8 Kasım 2012

Charlaine Harris'i Tanıyalım

Bu sefer sizlere Charlaine Harris'i tanıyorum. İyi eğlenceler!


 • Charlaine Harris, 1951 yılının kasım ayında doğdu. Şuan 60 yaşında.
 •  Kendisini en çok True Blood olarak diziye adapte edilen Sookie Stackhouse serisi ile tanıyoruz. Ama kendisi yaklaşık 30 yıldır kitap yazmakta. 
 • Kocası ve çocuklarıyla  Arkansasda yaşıyor.
 • İlk yazdığı şeyler genellikle hayaletler üzerine şiirler olsada, daha sonra oyunlar yazmaya başlıyor. Genellikle Urban Fantasy türünde yazıyor.
 • İlk romanı Sweet and Deadly'i 1981 yılında yayınladı.
 • Yazarımız ayrıca editörlükte yapıyor, profesyonel olarak birçok gizem türüne yönelik klübe üye. Yazı yazmadığı zamanlarda durmaksızın okuyor ve evi kurtarılmış pekçok sayıda köpeğe yuva olmakta.

Yazdığı seriler hakkında kısaca bilgi

Aurora Teagarden Serisi (2003'te bitti)

İlk kitabın konusu:
Gerçek Katiller Klübünün üyesi Aurora'yı anlatan bir seri. Bu klüpte kişiler ayda bir gerçek cinatleri incelemek için toplanıyorlar. Ancak Aurora bir gece klüp üyelerinden birini ölü buluyor ve cinayeti çözmek ona düşüyor, klüpteki herkes suçlu ya da kurban olabilir.
Seriye ait 8 kitap bulunmakta.Lily Bard (Shakespeare) Serisi( 2002' de bitti)

İlk kitabın konusu:
Lady Lily Bard ev sahibinin ölü bedenin bulur ve sakin bir hayat hayalleri suya düşer.
Sookie Stackhouse (Southern Vampire) Serisi. (2013 de bitiyor)

İlk Kitabın Konusu: 
Bir barda barmenlik yapan Sookie, hayatı tehlikede olan bir vampiri kurtaması ile hayatı değişir. Üstelik kasabada bir katil vardır ve büyük annesini öldürmüştür.Sakin hayatı artık pekde sakin değildir.Harper Connelly Serisi (2009 da bitti)

İlk Kitabın konusu:
Harper'ın garip bir işi var, ölü insanları buluyor.Onların yerlerini hissedebiliyor ve son anlarını yaşayabiliyor. Ona göre yakınlarına tesselli sağlıyor ama birçok insan ona kan emen bir sülük muamelesi yapıyor. Üvey kardeşi Tolliver dolaşıyor. Hayatını hızlı yaşıyor, ölüler sonsuza kadar bekleyebilir ama yaşanların daima acelesi vardır.Benden not: Charlaine'in tarzını sevsemde gizemde zayıf olduğunu düşünüyorum. Genellikle katillerin ortaya çıkış anı zayıf ve ona yönlendiren olayları çok tahmin edilebilir. Bu yüzden daha çok romantik ilişkilerin gideceği yön için serilerini okurum.


3 yorum:

 1. İyi ki yazmışsın. Farkettim ki yazarı hiç mi hiç tanımıyormuşum. Utanç verici bir durum olsa da okudum bilgilendim. Teşekkürler arkadaşım =D

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim efendim :D Genelde severek okuduğumuz serilerin yazarlarını pek tanımıyoruz, o açıdan benim içinde güzel oluyor :D

  YanıtlaSil
 3. Firdevs Sancaktutan19.3.15

  Bu serilerin sadece biri çıkmış Türkiye'de oda tam değil. Sayenizde haberimiz oldu çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil