4 Ekim 2012

Kitap Yorumu: Ateş Ustası || Maria V. Snyder
Fire Study (Study #3)
Maria V. Snyder

Tür: Epik Fantazi, Aşk Hikayesi, doğaüstü
Sayfa: 441
Goodreads Puanı:3.95 (15.762 oylamada)
Türkçe: 3 kitap çıktı. DEX
İlk çıkış: 2008


        Çok sevdim demiştim değil mi? Hala seviyorum ama üçlemenin final kitabı pek beklentilerimi karşılamadı. Seride en çok sevdiğim şey asla olayların nasıl bağlanacağını tahmin edememem olmuştu. Valek ve Yelena'nın birlikte olacağı kesindi ama nasıl? İşte bu benim 3 kitabı 5 gün içinde bitirme nedenim. Beni rahatsız eden başka bir şey de ise ölümün çok az olmasıydı. Şöyle bir sayarsak kitaptaki karakterlerden sadece 2 kişi öldü. Bence daha çok kayıp olmalıydı. Aşırı mutlu son güzel olmuyor.

        Öncelikle Valek, ne kılıbık şey oldu öyle. İlk kitapta hayranlık uyandıran hallerinden eser yoktu. Yazar bize bir iyilik yapıp Yelena ile aralarında bağ kurmadı bu kitapta. Bu artı bir puan sayılabilir. Ama umduğum Valek değildi. Herkes Yelena'yı takip etmeye istekliydi. Valek'in "sen nasıl istersen, aşkım " tavrı ise beni kitaptan soğutmaya başardı. Kılıbık, iç güveysi oldu resmen.

        Bu kitapta kötü adam gerçekten kötüydü. Ateş ile dünya ya giriş yapabiliyor, kan büyüsüyle güçlenip dünyayı yönetmeyi planlıyordu. Güce aç bir kişilikti yani. Sandseeder kabilesini resmen yok etti. Ölüm yok derken ana karakterin tanıdığı sevdiği kişilerden bahsediyordum.

        Yelena bu kitapta hem Sitia'da vakit geçiriyordu, hem de Ixia'da. Vermin(parazit) adlı bir gurup büyücü ve normal düşman ile savaşıp, ateşe insan ruhlarını hapseden bir adamla uğraşıyordu. Gök, ateş ve normal dünyanın sınırlarını zorluyordu . Sitia'da hain ilan ediliyordu ve kuzeye gidiyordu. Oradanda kaçırılıyordu. Zaltanaların yanına bile gidiyor, komutanın ve Valek'in sırrını çözüyordu. Ayrıca iki kitaptır bahsedilen Ruh Bulucu olmanın ne demek olduğunu anlıyordu: gücünden korkmaması gerektiğini... kayıp ruhların tek umudu olduğunu...

        Okurken sürekli Laurell K. Hamilton'un bu seriyi yazsa ne kadar güzel olabileceğini düşündüm. İkisi farklı türlerde yazıyor ama Laurell'in yazdığı şeye sizi çekme gücü, gerçekten bu üçlemeye büyük farklılık katardı. Kısa olması ise yaptığı tekrarların minimuma inmesine neden olurdu. Bu da bir düşünce. Yazarda gördüğüm eksiklik buydu. Her ne kadar mükemmel bir dünya yaratmış olsada kitabı okurken bazen kopuyordum.

        Sonuç olarak sevdiğim bir seri oldu. Şöyle arada açıp Valek ve Yelena'nın sahnelerini tekrar okurum. Yazarın okuyuculara teşekkür için yazdığı kısa hikayeleri de aynı şekilde. Aynı dünyada Opal'ın gözünden yazdığı The Glass serisi de bakmaya değer. Büyü, aşk ve arkadaşlık...Güzel bi üçlemeydi (Yüzümde gülücükler)

        Ari ve Janco'yu özleyeceğim. Onları çok sevdim.

Not: Serinin devam kitabı 2014'te geliyor. Yazar 3 kitaplık bir anlaşma yapmış.


Seri:9 yorum:

 1. 4. kitap çıkacak mı yani?

  YanıtlaSil
 2. Evet, yazar yeni kitabı çıkarıyor.

  YanıtlaSil
 3. memel18.6.13

  bişey yazmayı unutmuşum 4. kitabın adı ne olacak biliyor musun??

  YanıtlaSil
 4. memel18.6.13

  gerçekten mii ,?? çok sevindim ari janco çok süperleryaa koruyucu melekler =) valek gerçektende ilk kiapa daha iyiydi. ama bunu söylemeden edmicem bence bütün kadın yazarlarda var erkekleri kılıbık yapmak mesela ben tess gerritsen nın çırak serisini okudum ordada gabriel dean biraz kılıbıklaşıyordu açıkcası...

  YanıtlaSil
 5. Daha belli olmadı maalesef :(

  YanıtlaSil
 6. Öyle denebilir. Çeviri ne kadar alır bilemiyorum maalesef. Ben de çok seviyorum. :)

  YanıtlaSil
 7. ayy 4. kitap çıkacaksa süper 2014 gibi mi çıkması bekleniyor yani ? :D acaip bağlandım bu seriyee

  YanıtlaSil
 8. Yalek4ever3.7.13

  Hadi canım dört çıkacak mı çıldırırımmmm

  YanıtlaSil
 9. Ali can24.12.13

  şuan sadece ilk 2 kitabını okudum çok hoşuma giden bir kitap. Fakat 2. kitapta valek in yelena ya aşkım diye seslenmesi 1. kitaptaki valke ' e biraz ters düşüyor :) Ayrıca hükümran taş 3 lemesi percy jackson'un kitaplarını okumuş genç olarakta böyle kitaplar varsa bildiğiniz tavsiye ederseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil