24 Ekim 2012

Gençlik Kitabı: İntihar Notlarım || Michael T. Ford
Bir yılbaşı gecesi bileklerini keserek intihar eden 16 yaşındaki Jeff'in, kaldırıldığı psikiyatri kliniğinde yaşadıklarını anlatan kitap, buradaki 45 günlük terapi programı boyunca Jeff'in yazdığı günlüklerden oluşuyor.

Önceleri, intihar ettiği gerçeğini gözardı eden ve oradan bir an önce çıkmak için terapistini iknaya çalışan Jeff, bunda başarısız olunca dikkatini klinikte tedavi gören diğer hastalara yöneltir. Kurduğu arkadaşlıklar sayesinde onları ve yaşadıkları sorunları daha yakından tanıdıkça, kendini hem keşfetmeye hem ifade edebilmeye başlar.

Günümüzün en önemli sorunlarından birini merkez alan kitabı, 1968, ABD doğumlu Michael Thomas Ford 2008'de yazdı. Lambda Edebiyat Ödülleri'ne onlarca kez aday gösterilip bu ödülü birçok kez kazanan yazarın bu kitabı da, yok sayılmaya çalışılan önemli temaları, tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.


İntihar Notlarım
Michael Thomas Ford

Tür: Genç edebiyatı, LGBT
Sayfa: 295
Goodreads Puanı: 3.85 ( 2.169 oylamada)
Yayınevi: On8 Kitap


Adım Jeff,

Yılbaşı akşamı intihar ettim ve ertesi gün kendimi çocuklara özel bir deliler hastanesinde buldum. 45 günlük bir programın ardından gidebileceğimi söylüyorlar.

İlk başta intihar ettiğimi kabul etmesem de yavaş yavaş sadece anlık bir şey olduğunu, sonra da bunu neden yaptığımı sizlere açıklıyorum bu kitapta. Neden bileklerimi kestim? Neden arkadaşım, en iyi arkadaşım, Allie beni aramıyor, sormuyor? Ailem okuldakilere ne dedi?. En önemlisi Amanda benim hakkımda ne düşünüyor? Ya ben ne düşünüyorum? Psikiyatristim Dr CatPoop bana yardımcı olmak istiyor, ama şu an, şu an konuşmaya hazır değilim.


İntihar Notlarım gerçekten çok hoşuma gitti. John Green havası vardı kitapta. Belki ondan belki de Jeff'in espiri anlayışıydı sevmemi sağlayan. Çok hazır cevap, havalı bir çocuk denilebilir. Belki de yeri geldiğinde inek... İkisi arasındaki fark bakış açısına bağlı aslında.

 Kız kardeşi Amanda ile olan ilişkisini gerçekten çok kıskandım. Beni böyle tanıyan birileri olmasını isterdim. 15 yaşında ya da değil. Ama böyle şeylerin sadece kitaplarda olduğunu düşünüyorum.

İntiharının nedeni çok basit ama aynı anda çok gerçek. Çünkü Jeff (erkek) en iyi arkadaşının (kız) erkek arkadaşından hoşlanıyor. 15 yaşındasınız ve daha önce bilmediğiniz bir yönünüz ortaya çıkıyor. Biz Jeff'i kendisi ile beraber tanıyoruz. Gay olduğunu kabul etmesini, bunu ailesine söyleyecek cesareti bulmasını ve aynı zamanda olgunlaşmasını okuyoruz. 45 günün sonunda o artık bambaşka biri ama dünya halen aynı dünya, güçlü olması gerek... 

Kitabın içindeki karakterlerde çok renkli. Bones, Sally, Juliet, Alice...Onların her birinin hikâyesi var. Bir solukta biten bir kitap. İlk gördüğümden beri okumak istiyordum ve dün bu şansı elde ettim. Bu kitaptan herkesin hoşlanacağını sanmıyorum ama John Green'i sevenler bir nebze de olsa bu kitaptan tat alabilirler. Ben aldım.


"İntihar bir soru mudur, yoksa bir yanıt mı?" 
"İdam mahkûmlarını, daha sonra öldürebilmek için ölümü bekledikleri sırada canlı tutuyorlar. Mahkûmları, zamanı geldiğinde yargılayabilmek için intihar etmesinler diye gözetim altında tutuyorlar. Hiç anlamlı değil. Birini ölüme mahkûm etmek doğal ama insanların bunu kendilerinin yapması değil, öyle mi? Size ne düşündüğümü söyleyeyim: Kendinizi öldürmeye çalıştığınızda insanlar sinirleniyorlar; çünkü bu, onların sizin hayatınızı birazcık bile kontrol edebilmesini engelliyor." 

2 yorum:

  1. Bilgi için teşekkürler, gözümden kaçmış. Güncelliyorum. :)

    YanıtlaSil
  2. dex tarafından çoktan çevrildi bu

    YanıtlaSil