere ısınsamda, kitapta kendilerine edindikleri yer pekde hoş değildi.

    Yelena'nın gücü tam olarak bu kitapta açıklanmıyor. Sadece onun zarar vermesini önlemeyi ve kendi zihnini korumayı öğreniyor.  2. kitapta bu konuya gireceğini düşünüyorum.

     Kitabın kapağını pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Biraz renksiz ve kitabın tarzı hakkında biraz bilgi versede içeriğini pek yansıtmıyor.


Alıntılar

kitabisevda Beni bir tabut gibi saran karanlıkta hapsolmuşken hatıralarımı zihnimden uzaklaştıracak hiçbir şey yoktu çevremde. Aklımın gittiği her yerde canlı anılar pusuda bekliyordu.

kitabisevda Buraya kadarmış. Aklımdan bu iki sözcük geçerken giderek paniğe kapılmaya başladım. Yine de idamımın zindandaki sefil hayatımı sonlandıracak olması beni teselli ediyordu.

kitabisevda Bu iş daha iyi sonuçlanabilir.Yelena, sana tercih hakkı vereceğim. Ya idam edilirsin ya da Komutan Ambrouse'un yeni çeşnicisi olursun. Son çeşnicisi kısa süre önce öldüğünden onun yerine birini getirmemiz gerekiyor.

kitabisevda ...bedenim bana ait değilken ruhumun bana döneceğini de nereden çıkarıyordum ki? Bedenim zehirleri ayırt edip belirlemek için kullanılacak, Komutan Ambrose'a ait bir araçtı.

kitabisevda "Daha önce de bir idam emri bizi ayırmamıştı. bunun üstesinden gelmemiz mümkün. Birlikte olacağız." dedi.
"Bu bir emir mi?"
"Bir yemin."

4 yorum:

 1. Mertcan Ölçer26.3.13

  Kapağını ben de pek beğenmedim açıkçası. :D Ama 2. kitabın kapağı daha iyi olmuş en azından. ^_^ Gerçekten iyi bir kitap.

  YanıtlaSil
 2. İkinci kapak süper zaten. Her gördüğüm yerde iki üç kez bakıyorum. Çok sevdim bu seriyi. Yazarın devam ediyor oluşa da ayrı mutlu etti.

  YanıtlaSil
 3. yardımm26.4.14

  arkadaşlar beni seç kitabına benzeyen kitaplar önerirmisiniz

  YanıtlaSil
 4. Eşleşme'ye bakabilirsin. ;)

  YanıtlaSil