7 Aralık 2012

The Country Wife || William Wycherley

'Cuckolds like lovers should themselves deceive' So concludes one of Wycherley's most revived and much discussed plays. It is a satirical comedy sharply focussed on the follies, vices and hypocrisies of Restoration London through its central characters: the desperate Pinchwife; his naive wife; the sex-obsessed Horner and Lady Fidget's 'virtuous gang' of town ladies. Wycherley's strong wit informs almost every speech and his alarmingly familiar revelations of character leave us to draw our own conclusions. It remains a controversial play, admired as satire or farce, condemned as immoral and frivolous, and appreciated again as a serious work of dramatic art. Modern critics have much debated its central themes, and question marks remain: is Horner hero or villain?

The Country Wife
William Wycherley

Tür: Oyun
Goodreads Puanı:3.35 (878 oylama)


1675'te yazılan bir oyun desem? Biraz fazla aykırı ve biraz da komik. Fazla değil ama.

Kitapta taşradan bir kadınla evlenen Pinchwife'ın saf karısını şehrin pisliğinden koruma çabalarını okuyoruz denilebilir. Bu pislikte aslında hemcinsleri. Şehrin her yanını Horner gibi playboylar sarmış ve hepsinin karısının peşinde olduğunu düşünüyor. 

Dönemine göre aykırı bir oyun, hatta bırakın o zamanı şimdi bile bir eşin kocasını aldatsa neler olduğunu düşünün.
Oyun Horner adlı bir adamın Fransada kaptığı bir hastalık yüzünden hadım olduğunu etrafa yayılması ile başlıyor. YALAN! Evli kadınlarla rahat gezebilmek için hepsi. İşin yanı bu dedikodular yüzünden resmen bir karakter karısını kendi eliyle ona veriyor, komik değil mi? Ama Horner'ın da ihtiyacı yok hani. 3 tane var elinin altında zaten.

Devamında ise Pinchwife'ın kıskançlık yüzünden karısına eziyet edişini okuyoruz. Alethea, kıskanç kocanın kız kardeşi, evlenmek üzereyken başka bir adama aşık oluyor bu da olaylar daha ilginç yapar. Oyunda ki en aklı başında ve ahlaklı karakter denilebilir.

Tek aklımda kalan aslında Horner'ın ne kadar cazibeli oluşu, gerçekten ama! Burada belki ahlaksız karakter o ama, o kadar güzel bir şekilde o evli kadınlar üzerinde bıraktığı etkiyi anlıyorum ki. Pinchwife'ın karısı erkek kılığındayken ona olan tavırları, nezaketi... 

Çok edebide bir yorum oldu değil mi :))

Dili akıcı olmayan bir oyun, öyle kısacık diye hemen biten bir şey değil. Okumak yoruyor adamı genede bir Moonstone'a tercih ederim. Sanırım benim en karanlık kabusum Moonstone'u tekrar okumak olur. Ay aman!

Okumayın böyle şeyleri, önermiyorum kimseye :D


3 yorum:

 1. Hande VARLI21.12.12

  Dili basitti aslında,anlaşılabilirlik açısından yani. Moonstone'a tercih eder miyim bilemedim ama, Christopher Marlowe ' un Dr. Faustusundan sonra Country Wife'ın vasat kaldığını söyleyebilrim. Yine de Restorasyon Dönemi yazıldığını düşünürsek, dönemi hakkında ciddi ipuçları verip bilgi kazanımı da sağlıyor bence. :D

  YanıtlaSil
 2. Dİli basitti de akıcı değildi. Zaten her kitap dönemi hakkında bilgi vermiyor mu?. Beni asıl etkileyen erkeklerin her yalana kalması oldu. Dönemin erkekleri o kadar dedikodular tarafından yönetiliyormuş demek. Kadınlarda ayrı bir saman altından su yürüten cinsten. Faustus tan sonra hiç olmadı bu gerçektende. Oyunun Kralın önünde oynandığını falan düşünüyorumda off the head gibi bir terim çıkmışmıdır acaba adamın ağzından :D

  YanıtlaSil
 3. hülya11.10.14

  moonstonedan ben de nefret ediyorum.

  YanıtlaSil