4 Kasım 2012

3. ÜKG Blog Turu: Bazı Kızlar Isırır || Chloe Neill - Kitap Yorumu3.kez Blog Turumuzla karşınızdayız!


Türkiyenin ilk Blog Turu
Ütopik Kızların Günlüğü

Daha önceden iki blog tur düzenlemiş, çok güzel tepkiler almıştık. Türkiye bir ilki başarmanın verdiği heyecan bu tepkilerle birleşti ve yolumuza 3. turumuzla devam ediyoruz. Bu sefer Optimum Kitap'tan Bazı Kızlar Isırır'ı eleştirdik, yorumladık.
Bazı Kızlar Isırır (Chicago Vampirleri #1)
Chloe Neill

Tür: Paranormal, Aşk Hikayesi.
Sayfa: 408
Goodreads Puanı: 4.14 (16.478 oylamada)
Çevirmen: Esra Gül Çoşkun
Orjinal Adı: Some Girls Bite
Puanım: 

Blog turumuzun 3. kitabı bir hafta önceden de duyurduğumuz gibi Bazı Kızlar Isırır oldu. Kitabımızı daha önce okumuştum aslında ve ilk okuduğumda da gerçekten sevmiştim. İkinci kez okumakta ilki kadar heyecanlıydı. Ama ve lakin Ethan var işin içinde!

Vampirleri seviyorum, gerçekten. Her ne kadar Ethan'a gıcık olsam da... Bu adam ölemez mi? Ölsün lütfen! Hayatım boyunca bir karaktere hiç bu kadar gıcık olduğumu hatırlamıyorum. İnanın, bu cidden bayağı geniş bir değerlendirme.
"Yeni dönüştürülenler tek bir isim kullanırlar. Merit, eğer bunu kullanıyorsan, adını değiştirmemiz gerekmez. Sadece evlerin liderleri soyadlarını koruyabilirler. Bu, hatırlaman gereken kurallardan sadece biri." Bana doğru eğilerek suratında pis bir ifadeyle konuşmasına devam etti. " Ve kuralları çiğnemek düşkünlere yaraşır bir harekettir."
Onun bu yumuşak ikazı karanlıkta yanan bir işaret feneri gibi zihnimde bir şeyleri ateşledi. Gözlerimi kırpıştırarak ona baktım. "Bir insanı rızası olmadan dönüştürmek de bazılarınca düşkünlere yaraşır hareket olarak görülebilir, Helen" sf: 16-17

Kitapta Merit adlı İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan bir kızın, bir gece kampüste saldırıya uğraması ve o sırada orada bulunan Ethan adlı bir vampirin onu kendisi gibi yapıp, Cadogan evine katması ile başlıyor her şey . (Kitapta vampirler biraz daha evcil. Ülke çapında 12 tane vampir evi var ve Chicago'da 3 tane bulunuyor: Navarre,Grey ve Cadogan.) Merit hem bu yeni hayatına alışmaya çalışıyor, hem babasının yeni vampir statüsü ile yarattığı problemlerle uğraşıyor, hem de Ethan ile aralarında sönmek bilmeyen kıvılcımla mücadele ediyor. Biraz meşgul anlayacağınız. Ah, bir de kan içme mevzusu var. En yakın arkadaşının ise 4. seviye bir cadı olduğunu söylemiş miydim?

"Burada ki gizem avcısı benim ama onlar ne yapıyorlar? Gidip senin gibi İngiliz Edebiyatıyla kafayı bozmuş anti-sosyal kişiliği vampire dönüştürüyorlar! Dizideki vampir avcısı Buffy'nin bile yüreği cız etmiştir.Gerçi..." deyip değerlendiren gözle beni süzdü. "Senden çok iyi araştırma malzemesi, olurdu."sf: 26
Kitabın içinde gerçekten bir sürü doğaüstü yaratık var. Periler, şekil değiştiriciler, vampirler... Hatta görmesek bile şeytanlar ve meleklerin bile olduğunu okuyoruz. Bir paranormal cenneti!

Vampirler; çok sistemli bir vampir düzeni var.Tüm vampirler ait oldukları evin Hükümdarına sadıklar, ve oda onlara. Vampirler günlük işlerde çalışıyorlar. Öyle sık sık kan göremiyoruz, evlerin korudukları onur kodları var. Bu yüzden bir düello yaparsanız kılıç ile, katanalar ile dövüşmek zorunda kalırsınız. Her yerde dişleri meydanda vampirler görmüyorsunuz, üstelik insanlar vampirlerin gerçek olduğunu biliyor. Ve bağışlanmış kan içiyorlar. Evcil demiştim. Bu geleneksel vampirlere biraz gölge düşürüyor.

Ana karakterimiz Merit oldukça cesur, ilginç ve zeki biri. Ama Ethan ile aralarında ki çekim beni boğdu. Bu çekime bir sonuç gelmiyor ve biz gerilmiş tel gibi bekliyoruz. Şimdi mi, ya şimdi?

En iyi arkadaşı Mallory ile aralarındaki iletişim gerçekten çok hoş, kendimi sık sık sırıtırken buldum ve bu sadece ikisi için geçerli değildi. Kitabın geneli boyunca sırıtıyordum. Jeff adlı bir şekil değiştiricinin sapkın halleri bu sırıtışların başlıca nedenleri arasında. Ethan'ın olduğu sahnelerde gülmedim ama.


Bu kızın Ethan ile derdi ne diyorsunuz eminim. Bu aslında ilk kitapla başlayıp diğer kitaplar da zirveye ulaşan bir duygu ama bugün ilk kitaptan bahsetmek istiyorum. Ethan insan kullanmayı seven, kadınlara kullanıp atılacak bir mal gibi davranan, ne istediğini bilmeyen, insanların kendisine saygı duyup sadık olmasını isteyen ama bunun geri dönüşümünü yapmayan yetersiz bir karakter. Ve Merit gidiyor bu adama abayı yakıyor! Haykırmak istiyorum. Serinin diğer kitaplarında umudum. Belki olur ve ben bu azaptan kurtulurum, kader bana bu iyiliği yapabilir bence.


"Çok yaklaştın." dedi nefes nefese.
"Yeterince yakın değil." Ama bunu söylerken sırıttım, hareketi yapmayı başarabildiğim için heyecanlanmıştım. Bu hareketim kalabalığı da memnun etti ve takdir eder şekilde ıslık çaldılar. "Dikkatli olun Hükümdar'ım" diye bağırdı birileri. "Kız güzel yüzünüzü yaralayabilir."
Ethan içten bir şekilde güldü. "Tanrı korusun." dedi balkondakilere. "O zaman sadece inanılmaz servetim ve harika içgüdülerim kalır güvenebileceğim."sf:79
Bu arada Periler gerçekten çok ilgimi çekti. Merit onların yaşamına daha fazla girer diye umuyorum.

Kitabın kurgusu ise gayet güzeldi. Kitabın sonu yarım kalmıyor, kapanışı var. Olayların bağlanmasında bir mantık var ve suçlunun kim olduğunu tahmin etseniz de kitabın sonuna kadar bundan emin olamıyorsunuz. Ayrıca Merit'e göz koyan bir Navorro vampiri de var. Keşke onunla olsa, keşke! Gerçi kabul etmeliyim Ethan'ın çekiciliği pek onda yok.

Sonuç olarak vampir sevenlerin, bire bir dövüş okumaktan heyecan duyan arkadaşların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Bir paranormal tutkunu olarak kesinlikle bu kitabı öneriyorum. Ben Ethan'a gıcığım umarım sizi pek etkilememiştir bu nefret. Bazılarına göre aralarında belki gerçek bir aşk bile var, beni ise hayattan soğutuyor.

Not: Merit'in gözleri kapağın aksine mavi ve uzun saçları var. Ayrıca kaküllerini de unutmamak gerekiyor.Kapağı sevmeme rağmen birkaç eksikliği var. Şöyle bir de katana olsaydı yanında daha süper olurdu.

2. Kitap kasım ayında çıkıyor!

"Vampirliği nasıl buluyorsun?"
"Eğer vampirlik bir ev olsaydı," dedim ciddi anlamda düşündükten sonra " tadilat gerektiriyor bu derdim." sf:184


Optimum Kitap'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.Diğer Bloglarımıza da uğramayı unutmayın:
  
   Kitap Yorumu ve Tanıtımı: Kitap Hayvanının Günlüğü
   Yazar Hakkında Bilgi: Zimlicious
   Kitap Yorumu ve Çekiliş: Kitap Esintisi
   Ön Okuma: Romancekolik
   Kitap Çekilişi: Kitaplık Kedisi

24 yorum:

 1. kagitkiz21.12.12

  Ellerine sağlık Merve Ethan hakkındaki düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum! Gebersin pislik!

  YanıtlaSil
 2. Sağol şekerim :D Vallahi ölsün, haketmiyor yaşamayı!!!

  YanıtlaSil
 3. evenstar8821.12.12

  merve insanların beynini yıkama anti-ethan diye :D ezgi bende ethancıyım :D

  YanıtlaSil
 4. HERKES ANTİ OLMALI!!!

  YanıtlaSil
 5. evenstar8821.12.12

  %100!! heheheh :D

  YanıtlaSil
 6. Vay! Tebrik ederim :D

  YanıtlaSil
 7. lkmsrl21.12.12

  %70 çıktı benim de. Zor sormuşsun kızım :D

  YanıtlaSil
 8. Size sordum ama istediğiniz soru var mı diye :D Kendiniz kaşındınız :D

  YanıtlaSil
 9. Çözdüm! %80 ama buna da şükür. Kaç hafta geçti okuyalı, artı Ethan yüzünden hafızama reset atmak zorunda kalmış olabilirim.
  Emeğine sağlık!

  YanıtlaSil
 10. Teşekkürler, biz anti Ethanlarmolarak dernek kurmalıyız :D Diğer yorumlara bakılırsa iyi yapmışsın :D

  YanıtlaSil
 11. HanifeAlbayrak21.12.12

  :D Rica ederim. Göreceğiz hep berabe Ethan taraftarımı antiEthan'cı mı olacağım. :D

  YanıtlaSil
 12. Birlikte saydırırız :D

  YanıtlaSil
 13. O kesin zaten.
  Tek kaldım ben.
  Ethan bana kaldı.
  Nihaha.
  İlerleyen kitaplarda da görüşürüz.
  :D

  YanıtlaSil
 14. Sen şimdi ilk başta kötü olduğumumu söylüyorsun hımm :D

  YanıtlaSil
 15. haha sağol Hanife :Dİnş sende anti Ethan olacaksın :D

  YanıtlaSil
 16. Kötü kız. Her ne kadar zor olsa da iyi sorulardı. Artık bu işte ilerlemeye başladın Merve. :D

  YanıtlaSil
 17. HanifeAlbayrak21.12.12

  :D En kısa zamanda kitabı bitirip okuyucu testini çözeceğim. Yorum için ellerine sağlık tatlım. :)

  YanıtlaSil
 18. Amacımız size eziyet etmek Ezgi Hanım :D

  YanıtlaSil
 19. :D geçen sen %80 di. Gittikçe zor soruyorum sanırım :D

  YanıtlaSil
 20. pöhh 7/10 yaptım ya :/ Ama zor sormuşsun be Merve sen de! :D

  YanıtlaSil
 21. Tek yanlışım var, sanşıma güvenip salladım o da yarı yolda bıraktı =D Karşı çıkıyorum sevgili Morgan'da (spoiler yaptım XD) Ethan'ın çekiciliği yok demişsin, ahh bence daha bile fazlası. Diğer kitaplarda da onu görürüm umarım =)

  YanıtlaSil
 22. İnşallah görürsün :D O tek yanlışta nazar boncuğu olsun :D

  YanıtlaSil
 23. %60 ile rezilin önde gideniyim ahahah.

  YanıtlaSil