1 Kasım 2012

Konumuz Buffy The Vampire Slayer.


Siz daha önce Vampir Avcısı Buffy/ Buffy The vampire Slayer'ı duydunuz mu?
Eğer duymadıysanız çok kaybınız var, hemen  bir bakın derim.

Efenim, bugün okuldan birkaç arkadaşımla Buffy'den bahsettik ve sonrasında kesinlikle bu tutkumdan bloğumda da bahsetmeliyim dedim. Çocukluğumun dizisidir. 7. sezonu bittikten sonra tüm sezonlarını bir kez daha, bir kez daha izlediğim bir dizi...

Neden seviyorum? Sevmemek elde değil bence, ama nedenler:


1) Büyüsü, aksiyonu eksik olmaz. Vampirinden tutun şeytanına, tanrısına, kurt adamına...Eh, paranormal yaşayan, içen biri için bu mükemmel bir fırsat.

2) Komik, Scooby takımının arasında geçen konuşmalar mı dersiniz, Buffy'nin kötü adamı öldürmeden önce savurduğu cümleler mi...

3)Spike: Benim için asıl, asıl erkektir kendisi. Buffy ilk 3 sezonda Angel'a kaymış olabilir ama onun için asıl olan Spike'tır. Bana aksi tezle gelmeyin, düşman edinirsiniz.

4)Willow nam-ı diğer Allyson Hannigan, hayır bir sıra hatası yok. O benim için daima Willow olacak. Onun o nazik ve çetrefilli, demirden iradesini, Polyanna tarzı bakışını seviyorum. Çok güçlü bir cadı olmasıda yanıma kâr kalıyor işte.

5)Dövüş sahneleri. Açmama gerek yok sanırım.

6) Ve son olarak dizinin kurgusu, olayların işlenişi...Sizi hep şaşırtmayı başaran olayları... Durmayan aksiyon, yer yer duygusallık, ahlaki karmaşalar... Seviyorum be!

Buffy aslında Anita'ya başlama nedenimdir, nette ona benzer bir karakter arıyordum bir baktım Anita. Sonrası malum.

Dizi toplam 7 sezon sürdü ama sonrasında çizgi romanlarla kahramanlarımız hayatlarına devam etti. Ben onları pek sevmiyorum, dizi gibi değil... Sırf Spike için bizim sümsük Angel'ın dizisini bile izlemeye niyetlendim bir ara, ama adama katlanamıyorum.


Neyse, 7 sezon diyordum; 1997 de başladı ve 2003'de sonlandı. Spike'ı da götürdü! Benim seksi, fedakâr vahşi vampirimi...144 bölüm sürdü. Ödülleri, yer aldığı listeleri, saymaya gerek yok ama bayağı popüler olduğunu söyleyebilirim. Bu arada Joss Whedon tarafından yaratıldı.

En sevdiğim bölüm Once More, With Feeling'dir. Döner döner izlerim. Hem müzikaldir hem de Buffy ilk kez Spike ile öpüşür.(Kendi iradesi ile) Ah, eski güzel günler.Sizler izlediniz mi bu diziyi, neler düşünüyorsunuz?


16 yorum:

 1. Offf arım buffım peteğim, cnbce'de yayınladığı vakitler hiç kaçırmaz izlerdim, tabii bundan 10 sene önce netten dakikasında indirme gibi cool hareketler daha yaygınlaşmamıştı :D once more with feeling bölümünü ben de abartısız 10 defa izlemişimdir, bir arada Angel'da spike'ın oynadığı bölümlerin listesini çıkartıp izlemek istiyorum : ) *ben 4 sene evvel önce nostalji yaşarken: http://cent.livejournal.com/28552.html#comments "

  YanıtlaSil
 2. Tamam :D Bir bakayım ona, Whedoncu olduk iyice yahu!

  YanıtlaSil
 3. Ben severim Eliza'yı. Dollhouse'u da izledim ama böyle havada kalmış bir diziydi. İlk sezondan sonra da iptal oldu zaten. Ama Whedon'ın Firefly dizisini izlemediysen onu şiddetle (çok şiddetli bir şekilde hem de, haha) tavsiye ederim!

  YanıtlaSil
 4. Haha :D Ben baktım dizi gibi kesinlikle değil Simay, sonrada vaz geçtim zaten :D Willow'un son sezondan Türkçe konuşması aklımdan çıkmaz benimde. Joss Whedon'un Faith ile çektiği Doll's House var ama Faith'i pek sevmem o yüzden uzak duruyorum.

  YanıtlaSil
 5. Hastasıyım! Angel'ı da sevdim kendi dizinde. Buffy'de gıcık oluyordum o emo, mızmız erkek hallerine ama kendi dizisinde eğlenceliydi. Ah Joss Whedon ah! Çizgi romanla gelen devamından emin değilim yalnız. Sadece birincisini okudum ama aynı hava yok gibiydi. Devamını da okuyacağım bir ara.

  Giles: "Xander, don't speak Latin in front of the books." :D

  YanıtlaSil
 6. malinconia21.12.12

  valla lise 1de altyazısız izlemek işkenceydi xD Spike <3

  YanıtlaSil
 7. Spike'ı anlamasam bile dinlerim :D

  YanıtlaSil
 8. Ben, ben,ben!!Spike herşeyimiz. Ben direkt tv izlemiştim. Siz bayağı zorlanmışsınız. Bir aradaşımdan dvd lerini alıp kopyalatmıştım 7. sezondan sonra. Ayriyetten kendimde indirdim. Altyazısız izlemenin tadı da bir başkadır. Bugün hala zevkle açıp izliyorum, oyuncuları takip ediyorum. Hatta Tara'nın yazdığı kitapları bile okudum. :D Çok içimize işlemiş dizi, çok.

  YanıtlaSil
 9. malinconia21.12.12

  Cnbc-e antende çekmediği dönemlerdi çok iyi hatırlarım seneeee 2001 =D evde ne uydu var ne digiturktü kabloluydu vs. Bir ay kadar kanal açılmıştı ve ben böylece Buffy ile tanışmıştım. Benim lisede çok fena gaza getiren bir arkadaşım vardı. Dedi hadi Buffy'nin tüm bölümlerini indirelim. Tamam dedim sabahtan akşama onları indirdim.Arkadaş sağ olsun hepsini bana yıktı xD O zamanlar fiber neti bırakın çevirmeliden yeni kurtulmuşuz. 1mbit falan netim =) Her neyse indi iyi güzel ama bazısının çevirisi daha çıkmamış. Eskiden bölüm yayınlandığı gün hemen çeviri çıkmazdı. Hatta Buffy bittikten 2 yıl sonra mı ne tamamlandı çeviriler düşünün. Böyle böyle Buffy o zamandan bu zamana türünün en başarılı örneklerinden olmaya devam etti. Benim için her zaman öyle kalacak... (Bu arada kimler Spike hayranı?)

  YanıtlaSil
 10. disqus_Nu97GqHo5f21.12.12

  Hiç izlememiştim . Bu yazıyı okuyunca bir bölümünü izleyeyim dedim. Bir baktım 4 bölüm bitmiş :D Nasıl oldu anlamadım hiç :P

  YanıtlaSil
 11. Buffy öyledir :D Bağımlı yapar adamı :D İyi seyirler.

  YanıtlaSil
 12. O gün bizimkiler genelde ya düğün ya akraba ziyareti ya da başka bir şey olurdu da evde olmazlardı televizyon hep bana kalırdı =D

  YanıtlaSil
 13. Çok şanslıymışsın. Geç yayınlandığı için bende öyle bir durum olmuyordu. Yatsın diye gözünün içine bakardım :D

  YanıtlaSil
 14. Bende izleyecek tv bulamazdım, oturup bir keresinde ağlamıştım. :D O zaman netimde yoktu. Ah eski günler, bana bir cumartesi televizyonu 1 saat veremiyorlardı bana ne koyardı.

  YanıtlaSil
 15. Cumartesilerin benim için anlamı. Gece yarısı cnbc-e'de başlardı. Zulalarımı alır ekran başına geçer keyifle bıkmadan izledim. Ahh eski güzel günler :)

  YanıtlaSil