16 Aralık 2012

4. ÜKG Turu Part 3: İki Dresden Arasındaki Fark.


4. ÜKG turu part 3'e hoş geldiniz! Bu sefer kitap yorumu ve okuyucu testi yerine sizlere daha farklı bir yazı sunmak istedim. Bu yüzdende daha önce bahsedilen, Harry Dresden'in konu alındığı The Dresden Files adlı diziyi didik didik ediyorum. İşte 2007 yılında başlayıp bir sezon süren dizideki Dresden ile kitap kahramanı Dresden arasındaki benzerlikler ve farklılıklar.

 • Harry'nin annesinin öldüğü hem dizide hemde kitapta üzerine basa basa belirtiliyor. Ama kitabın aksine dizide Harry daha çocukken annesinin öldürüldüğün bilirken kitap serisinde bu, daha sonra aydınlığa çıkarılıyor.
 • Bob, bizim çapkın kuru kafamız ise kitapta bir bedene sahip olmazken dizide, gayet katı bir biçimde karışımıza çıkıyor. Sahne bitimindeyse onu kuru kafasına geri dönerken görebiliyoruz. Ayrıca dizide Bob'un Amcasından Dresden'e miras kaldığını öğreniyoruz. Tabii bunun doğruluğunu bilmek şuan için mümkün görünmüyor. Henüz okuduğum kadarıyla böyle bir bilgi yok. Ayrıca Bob dizide çok büyük bir yer edinirken kitapta bir kaç sahne dışında onu göremiyoruz.
 • Kitapta Dresden'i kiralamaya gelen kişiler ofisi tercih ederken dizide daha farklı sahnelerde onları görebiliyoruz.
 • Kitabın aksine Harry insanlardan yardım almaktan çekinmeyen birisi ve kitapta başlayan Susan & Dresden ilişkisi dizinin daha ilk bölümünde temelleri uzun süre önce atılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor.
 • Kitapta Harry büyüyü çok acil durumlarda ya da göz korkutması gerektiği anlarda kullanırken dizide daha çok büyü sahnesi var, ayrıca insanların önünde uygulamaktan çekinmiyor.
 • Dizide deri yüzen bir aztek tanrısı geçiyor ve bu, bana, Anita Blake'in Karacamdan Kelebek kitabını hatırlattı. Derisi yüzülmüş kurbanlar ise bu ip ucunu güçlendiriyor. Bir gönderme var mı emin olamasamda yakalaması hoş bir ayrıntı. Daha önce size bahsettiğimiz gibi yazarımız Jim, Laurell'den etkilendiğini belirtmişti.
 • Aynı kitaptaki gibi dizide de Harry, Murphy'e pek bir şey anlatmıyor ve gizemli adamı oynuyor.
 • Dizinin Fırtına Büyücüsünün kurgusuna uygun gitmediğini de belirtelim. Cinayetler, sahneler ve tabii -bir kaç ana karakter dışında- karakterler farklı.
 • Murphy'nin dizide bir kızının olması ise tam anlamıyla bir şok.
 • Kitapta Dresden asasını elinden düşürmezken dizideki Dresden'in asasını ilk bölümde göremedik bile.

Ah unutmadan, aynı kitaptaki gibi Dresden dizide de dövülüyor. Sırf bu bile olmuş bu dizi dedirtecek bir ayrıntı.

Dizinin baş rol oyuncusu Paul Blackthorne ilk başta Harry Dresden için çok itici gelse de yavaş yavaş gözünüz ona ısınıyor. Tabii ben daha uzun, biraz tüy siklet hayal ediyordum Dresden'i. Kitapla beraber gitmeyen ama bu büyü dünyasını tanımak için izlenebilecek bir dizi.

Bu yazı ile Dresden Dosyaları artık bir sona ulaşmış bulunuyor. Umarım sizlerde bizim kadar eğlenmişsinizdir. Diğer Turlarımızdan ve gelecekteki etkinliklerimiz için facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Ütopik Kızların Günlüğü

Diğer Bloglarımızı ziyaret için:

Kitap Hayvanının Günlüğü: 10 Maddeyle Harry Dresden.
Kitap Esintisi: Dresden Dosyaları.
Kağıt Kız: Ön Okuma
Kitaplık Kedisi: Hayalet Tehlikesi


12 yorum:

 1. Kapak resimlerindeki gibi bir şey bulamadılar ya! Halbuki çok standart bir tiptir o. :( Amaaan izlemem ben de. Kitapları yetti zaten. Thomas <3

  YanıtlaSil
 2. :D:D İzleme. Oyuncu seçimi çok önemli gerçektende. Kapaklarda çok esraregiz duruyor :D

  YanıtlaSil
 3. haha benimde ilk tepkim öyleydi. Pörtlek dudaklı şey :D Burada daha zayıf ve fit :D Ama gene kel, gene kel. Harry'nin fırça gibi saçları var.

  YanıtlaSil
 4. Favori sahnemi falan göstermezlerse benim de canımı sıkarlar vallahi. Ama piyasada başka aktör yok muydu da şu adamı koydular :/ Arrow'dan gıcığım ona fena halde :P

  YanıtlaSil
 5. Ben onlar olsun diye izlediğim için sıkıcı bulmuyorum :D Aynu olmayınca ihanete uğramış gibi hissediyorum.:D

  YanıtlaSil
 6. Heimmm. Şu Dresden'ı oynayan adama olan ön yargımı kırarsam izlerim belki. Ama olduğu gibi kitaptan gitmemeleri daha iyi bence. Olacakları bilerek izlemek sıkıcı çünkü.

  YanıtlaSil
 7. Ben Bob'u böyle hayal etmemiştimama dizide sırtımıyor (Bob) Fazla bir efekt görmedim Ezgi ilk bölümde. Kitaba uygun gitmiyor ve Karakterlerle arasındaki ilişkiler çok farklı yansıtılmış. Daha ilk bölümden Tengezer adlı bir yazatık geliyor. Skinwalker.

  YanıtlaSil
 8. Bob'un bedene sahip olmasi butun olayini bozmus bence. Sevmedim hic!

  YanıtlaSil
 9. Bencede! Bir şekilde kurukafaya bir şeyler olur dedim ama ete kemiğe bürünmesini hiç beklemiyordum.

  YanıtlaSil
 10. Dizi nasıl Merve, efektler falan sırıtıyor mu? İzlenesi mi? Ayrıca ben Bob'u bu kadar yaşlı hayal etmemiştim. :/

  YanıtlaSil
 11. Turum bitti! Her şey yine çok güzeldi kızlar. Ellerinize sağlık =D
  Dizi bazı konularda bayağı uçmuş gibi geldi =) Adam konusu cidden hiç uymamış ve bence alışamam hiç -kitabı okumadım sizlerden biliyorum!
  Gelecek turda görüşmek üzere. Sevgilerle ;)

  YanıtlaSil
 12. :D Teşekkürler Melis. İlk bakışta banada çok acayip geldi ama sonra bir şekilde insanın gözü alışıyor.

  YanıtlaSil