6 Ekim 2012

Kitap Yorumu: Fade || A.K. Morgen

Fade (The Ragnarök Prophesies #1)
A.K. Morgen

Tür: Aşk hikayesi, Paranormal
Sayfa: 320
Goodreads Puanı: 3.84 (57 oylama)
Türkçe: Çevrilmedi
Puanım: 

Hayatınızda bildiğiniz herşeyin aslında hiç de öyle olmadığını farkettiğinizde ne yaparsınız?
Arionna Jacobs, annesini trajik bir trafik kazasında kaybettiğinde bütün dünyası yıkılmıştı. Tüm hayatını geride bırakıp babası ile yaşamaya mecbur kalmıştı. Dace Matthews ise yeni üniversitesinde bir öğretmen asistanıydı ve içindeki kurt ile iletişim kuramadığı için ikiye bölünmüştü.
Karşılaştıklarında hayat hakkında bildikleri her şey açığa kavuşmuştu. Dace Arionna'nın zihnine derin bağlarla bağlıydı ve Arionna'nın içinde su yüzüne çıkmak için savaşan bir şeyler vardı. Ne olduğu hakkında bir fikirleri yoktu. Çevrelerinde ise tuhaf şeyler dönüyor ve onların zamanı tükeniyordu.
Karşılaşmaları eski bir iskandinav yıkım kehanetini harekete geçirmiştir üve kaderin onlar için planladığı şey ikisininde hayal edebileceğinden çok daha büyüktü. Eğer kendilerine ve birbirlerine güvenmezseler dünyayı ve onları ilgilendiren bu gizemi asla çözemeyecekler.


      En sonunda Fade bitti. İlk okuduğumda çok basit kurgusu olan bir kitap diye düşünmüştüm,  nitekim ilk yarısı öyleydi de. İnandırıcılık yoktu, her şey bir anda oluyordu. Tema yoktu, anlatım zayıftı... Ama yarısından sonra kitaba ve hikayeye ısındım, her şey yerine oturdu Ari ve Dace'in ilişkisi o kadarda saçma gelmemeye başladı. Aralarındaki ilişkiye özenir oldum, aralarındaki tutku iç çekmeme, gülmeme ve sırıtmama neden oldu.

      Ari annesinin ölümünü atlatamayan bir kızdır. Annesinin ölümünden sonra üniversitede profösör olan (mitoloji) babasının yanına taşınır ve aynı üniversitede okumaya başlar. Ama her uyanık dakikasını annesinin yasını tutarak geçirir. Bir gün okula, dersine giderken bir çocuk görür ,yeşil gözlü...İçindeki kurt ile onunla orada birleşir,i muhteşem bir acı yaşar ama aynı zamanda annesinin ölümünü unutmuşturda. Bu andan itibaren Ari'nin hayatı değişir. Dace ile kendisinin gerçek kimliğini ve dünyanın sonunu getirecek olan, Ragnarök'ü engellemek için iki kurdu Skoll ve Hati'yi durdurmak zorunda olduklarını öğrenir. Hem birbirlerini tekrar tanıyıp hemde Dace'in kurduyla olan bağlarını güçlendirilmelilerdir. Peşlerindeki güçlü kurtlar ise bunu hiç kolay yapmamaktadır.

      Kitabın sonu beni büyüledi ama başı o kadar zayıftı ki! Dace ile Ari'nin ilişkilerine bayıldım. Yazarın değişen uslübüda renk kattı. İkinci kitabı kesinlikle okuyacağım. özellikle Ari kendi kurdunu geri kazanmış gibi duruyor, çok merak ediyorum. 

      Kitapta beni rahatsız eden şey ise Ari'yi çok kendine odaklı gösteren yas kısmı. Annen öldüğünde yas tutarsın ama bu kitapta bu o kadar çoktu ki adeta beni yordu. Bence yazarın bu yasa bu kadar odaklanmaması gerekiyordu. Ari pek güçlü bir karakter değildi, acıyla başa çıkmak için Dace'e yaslanmayı tercih ediyordu.

      Geçen sene iskandinav mitolojisini görmüştüm ve bu kitap birçok şeyi bana tekrar hatırlattı. okumaktan gerçekten zevk aldım. Arada sırada Dace ve Ari arasında geçen sıcak anları saymazsak kitap iki öğrenci arasında geçiyor ama kesinlikle Genç Edebiyatı denemez. O yöndende sevdiğim bir kitap oldu. Paranormal, biraz yetişkin, biraz zayıf ama sonu etkileyici bir kitap okumak isteyenlere öneririm.

Bu da kitapta geçen harika bir şarkı :)

2 yorum:

  1. Tuğçe Nur Akar21.12.12

    Zayıf karakterler çok itici oluyor. Bu arada şarkı mükemmel :)

    YanıtlaSil
  2. Evet itici oluyor, gerçi bu kitap bir oradan bir buradan garipti. Şarkı cidden çok güzel :))

    YanıtlaSil