19 Kasım 2012

The Moonstone || Wilkie Collins


The Moonstone
Wilkie Collins


Tür: Dedektif, Gizem, Aşk Hikayesi
Sayfa: 640
Goodreads Puanı: 3.88 (18.199 oylama)
Türkçe: Çevrildi. Aytaşı
Puanım:

Savaş ganimeti olarak İngiltere´ye getirilen paha biçilmez Hint elması ´Aytaşı´, on sekizinci yaş gününde Rachel Verinder´e hediye edildiği gece ortadan kaybolur. Kuşkular kambur hizmetçi kızın, Rahcel´in kuzeni Franklin Blake´in, esrarengiz üç Hintli hokkabazın, hatta Rachel´in kendisinin üzerinde toplanmıştır. Scotland Yard elemanı, soğukkanlı Çavuş Cuff çağrılır ve Robinson Crusoe okumaya meraklı, çok bilmiş kahya Betteredge´in yardımlarıyla kayıp elmasın sırrı aydınlanır. (Arka Kapak)


       Bir zamanlar Hindistanın uzaaak bir köşesinde Aytaşı adlı bir mücevher varmış. kötü ama çok kötü bir adam bu taşı ona tapan insanlardan çalmış. Rachel adlı bir kıza doğumgünü hediyesi olarak vermiş. Ama bu değerli mücevher problemide beraberinde getirmiş. Eline geçtiği o gece gizemli bir şekilde elmas çalınmış. Tam 600 sayfa biz masum öğrenciler bu romanı okumak zorunda kalmışız, pardon hikayeler karıştı.

       Neyse efendim, Dedektifler çağırılmış, insanlar seferber edilmiş ama elmas bulunamamış. Arada aşkı uğruna intihar eden masum bir kızıda okumuşuz.

       Bir yıl sonra elmasın Rachel'ın nişanlısının ilaç etkisinde bilmeden çaldığı ve Godfrey adlı bir vatandaşa babasının kasasına koyması için" uykuda" verdiği anlaşılmış. İşin garibi bizim saf aşık Rachel odasından elmasın nişanlısı Franklin tarafından alındığını görmesi ve bunu kimseye söylememesi olmuş.

       Böylede bir roman. Nasıl eziyetler çekerek okudum bu kitabı ve iki paragrafta olayı size anlattım. Mecbur değilseniz elinizi bile sürmeyin...

       Hayatımda bir romanı okurken bu kadar sıkıldığımı hatırlamıyorum.

       Sevgiler.

Bittiğinde içinde olduğum ruh hali:3 yorum:

 1. beyza16.3.14

  öncelikle teşşekkür etmek gerekir paylaşımınız için, Ancak çalınan elması kim ve
  nasıl buluyor

  YanıtlaSil
 2. beyza16.3.14

  umarım en kısa zamnda sizden cevap bulabilirm çünkü benim için çok önemli, ödev teslim etmem gerekiyor.

  YanıtlaSil
 3. Spoiler - Taşı çalan Franklin, doktorun verdiği afyon ile uyur gezer oluyor ve sonra elması çalıyor. Nasıl bulunduğu ise kitabın neredeyse hepsinde anlatılıyor.

  YanıtlaSil