9 Aralık 2012

4. ÜKG Blog Turu || Part 2 || Kurtadamlar || Jim Butcher


4. ÜKG Blog Turu ile karşınızdayız! Bu sefer formatta ufak bir değişiklik yaptık. 3 hafta boyunca, İthaki yayınlarından çıkmış olan Dresden Dosyalarının 3 kitabını inceliyoruz. Bu hafta serinin 2. kitabı Kurtadamları ele aldık.


Diğer ÜKG Bloggerlarınıda ziyaret etmeyi unutmayın!

Zimlicious: Yazar Röportajı
Kitap Esintisi: Kitap Yorumu
Kitap Hayvanının Günlüğü: Kitap Yorumu
Sevgili Kitap:Alıntılar
Kağıt Kız: Ön Okuma
Romancekolik:Kitap Yorumu
Kitaplık Kedisi:Kitap YorumuGene bir Dresden macerası ile karşınızdayız!  Gözlerinizi eğin ve yolundan çekilin, peşindeki belalar sizede sıçrayabilir!


Dresden'e pek iş gelmiyordu... Daha doğrusu hiç gelmiyordu.Chicago telefon rehberine kayıtlı tek aktif büyücünün oldukça meşgul olduğunu zannedebilirsiniz. Oysa son zamanlarda Harry Dresden ne büyüyle ilgili, ne de günlük bir iş bulabilmişti.
Ama tam da güzel bir yemek yemeye yetecek kadar parası bile kalmamışken, onun özel uzmanlığını gerektiren bir cinayet işlendi.
Vahşice parçalanmış bir ceset. Tuhaf görünümlü pati izleri. Dolunay. Üç tahmin hakkınız var ve ilk ikisi sayılmayacak.Tür: Paranormal, Aşk Hikayesi.
Sayfa:418
Çevirmen: Ulaş Apak
Goodreads Puanı:4.01 (40.066 oylama)
Ad: Storm Front (The Dresden Files #1)Yorumum:

Dresden bu sefer kurtadamlarla uğraşıyor, evet yanlış duymadınız kurtadamlar. Yoksa vampirleri mi tercih ederdiniz? Ama vampirlerden daha renkliler söz veriyorum.
Neden mi bahsediyorum? Tek bir tür kurtadam yok; cadı kurtlar, insan kurtlar, loup-garoular... Çeşit bol yani. Sizcede korkutucu değil mi? Bir kemerler kurda dönüşen insanlar, yüzyıllardır bir lanetin kurbanı olan bir aile ve insandan çok kurt olan varlıklar... Eh birde Tera var.

Bu gruplardan biri  cinayet işliyor, her dolunayda... Birileri ölüyor. Peki doğaüstü olaylara inanmayan bir dünyada polislere kim yardım edecek? Masum hayatlar tehlikede... 

Tabii ki Harry Dresden! Bizim rüzgarda savrulan, hassas, kedi sever büyücümüz.

Keşke her şey burada bitse. Murphy, bizim seksi, çok tehlikeli ama güvensiz komiserimiz onun hayatını resmen bin kat daha zor yapıyor. Harry'den ona bildiği herşeyi söylemesini istiyor, ama bizim kahramanımızında bildiği, korktuğu bir kaç şey var. Herşey de bir insana söylenmez ki!

İki kitaptır aklımda tek düşünce: Birisi allah aşkına şu Harry'e para bağışlasın, adamın açlıktan nefesi kokuyor.
Dresden'in mali problemlerini okumaktan bana gına geldi. Adamın iki lafının başı para... Ahlaklı olmakta zor bu devirde. ÜKG olarak Blog Turun tüm gelirlerini ona bağışlamaya karar verdik, desteklerinizi bekliyoruz ;)) Fikir Romancekolik'e ait.

Peki Dresden'in sürekli pataklanmasına ne demeli! Totosunun topraktan ayrılamamasına ve tüm kitap boyunca ayılıp bayılmasına? Takdir-i ilahi diyoruz sanırım. Ama beni kitabı bırakma noktasına kadar getirdi. 3 kere mola verdim okumaya. Adamın yüzü asvalta döndü, gelen geçen bir tane yapıştırıyor. Yazık.

Bu kitapta dikkatimi çeken şey ise kanlı sahnelerin hiç sakınılmamış olması ve durumun vahşetinin gerçekten iyi bir şekilde okuyucuya aktarılması oldu. Kan gövdeyi götürüyor resmen!! Kurtadamlar, çiğ et, insan desem!

Harry hakkında sevdiğim şeyler kibar tavırları, büyücü olmasının getirdiği ruh bakışı, elektronik alet düşmanlığı ve çarpık espiri anlayışı denilebilir.. Seri hakkında orjinal bulduğum bir kaç şey. O ruh bakışında insanların onda ne görüdğünü çok merak ediyorum...

Peki, mmm bir sorum var. Harry'nin kendi bilinçaltı ile yaptığı sohbet neydi öyle? Gerçekten?

Harry'i okuuğum her an onu Anita Blake ile karşılaştırmadan edemiyorum. Bu ilk kitapta daha yoğun olsada, bu kitapta bazı olaylarda bana gene Laurell'in ünlü serisi hatırlattı. Bende bu yüzden Bir Anita Harry'e Karşı listesi hazırladım.

Önce benzerlikler:

  *İkiside polise danışmanlık yapıyor.
  *İlk aşkında bir başarısızlık var.
  *Polise yardım için ölümü göze almaya hazır
  *Polis aşırı derecede ona karşı.
  *Ruhsuz bir katil tarafından sürekli rahatsız ediliyor.
  *Kötü adamlar her zaman onun peşinde.
  *Her ne kadar korksada doğru olduğuna inandığı şeyi yapıyor
  *Suçluyu bulmak için vampirlerin inine gidip sağ çıkmamaya hazır.
  *Bir şekilde kendini her zaman paranormal bir savaşın içinde buluyor.
  *İkiside sevdikleri ebeveynlerini kaybetmiş.
  *Ne olursa olsun sağ kurtuluyorlar.

Sonra farklılıklar:

  *Anita kimseyi öldürmekten çekinmez, ama Harry Beyaz konseyin verdiği kurallardan çıkmamak için ölümü bile göze alıyor.
  *Harry duyguları ile yönetilirken Anita mantığını daha çok kullanıyor.
  *Anita canavara hiçbir şekilde güvenmezken Dresden her türlü yardımı kabul etmeye hazır.
  *Eğer Anita'nın sevdiklerinin peşinden gelirseniz mezar yerinizi de almanız tavsiye edilir, Dresden de ise ölüm son çare ve zorunlu bir seçenektir.
  *Anita zayıf görünmekten nefret etsede Dresden zayıflığını sevdiklerine göstermekten korkmuyor.
  *Dresden'in büyü gücü daha kapsamlıyken Anita'nın temek gücü sadece ölüleri kapsıyor.
  *Dresden biraz beceriksiz ve biraz şapşal, Anita ise her daim yetenekli, bilgili ve herşeye kadir gösteriliyor.
  *Anita tutuklanırsa ilk işi avukatını aramak olur, Dresden ise onun aksine kaçmayı tercih eder ve sonra kendi ayağıyla karakola gider :))

*En son olarakta kurguda gördüğüm bir benzerlikten bahsetmek istiyorum; Dresden'in ikinci kitabında polis merkezine bir kurt adam saldırıyor ve Carmichael adlı bir polis ölüyor; benzer bir olay ise Anitanın Kaçık Kafe adlı kitabındaki Zebrowski adlı bir polise oluyor ve şekildeğiştirmiş bir grup cadı onun karnını deşiyor.(ölmüyor)

İlk kitabında yazarı biraz soğuk bulmuştum ama yavaş yavaş Harry'e ısınıyorum gibi. Hala kurgunun ilerleyici, Harry'nin tavırları azıcık dürtsede bir sonra ki macerası ne olacak diye merak etmeden duramıyorum. Serinin 3. kitabında neler olacak acaba? Haftaya pazar.
Bu arada beni taşlayacaklar olabilir ama Johnny Marcone hayranıyım. Kitabı onun anlattığını düşünmeden edemiyorum... Mükemmel!Okuyucu testim, iyi eğlenceler!
Haftaya Part 3 ile görüşmek üzere!!
2 yorum:

  1. HanifeAlbayrak21.12.12

    I did it! 10/10 :D

    YanıtlaSil
  2. Tebrikler -.- :D
    Yattaaa! :D

    YanıtlaSil