17 Aralık 2012

Neler Okuyorum || 10Bundan sonra her pazartesi Neler Okuyorum postu yapmaya karar verdim. Çoğu zaman bu listeye eklenip çıkacak kitaplar olacak. Bu hafta her zaman ki gibi, birden çok kitap okuyorum.The Importance of Being Earnest
Oscar Wilde

Ciddi Olmanın Önemi
Oscar Wildeın mizah duygusunu, yaratıcı gücünü ve toplumsal gerçekliğin güçlü eleşti-risini mükemmel biçimde kaynaştırdığı Ciddi Olmanın Önemi, bir başyapıt olarak değerlendirilmektedir. Wilde, bu eserini "saçmanın kusursuz mantığı"yla kaleme almıştır. Hikayedeki entrikanın kendisi bile saçmadır ve birinci perdenin sonunda, saçmalık açık ifadesini bulur. Viktorya İngilteresinin toplumsal iki-yüzlülüğü, geleneksel toplumda bürünülen maskeler; aristokrat sınıfın ahlak anlayışı ve görenekleri, sahte kimlikler, gizli ilişkiler ve yapay bir nezaket anlayışı etrafında gelişen komik olaylar dizisi aracılığıyla eleştirilir.
Yazarın kendi sözleriyle Ciddi Olmanın Önemi, "ciddi insanlar için uçarı bir komedi"dir. Cecily Cardew ve Gwendolen Fairfax, birbirlerinden habersiz Erneste a´ık olmuşlardır. Ancak Ernest, Cecilynin vasisi Jack Worthingin kırdaki evinden Londraya yaptığı düzenli ziyaretlere meşruluk kazandırmak için yarattığı, başı beladan kurtulmayan bir erkek kardeş, iflah olmaz bir boşgezer, hayali bir karakterden başkası değildir. Üstelik Jack, kendisini Gwendolena Ernest olarak tanıtmış ve genç kadının gönlünü bu adla kazanmıştır. Jackin arkadaşı ve Gwendolenın kuzeni Algernon ise, Jackin kırdaki evine yaptığı gizli ziyarette Cecilynin ilgisini çekebilmek için kendisini Ernest olarak tanıtma yolunu seçmiştir. Dörtlü, bir hafta sonu tesadüfen Jackin kırdaki evinde bir araya gelir ve gelişmeler, hayatlarını kökten değiştirecek bir gerçeği açığa çıkarır.


Wyrd Sisters (Discworld #6) || Ucube Kocakarılar
Terry Pratchett, Victor Gollancz 


Ucube Kocakarılar
Büyülü Diskdünya`da krallıklar sallanıyor, tahtlar devriliyor.. Yasalara saygılı üç cadı, krallık politikasına karışıyor. Ama Nine Havamumu (Eşit Haklar, Eşit Ayinler) ve cadı meclisinden arkadaşları bunun, oyun yazarlarının düşündüğünden çok daha zor olduğunu anlatmakta gecikmiyorlar... Beklediğiniz her şey burada; kambur krallar, kayıp taçlar ve kılık değiştirmiş varisler. Hepsi, daha önce hiç duymadığınız şeylerle bir araya geliyorlar; sahne korkusuyla tir tir titreyen bir gök gürültülü fırtına ustası ve uçuş sırasında yakıt ikmali yapılabilen cadı süpürgesi gibi. 
Fantastik kurguyu ironi ile buluşturan Diskdünya serisinin altıncı kitabı. 
Katışıksız bir kahkaha fırtınası.

Small Island
Andrea Levy


Küçük Ada
1948 yılının Londra´sında bir araya gelen iki Jamaikalı ve iki İngiliz, bir yandan kendi önyargılarıyla, İngiltere´de her köşeden başını uzatan ırkçılıkla, çürümüş bir imparatorlukla, hayalleri ve aşklarıyla yüzleşerek, yaşamlarını anlamlandırmaya çalışırlar. 
Yayımlandığı yıl çok satanlar listelerinden inmeyen ve İngiltere´nin önemli iki edebiyat ödülünü alan Küçük ada, emperyalizme, ırkçılığa, ikili ilişkilere, tutkuya ve savaşa güçlü bir bakış. 
"İşte beklediğim kitap... Andrea Levy, ırkçılığın korkunç yüzüyle ilgili unutulmaz bir hikayeyi,Dickens´vari bir coşkuyla anlatıyor."

Ben bu hafta kendim için pek bir şey okuyamayacağım gibi görünüyor. Sizler ne okuyorsunuz? Yorum bırakın :))

Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

5 yorum:

 1. Oscar Wildeeeee! <333

  YanıtlaSil
 2. Kitap Tutkusu21.12.12

  Gülen Ceset desem :) Ama bitince ne okurum bilmem :p

  YanıtlaSil
 3. Of deme bunu, iştahımı kabarttın gerçektende :D Tabii ki de en sevdiğim iki kitaptan biri olan Lanetliler Sirkini okuyacaksın!!!

  YanıtlaSil