2 Ekim 2012

Kitap Yorumu: Büyü Ustası || Maria V. SnyderBüyü Ustası
Maria V. Snyder

Tür: Paranormal, Genç Edebiyatı
Sayfa: 392
Goodreads Puanı: 4.08 (19.392 oylamada)
Puanım:
Türkçe: Zehir Ustası 2/3
Orjinal Adı: Magic Study (Study #2)
Bir sadakat dersi, entrika üzerine bir uzmanlık eğitimi.
Yelena şu ana dek hayatta kalmayı başardı. Çocukken kaçırıldığı, gençliğinin başında hapse atılıp çeşnici olmak şartıyla serbest bırakıldığı düşünüldüğünde yeterince acı çektiğini düşünebilirsiniz.
Fakat hayır.
Ixia'da yasaklı büyü güçleri ona bir idam fermanı getirdi. Tek şansı Sitia'ya, doğduğu yere dönmek. Ancak Sitia ona çok yabancı bir yer. Burada güçlerini kontrol edemiyor. Başıboş bir büyücü korku salıyor ve kurban olarak Yelena'yı seçiyor.
Büyü becerileri yelena'yı kurtaracak mı? Yoksa sonunu mu getirecek?
Yelena'nın hikâyesi Zehir Ustası'nın ardından Büyü Ustası ile devam ediyor.
"Snyder'ın romantizmi ve aksiyonu aynı potada erittiği bu enerjik ve büyüleyici karışımın kendisine yeni hayranlar kazandıracağına hiç şüphe yok. Büyü Ustası fantastik türün mükemmel bir örneği."
-Publishers Weekly-
"Snyder yine on ikiden vurmuş! Büyü Ustası daha en başından ilginizi çekiyor ve sizi kendine bağlıyor... Kesinlikle okunması gereken bir kitap."
-In the Library Reviews-


      Zehir Ustası'nı o kadar sevdim ki seriyi elimden bırakamıyorum. Şimdi de ikinci kitabı bitirdim, üçüncü kitabı okuyorum.  Bazı boşluklar var, mükemmel bir kitap değil ama okumaktan gerçekten zevk alıyorum. Hele dövüş sahnelerinde sayfalar nasıl akıyor bilmiyorum. Ari... Valek..

      Bu kitaptaki erkek karakterler beni mest ediyor.

      Hani kitabı nereden anlatmaya başlasam diye çelişkideyim şuan. Bir yerden başlamak lazım.

      Önceki yorumumda (Burada bulabilirsiniz)  Yelena'nın büyü gücünün pek işlenmediğini ve bunun ikinci kitaba saklandığını düşündüğümü söylemiştim. Nitekim haklıda çıktım. Yelene artık güçlü bir büyücü, o kadar ki güneydeki en önemli büyücülerin arasında yer alıyor. Maalesef Valek bu kitapta çok az. Üstelik çok yüzeysel görünüyor. İlk kitapta ona vurulmamış olsaydım bu kitapta yüzüne bile bakmazdım.

      Yelena önce annesi ve babası ile tanışıyor. Zaltana klanını, orman hayatını görüyor. Kültürlerini yavaş yavaş öğrenmeye başlıyor. Ne yazık ki bela onu bırakmıyor. Abisi Leif onun bir casus olduğunu düşünüyor. Yolda kaçırılıyor. Neyse ki  bununda üstesinden geliyor.

      Keep'te (Büyücülerin eğitim gördükleri yer) onu sorunlar bırakmıyor, çünkü komutanın kendisi kadın olarak bir gurup elçi ile geliyor, insanlar dedikodusunu yapıyor. Peşinde bir katil var. Elçilerin arasında kılık değiştirmiş Valek'te vardı. Ama dediğim gibi bu kitapta  çok yüzeyseldi ve aralarında ki aşkın nasıl geliştiğini göremiyorduk. İkiliyi sevsem de ben pek inanmıyorum. Güç ikilisi Ari ve Janco'da geliyorlardı.

       Bu kitapta ki asıl problem ruh çalıcı bir büyücünün 11 kızı kaçırıp tecavüz etmesi ve ruhlarını kendi içine almasıydı. Ferde takma adıyla çağrılan bu adamın amacı ülkenin kontrolünü ele geçirmek. Yelena hem bu adamı durdurmaya çalışıyor hemde Goel adlı bir adamla uğraşıyor. Gene işi başından aşkın. Üstelik gücünü de kontrol de etmeye çalışıyor.

      Yeni karakterler katılıyor; bunların bir kısmı kötü iken bir kısmı kurban ve bir kısmı da Yelena'nın arkadaşı oluyor. Bazıları Yelana'nın Sitia'ya casus olarak geldiği fikrine karşı koyamıyor. Tabii gücünün ortaya çıkması ile Ruh bulucu unvanını alıyor. Bu onun için kötü çünkü bu güç tehlike olarak biliniyor ve ölümle sonuçlanıyor. Tehlike, tehlike, tehlike...

      Yelena'nın normal gücüne inansam da Valek ile aralarındaki bağlantıya bir türlü inanamıyorum. Çok ani gelişiyor.

      Keep'te 4 tane büyücü ve konsey var ama asıl işi 4 büyücü yapıyor. Roze birinci büyücü ve en güçlüsü. Yelena'ya karşı dert bir tavrı var. Reif'i o eğitmiş. Yani eğitim alanı da pek huzurlu değil.

      Sonuç olarak, okunması gereken bir seri. Mevsimleri, insanları bir garip. Beni kendi dünyasına çekmeyi başarabiliyor. Sadece 3 kitaptan oluşmasına üzülüyorum.
Not: Kitap ingilizce okunup yorumlandı.

Seri:11 yorum:

 1. zehir ustasından sonraki kitapları nerede buldunuz?

  YanıtlaSil
 2. Beyza23.1.13

  İkinci kitabı nereden aldın?

  YanıtlaSil
 3. İngilizce okudum, elektronik.

  YanıtlaSil
 4. Beyza27.1.13

  İkinci kitabı nereden aldın?

  YanıtlaSil
 5. SPOILER. 2. kitabı bekliyor kitaplığımda. Başlamıyorum bilerek. :P

  YanıtlaSil
 6. Why the hell not? :D Neden kiii?

  YanıtlaSil
 7. İlk kitaba bayılmıştım, 3. kitap çıkmadan 1-2 hafta önce başlayayım diyorum. DEX kitabı bu malum, sinirden fırlatmayayım kitap bitince. :D

  YanıtlaSil
 8. Be çektin be yazrum ne çektin :D Bence oku yani, bekletme :D - bunu diyen kişide ilk romandan sonra diğer iki kitabı ardı ardına okumuş bir şahıs bunuda not et ama. :D

  YanıtlaSil
 9. AHAHAHh, o da iyiymiş. :D Okuyacağım o zaman. Suçlusu sensin, ona göre. :D

  YanıtlaSil
 10. Tamam, suçumu büyük bir mahçubiyetle ilelebet taşıyacağım :D

  YanıtlaSil