27 Kasım 2012

Kısa Hikaye: The Speckled Band || Arthur Conan Doyle
One of four Sherlock Holmes stories that can be classified as a locked room mystery. The story was first published in Strand Magazine in February 1892, with illustrations by Sidney Paget

The Speckled Band 
Arthur Conan Doyle


Tür: Gizem, Polisiye
Seri: The Adventures of Sherlock Holmes #8
Sayfa: 25
Goodreads Puanı: 3.99 ( 1.137 oylama)
İlk Sherlock denemem. Filmlerden daha samimi buldum aslında. Tabii tamamen ayrı şahsiyetler olarak da adlandıramam onları. Neden ilk kitap değilde kısa bir öyküden başladığımı merak ediyor olmalısınız. Hemen cevaplandırayım, derste işleyeceğiz. The Moonstone'u okuduğum ders için. En azından derse hazırlanmak eziyet olmuyor benim için.

Hikaye ilk olarak 1892 de yayınlanmış. Dili pek ağır olmasa da bugün alışık olmadığımız bir üslüpla anlatılıyor tabii ki de.

Sevdim mi peki?
Açıkçası ilginçti. İlk kitabı ya da diğer hikayeleri ile karşılaştırma imkanım yok şu an, ama hoşlandığımı dile getirmeliyim. Üstelik sonunu hiç tahmin edemiyorsunuz. Benim bu gizem içerikli kitaplardan yakındığım bir sorun bu. Gerçi katil belli, ama nedeni nedir? Bu soru kurcalıyor aklımı. Merak ediyorum şimdi Watson mu anlatıyor diğer hikayeleri de? Spoiler istesem mi?

Kitapta Helen adlı bir kadın kendi hayatının tehlikede olduğunu düşünüyor ve bizim ünlü ama çok ünlü dedektifimize yardım için geliyor. Çok da iyi yapıyor. Üvey babasının maddi problemleri ve Helen ölen ikiz kardeşinin merhum olmadan hemen önce yaşadığı şeyleri yaşıyor.

20 sayfada bu olayı bir sonuca bağlıyor ve masum bir hayatı kurtarıyor Sherlock. Ah o detaylar, nasıl da bir bütünü oluşturuyor :))

Bu da olayın ardından söylediği bir söz.

 "Violence does, in truth, recoil upon the violent, and the schemer falls into the pit which he digs for another."Nette bulduğum bir resim. Burada Helen, Watson ve Sherlock'u görüyoruz.

Bu arada dizi beni nasıl etkilediyle 2014'de ikinci kez okuduğumda aklımda Benedict ve Martin'in sesini duyuyordum. Dizinin gerçekten de çok iyi güncel bir uyarlama olduğunun da fikrine vardım. Moffat bir gün biri kalpten götürecek doğrusu.

3 yorum:

  1. Boş bir anımda okuyacağım, niyeyse gelemiyor o boş an (bebekgibiaglamamod:on)

    YanıtlaSil
  2. Üzülme yalnız değilsin o konuda (yandakibebekdengörüpağlakolmamod:on)

    YanıtlaSil
  3. martıyayınları'nın çıkardığı çok güzel. İçinde bir sürü var ve evet, hikaye anlatıcısı okuduğum kadarı ile hep Watson. Seriye başla çoook güzel. SherLock sevgisi ayrı <3

    YanıtlaSil