28 Ekim 2012

Marked || Kim Richardson

Marked || Kim Richardson

Marked (Soul Guardians #1)
Kim Richardson


Tür: Genç Edebiyatı
Sayfa:292
GR Puanı:3.60
Türkçe: Çevrilmemiş
Puanım:


Sixteen year-old Kara Nightingale’s ordinary life is suddenly turned upside down when she dies and wakes up in a strange new world with a new career—as a rookie for the Guardian Angel Legion. Kara is pulled into the supernatural, where monkeys drive the elevators, oracles scurry above giant crystal balls, and where demons feed on the souls of mortals. With the help of her Petty Officer and friend, David, Kara hurtles towards an adventure that will change her life forever…

     Kitap Kara ve David arasında geçiyor. Kızımız Kara, otobüs çarpması sonusu ölüyor ve koruyucu melek olarak yukarıya çıkıyor. Burada üç bine yakın diğer koruyucu  meleklerle eğitim alıyor.-Bu bir kutsal organizasyon. Reenkarnasyon için- Amaçları ruhlara iblislerden önce ulaşmak . Kızımız David'e, Kara'nın eğitmeni, abayı yakıyor.

     Kitabı hiç beğenmedim. Kızın kıvrımları olmadığı dışında pek bir özelliğini bilmiyoruz. Babasının 5 yaşında öldüğü dışında bir bilgi yok. En iyi arkadaşı bile kitabın başında ve sonunda bahsediliyor ki gerçek bir arkadaşı değilmiş. Tekrar insan olunca başta alışma problemleri çekince arkadaşlığını çekiyor. Kara'nın geçmişi pek yok. Ayrıca kızın şeçilmiş olmasına, bir şeyler vaad edilmesine eyvallah desekte, neden olduğu hiç açıklanmamış, bir mantık yok. "Öyle, Çünkü Öyle" mantığı var.Yukarıdan emir geldi. Yani tutarlılık yok.
     Kızımızın ona verilen özel görevi bir elementali iblislerden kurtarırsa insan hayatını geri alacak. Buralar mantıklı. Ayrıca kızın Davide olan aşkı çok sinir bozucu. Ufukta böyle şeyler yasak olmasına rağmen kendine hiç bir kısıtlama koymuyor.

     Sonunu çok beyendim ama kitabın geri kalanı resmen çöptü. Konuyuda unutmayalım oda güzel. Birde kitabın %70 ine gelene kadar sürekli aynı şeyler tekrarlanıyor ve bu okuyucuyu tamamen bayıyor. Yazarın şöyle böyle şeklince oldu anlatımıda hikayeye kendimizi kaptırmamızı engelliyor. Ayrıca David'in oynak oturmamış bir karakteri var.

Seri:
Marked (Soul Guardians, #1) 
Elemental (Soul Guardians, #2) 
Horizon (Soul Guardians, #3) 
Netherworld (Soul Guardians, #4) 
Seirs (Soul Guardians, #5) 

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder