3 Aralık 2012

Hero and Leander || Marlowe




                                         Hero and Leander
Christopher Marlowe

Tür: Aşk Hikayesi, Şiir, Klasik, Yunan Mitolojisi

Uzun bir mücadele ve azmin ardından Marlowe'un Hero ve Leander'ını bitirdim.

Sevdim mi peki? Emin olamıyorum... Aslında güzeldi; yoğundu ve birazda anlaşılmaz... Ama şiiri okumaktan çok dinlediğim için daha da etkileyiciydi . Eğer Hades ve Persephone gibi parodileri varsa okumak isterim, biraz bakınacağım... Şiir benim tarzım değil.

Hero, bir erkeğin ismini andırsa da aslında bir tanrıça ile karşılaştırılabilecek kadar güzel bir kadındır  ve Venüs'ün rahibesidir, Leander ise bir kadın kadar güzel, ama aynı zamanda en harbi erkekler kadar kaslı bir erkektir. Bu iki birbirlerini görür ve aşık olurlar ama Hero bakireliğini korumak ister, bizim azgın Leander ise çeşitli sözler ile Hero'nun aklını çeler ve kızı kötü emellerine alet eder :D 

Şaka yapıyorum tabii, herşey Hero'nun başınıın altından çıktı. :P

Neptün'ün olaylar beni güldürdü, şu Yunan ya da Roma tanrılarının onun bunun ilişkilerine burnunu sokma arzusunu okumaktan gına geldi. Çok ayıp ama. 

Bu arada ben sadece Marlowe'un yazdığı kısmı okudum,şiir George Chapman tarafından tamamlanmış

Marlowe's unfinished masterpiece, as completed by George Chapman (1598). Includes an introduction and notes by Edward Blunt.
12 Ocak 2012:

Şiiri tekrar okudum ve sevdiğime karar verdim. Komik olduğunu düşünmüyorum, saçma şeyler var tabii. Neden taptığın tanrıana kaplunbağa kurban edersin ki?  O mitoloji ile harmanlanmış anlatım, tasvir ve betimlemeler.. Resmen her saniye gözümde canlandı. Şiirde böyle olabileceğini bilmiyordum.

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder