2 Aralık 2012

4. ÜKG Blog Turu || Fırtına Büyücüsü || Jim Butcher4. ÜKG Blog Turu'nda Dresden Dosyaları ile karşınızdayız. Serinin ilk 3 kitabını 1 hafta arayla inceliyoruz. Biz gene hazırlarken çok eğlendik, umarım siz de eğlenirsiniz. 

9 Aralık Pazar Saat 3.00 || Kurtadamlar
16 Aralık Pazar Saat 3.00 || Hayalet Tehlikesi
Serinin meraklıları içinse güzel bir haber, 4. kitap 2013'ün ilk aylarında çıkıyor.

Diğer ÜKG bloglarına da bakmayı unutmayın:

Kitap Hayvanının Günlüğü: Kitap Yorumu ve Daha Fazla Dresden! 
Zimlicious: Yazar Röportajı
Kitap Esintisi: Kitap Yorumu
Kitaplık Kedisi: Kitap Yorumu
Fırtına Büyücüsü
Jim Butcher

Tür: Gizem, paranormal, polisiye
Sayfa: 367
Çevirmen: Ulaş Apak 
Goodreads Puanı: 3.99 (65.310 oylamada) 
Seri: The Dresden Files #1

Harry Blackstone Copperfield Dresden, kitabımızın ana kahramanı, biraz pejmürde, biraz nazik, biraz fazla gözü tok, biraz da yumuşak bir karakter. Üstelik bir kitap kurdu, ama kitaplara davranış tarzını hiç beğenmedim. 

Fırtına Büyücüsü'nün klasik bir girişi var, Dresden ne olduğunu, ne iş yaptığını bize anlatıyor önce, dedektif olduğunu öğeniyoruz Rehberde bulabileceğiniz tek dedektif. Sonrasında ise kaderin ağları yavaş yavaş örülüyor. Biri kadın biri erkek iki kişi ölü bulunuyor, bizim sevgili büyücü kahramanımız Dresden hemen bu suç alanına çağrılıyor. Ve o, bu iki kişinin büyü ile öldürülmüş olduğunu fark ediyor, üstelik ortada Harry'den başka suçlanacak birisi de yok. Tüm gözler ona dönüyor ve katil başka cinayetler işliyor, Dresden'in bekçisi Morgan ise onun katil olduğundan emin. Dresden'in önünde pek bir seçenek yok gibi;

a- Darağacı
b- Büyücü Kızartması

Üstelik elinde ikinci bir olay daha var, bir kadının kocası ortadan kaybolmuştur ve onun özel yeteneklerine ihtiyacı vardır. Ama Harry bu işi alarak başını daha fazla derde sokacağını bilemezdi tabii, ya da bu iş hayatını mı kurtardı aslında? Ne derler bilirsiniz, bilgi güçtür.

Harry hem adını temizleyip hayatta kalmayı becermeli, hem masum insanları kurtarmalı, hem de büyüyü kendi çıkarları için kullanan suistimalci suçluyu dize getirmeli. Üstelik hiç kimse onun masumiyetine inanmıyor. 

Eğer güvenecek kimseniz yoksa nasıl hayatta kalırsınız?

Genellikle kadın karakterlerin paranormal dünyaya hükmettiğini söyleyebilirim ama Fırtına Büyücüsü'nde bir erkek karakterin gözünden yaşıyoruz her şeyi, bu biraz nadir bir olay. Ve itiraf etmem gerekirse okuduğum birçok karakterden daha fazla ahlaki etken tarafından yönetiliyor. Zaman zaman "hadi ama, öldür şunu" demeden duramıyorsunuz. Bu yönden epey gerçekçi.

İyi-kötü çatışması bu kitapta da mevcut, her şey ya beyaz ya da siyah. Gri bir alan bulamıyorsunuz. Bu da gerekli anlarda biraz sizi boğuyor. Eğer sizi öldürmeye çalışan birini durduramıyorsanız ve onu öldüremiyorsanızda nasıl kazanmayı umut edersiniz ki?

Dresden'in geçmişi de çok karanlık, eğitmeni ile problemler yaşamış, bu yüzden Morgan adında attığı her adımı kontrol eden bir bekçisi var. Aman Allahım! Nasıl sinir bir karakter! Tam bir fanatik, her sahnesinde kitabı kenara koyasım geldi. Üstelik her nefesinden Dresden'i öldürmek istediğini anlayabiliyorsunuz. 

Aşk yok mu peki aşk? Bir kadın var elbet, ama ben pek yoğun diyemem doğrusu. Gene de bir sonraki kitapta ne olacağını merak ediyorum.

Kapağa şöyle bir baktığınızda Dresden'in gözlerini göremediğinizi fark ediyorsunuz, bu onun gücü ile alakalı. Bakışları âdeta ruhunuzu okuyor derler ya, işte Dresden için "âdeta"sı fazla. 

Pizza seven bir peri... 

Kulağa ne kadar ilginç geliyor değil mi? Ama konuşan bir kurukafa kadar değil, ya da asansörü delen bir böcek.. Büyücüler ve onların büyüleri...


Genel Olarak Fırtına Büyücüsü


Ben üstün güçleri olan karakter beklediğim için sonunu ve karakteri biraz zayıf buldum, Dresden'in sürekli yanlış anlaşılmış olması, yalnız olması ise bana dokundu.  Hiç mi bir adamın güvenecek, omzunu yaslayacak bir arkadaşı olmaz! İyi adamların ise gözlerinin kör olması, "b" seçeneğini akıllarına bile getirmemeleri beni küplere bindirdi.

Sonuç olarak Harry pek sert bir karakter değil, bu da hayal kırıklığının bir nedeni. Rüzgârda savrulan bir yaprak misali... Sizde korku uyandırmıyor, ya da bir hayranlık, aksine Harry yağmurlu günde sokakta kalmış bir köpek yavrusu gibi. Eve alıp besleyesiniz, dünyadan ve zarardan koruyasınız geliyor. Bir de öyle kibar ve centilmen ki!

Çevirisi gayet akıcı, çok özgün bir kurgusu ve ilginç detayları var, bir solukta bitirebileceğiniz bir kitap. Aşkı geri planda isteyen, büyücüleri ve polisiyeyi seven birçok kişinin hoşlanacağına inanıyorum. Daha önce erkek bir karakterin gözünden, bakış açısından, paranormal bir kitap okumamış kişiler içinse iyi bir tecrübe olacağını düşünüyorum. 

 • Bu arada The Dresden Files adlı dizinin bu seriden uyarlandığını biliyor muydunuz? (12 bölüm ve tek sezondan oluşuyor.)

İthaki Yayınları'na katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Facebook sayfasına gitmek için tıklayın.


Yazarımızın sitesi: Jim Butcher

12 yorum:

 1. %100! (Neden acaba?)

  Centilmen büyücüler de lazım paranormal dünyaya. Hepsi acımasız olacak değil ya. :D Şaka bir yana, küçük detaylarla güzel zenginleştirmiş kitabı Jim Abimiz. Böyle yönlerini sevdim ben.
  Yorumun fevkaladenin fevkinde. Ellerine sağlık!

  YanıtlaSil
 2. Bende o yönlerini sevdim. Sus kızım ifşa etme kendini :D

  YanıtlaSil
 3. HanifeAlbayrak21.12.12

  :D Ehehe, hadi öyle olsun bakalım.

  YanıtlaSil
 4. Ezgide fulledi nasıl hata:P Oda dün okudu, hem tek etmedim ben, Berke ile yaptım. sus bakıyım :D

  YanıtlaSil
 5. HanifeAlbayrak21.12.12

  Bende anlamadım şimdi cevaplarıma baktım hepsi doğru gibi görünüyor. :D Okuyucu testinde hata var hanımm!

  YanıtlaSil
 6. Neyi yanlış yaptın merak ettim. Sağol canım :D

  YanıtlaSil
 7. Ben Harry'nin sert bir karakter olmamasını sevdim ya. Daha bi güzel geldi hötdöt adamlardan sonra. Testten de %70 alabildim anca. Bir Simay klasiği :D

  YanıtlaSil
 8. Söz bir dahakine cevapları veriyorum :P Bende o kapı açma olaylarını sevdim, hiç rast gelmedi ondan olsa gerek :D

  YanıtlaSil
 9. HanifeAlbayrak21.12.12

  Ellerine sağlık tatlım. :D Bu sefer 9/10 yaptım.

  YanıtlaSil
 10. Oha Merve çok güzel yazmışsın! 10/10 veriyorum bu yazına! Ciddiyim o_o
  Ben de karakterin özelliklerini sevemedim. Bir romantik-aşk kitabı olsaydı tamam uyardı ama böyle bir kitapta, böyle bir role gitmedi Dresden :P

  Bu arada testen de tam puan aldım hehe~

  YanıtlaSil
 11. :D Teşekkürler canım. Ay çok sevindim, geçen sefer çok zor demiştin. Evet girmedi, ama önümüzde iki kitap var hadi bakalım :D

  YanıtlaSil