17 Ekim 2012

Kitap Yorumu: Gece Okulu || C.J. DaughertyGece Okulu (Night School #1)

C.J. Daugherty

Tür: Gizem, Genç Edebiyatı
Sayfa: 448
Goodreads Puanı: 3.96 (926 oylama)
Türkçe: Dex
Çevirmen: Deniz Başkaya
İlk Çıkış: 2012
Seri: Gece Okulu 1 (5?)
Puanım:  

Allie’nin dünyası başına yıkıldı.

Okuldan nefret ediyor. Erkek kardeşi evden kaçtı. Üstüne üstlük kısa süre önce tutuklandı. Yine… Şimdi bir de annesiyle babası onu evinden uzaklara, kimsenin adını duymadığı bir okula gönderiyorlar.

Her şeye rağmen Allie yatılı okulunda mutlu oluyor. Yeni arkadaşlar ediniyor. Bir de Carter var; görür görmez yakınlık duyduğu, yalnızlığı seven, karamsar bir oğlan.

Ama bir gün Allie çatıda garip sesler duyuyor…
Ve akşamları ormanda gizemli gölgeler görmeye başlıyor.

Cimmeria Akademisi sıradan bir okul değil.
Gece Okulu’nun öğrencilerinin ne yaptığını kimse bilmiyor.
Öğretmenler büyük bir sır saklıyorlar.
Allie okulun ne kadar tehlikeli olduğunu anlıyor…
Hepsi korkunç bir sona doğru sürükleniyor.Gece Okulu eski polis muhabiri C. J. Daugherty'nin ilk kitabı. Bir seri olarak kurguladığı kitabının bu ilk bölümü oldukça heyecan verici bir noktada kesiliyor. Kitabı diğer genç yetişkin kitaplarından ayıran en önemli özelliği, hikâyeyi işleme biçimi. Ne bekledik, ne bulduk tarzı bir düşünceyle kitabı kapatacağınıza garanti veriyorum. :)

Kitabın bir ormanın ortasında, havalı bir yatılı okulda, yaz aylarında geçmesi ve başkahraman Allie'nin ele avuca sığmaz, asi hali özellikle genç okuyucular için oldukça çekici olacak ve kendileriyle birebir özdeşleşmelerini sağlayacak. Kitabın dili ve çevirisi oldukça akıcı; kurgudaki birbirinin peşi sıra eklenen sıradışı olaylar, sorunlar, cinayetler, kazalar, aşklar, kıskançlıklar, korkutucu anlar, tansiyonun hiç düşmemesini sağlıyor.

Bu paranormal bir kitap değil mi? Ben nineyse bunu fark edemedim. Nesi paranormal? İkinci kitapta mı başlıyor? En paranormal şey Allie'nin hem Sylvain'e hem de Carter'a duyduğu "aşırı" tutku olabilir. Mart ayındaki kediler gibi, bir o köşede bir bu köşede. Gece Evi'nden çıkmış gibi hissettim kendimi.

Kitabın başı çok Harry Potter'ı anımsattı bana; gizemli bir okul, öğrenciler, Snape tarzı bir hoca, ormana gitme yasağı... Bu hava hemen dağıldı. Ama gene de ne karakterlere ısınabildim, ne de kurguya.

Öncelikle Allie ilgi çekmeye çalışan, abisinin aniden hayatından çıkmasını kaldıramayan, bununla başa edemeyen bir kız. Ailesi onu bir yola sokamayınca Cimmeria Akademisi'ne yolluyorlar. Burada herkes ya çok zengin, ya çok zeki, ya da çok bağlantılı... O zaman Allie'nin burada ne işi var? Annesi babası memur.  Kitapta önce bunu arıyoruz ve annesinin daha önceden burada okuduğunu öğreniyoruz. Bu büyük bir şok oluyor.

Önce Sylvain'e abayı yakıyor ama gözü Carter'da, Syl ile bir iki hafta çıkıyorlar. Bir kızın öldürüldüğü gece Syl biraz sertleşiyor ve tüm okulun istediği bu mükemmel erkek hemen terk ediliyor, sonra lop Carterla çıkıyorlar. Böyle de garip bir aşk üçgeni.

Öpüşmeleri! Öyle çok bunaldım ki anlatamam. Bir daha, bir daha. Gülümsememe engel olamıyorum.

Kim bu Lucinda? Neden Allie'nin saçındaki kına akıyor? Jo'nun yeri ne çabuk kapatıldı? Benim yüzüme gülen herkes güvenilir mi? Neden postallarım çok güzel? Gibi sorular aklımı yordu durdu kitap boyunca.

Gece Okulu kulübü ise bana sağda solda koşuşturan birkaç çocuğun alındığı bir şey gibi geldi. Ne yapıyorlar belli değil. Carter kitapta az buçuk bir şeyler söylüyor ama ben pek ikna olamadım.

Kısacası ben pek beğenmedim. Kitap paranormalmiş ama pek emin değilim. Gözümle görmedim, inanmam.Tanıtımda da bunu söylüyor. Kurgusu da pek şahane gelmedi, hele kızı öldüren kişinin kimliği ise daha bir garip yaptı, çünkü ortada neden onu seçtiğine dair mantıklı bir açıklama bulamadım. Bir açıklama var ama.... Biraz hayal kırıklığı oldu.

Gece Evini seven arkadaşlara öneririm.

Not: Kitabın çevirisi çok hoşuma gitti. Büyük ihtimalle bitirme nedenimdi.
17 yorum:

 1. kagitkiz21.12.12

  Kibele gibi bereketlisin bakıyorum mölşösvfşids

  YanıtlaSil
 2. Ben doğururum :D

  YanıtlaSil
 3. kagitkiz21.12.12

  Okuyacağım tabi ama bilemiyorum ön yargı doğurdun bende :D

  YanıtlaSil
 4. Sevemedim kuzum napayım :D Bir bak ama yahu, şöyle oku biraz belki seversin :D

  YanıtlaSil
 5. kagitkiz21.12.12

  Merve senin yüzünden bu kitaba elim gitmiyor :D

  YanıtlaSil
 6. ben kitabı okudum ve bayıldım yanı belkı ben ögrencı oldugum icin begenmiş ola bilirim ama biraz kitap okumadan anlayanlar ve ev hayatından sıkılıpda böyle yatılı okul hayatındaki olayları merak edenler icin tam bir harika kitap 27 tl harcadım ilk cıktıgında ve bır kuruşuna bile pişmn olmadın bana göre düşünmeden ala bilirsiniz arkadaşlar

  YanıtlaSil
 7. Düşünceleriniz için teşekkürler. Herkesin zevki herkese uymuyor tabii. Ben kararsız karakterleri sevmediğim içim kitabada ısınamadım. Verdiğiniz parayı hakkettiğini düşünmeniz ise ayrı sevindirdi. Kitap okumadan anlayanlar kısmı ise bana biraz aşağılayıcı geldi açıkçası. Siz sevebilirsiniz ama kimseyi okuyucu olarak yargılamazsınız.

  YanıtlaSil
 8. vmpr_princess21.12.12

  hadi ya :( bu kitabı almayı düşünüyordum şu an erteledim :D kitaplar konusunda yorumlarını çok beğeniyorum zaten benim beğendiklerimi sende beğenmiş çıkıyorsun canım.. gerçi doğru birdir ya neyse :D yorum için tşkürler!

  YanıtlaSil
 9. Yorumlarımı beğendiğine sevindim, elimden geldiğince dürüst davranmaya çalışıyorum :D Gece Okulu pek benim tarzım bir kitap değil bunu anlamış oldum.

  YanıtlaSil
 10. slyvain le takıldığı anlar saçmalıktan ibaret ama carter bölümleri gerçekten çok hoş ben sevdim :D böyle okul varsa beni de yollasınlar :D

  YanıtlaSil
 11. bookster14.11.13

  kitap çok süper yalnız şiddetle öneririm :)

  YanıtlaSil
 12. arkadaşlar kitap gerçekten çok çok çok güzel önyargılı davranmamanız gerektiğini belirtmek isterim..ve şiddetle tavsiye edderim

  YanıtlaSil
 13. arkadaşlar bu arada gece okulunun filmi ne zaman başlayac bilğiniz varsa söylermisiniz.....teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 14. zulal3.6.14

  Bu kitabın ikincisi çıksın 1 dk bile beklemem

  YanıtlaSil
 15. zulal3.6.14

  Her şeye rağmen meyvenin yorumları çok hoşuma gitti.farkli bi bakış açısı tabi

  YanıtlaSil
 16. kriskezi6.12.14

  süper bi kitap ikincisi çıksın ya sabredemiyorum

  YanıtlaSil
 17. gamze31.3.15

  İkincisi türkiye de yokmuş :/ ben hayran kalmıştım bu kitaba..

  YanıtlaSil