23 Aralık 2012

Kitap Yorumu: Ucube Kocakarılar || Terry Pratchett

Ucube Kocakarılar (Discworld #6)
Terry Pratchett

Tür: Fantastik, mizah, 
Sayfa:413
Orginal Adı:;Wyrd Sisters
Goodreads Puanı:4.03 (27.207 Oylama)
Çeviri: Niran Elçi
Büyülü Diskdünya`da krallıklar sallanıyor, tahtlar devriliyor.. Yasalara saygılı üç cadı, krallık politikasına karışıyor. Ama Nine Havamumu (Eşit Haklar, Eşit Ayinler) ve cadı meclisinden arkadaşları bunun, oyun yazarlarının düşündüğünden çok daha zor olduğunu anlatmakta gecikmiyorlar... Beklediğiniz her şey burada; kambur krallar, kayıp taçlar ve kılık değiştirmiş varisler. Hepsi, daha önce hiç duymadığınız şeylerle bir araya geliyorlar; sahne korkusuyla tir tir titreyen bir gök gürültülü fırtına ustası ve uçuş sırasında yakıt ikmali yapılabilen cadı süpürgesi gibi. Fantastik kurguyu ironi ile buluşturan Diskdünya serisinin altıncı kitabı. Katışıksız bir kahkaha fırtınası.

Paranormal dedim, cadısı, hayaleti, efendime söyleyeyim Azrail'i var dedim, akar bu kitap bitiririm bir seferde dedim. Nah bitirdim! Moonstone vakası gibi elimde süründü kitap, ucu başı sonu belli olmaya bir süre boyunca.

Elimde silah olsa yapabilirdim...

AmazingTerry İngilterenin en iyi yazarlarındanmış... Aman benden uzak dursun. (Zaten kadın sanıyordum, öğrenince abov erkekmiş bu dedim. Kitap Hayvancağızı Neil'in kankası demişti fantaziler kurmuştum.)
Paranormal-Fantastik bir kitaptan bu kadar sıkıldığımı, bunaldığımı hatırlamıyorum.

Ama, aması var, kurguyu takdir ediyorum, komik kitaptı -bazı yerleri- o ufak detaylar, kitabı %5, %5 okutan yerler olmasa ne yapardım bilmiyorum. Sıkıntıdan saçımı başımı yoldum.

İçimi döktüğüme göre kitap Macbeth ve Hamlet'in melezi gibi bir şey, en azından Macbeth'i okuduğum için, onun 3 cadısını daha farklı bir şekilde işlediğini söyleyebilirim. Hamlet'in sadece adını duyup, Çok Güzel Hareketler Bunlarda biraz izlediğim için pek yorum yapamayacağım.

3 cadımız, öldürülen bir kralımız ve onu öldürüp sevmediği bir ülkeye kral olan bir kralımız daha var, artı bir soytarı, bir tiyatromuz var ve sonu bağlanmayan bir aşk hikayemiz...

Spoiler var aman dikkat! :


Kral ölür, hayalet olur. İntikam ister.
Yeni Kral gelir. Elleri kanlıdır, sapıtmıştır.
Eski kralın çocuğu cadılar tarafından tiyatroya verilir.
Doğa cadılardan yardım ister.
Cadılar reddeder.
Halk cadılara olan saygısını kaybeder.
Kötü Kral ve Leydi Macbeth bozması kadın cadılara tuzak kurar.
Tiyatro yapılır, kelimelerin gücü tartışılır.
Veliaht tahtı reddeder.
Soytarı Kral Olur.
Cadılar buluşma tarihi ayarlamadan ayrılır.

Şu kadarcık şey için çin işkencesi çektim. Allah bir daha çektirmesin... Serinin ilk kitabını okumaya da niyetlenmiştim, aman kalsın. Dertsiz başıma dert alamam. İngilizce edisyonunu okudum, Türkçe edisyonu mevcut. Ama okumayın yani.

Edit:
Kitabı ikinci kez okuduğumda sevdim. Dönemle ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Bu kitapta yorumumu göz ardı edin! :D2 yorum:

 1. Üzüldüm şimdi. Terry'i hiç okumadım ama Neil'a güvenerekten iyi olur diye düşünüyordum. Yine de denerim ben bir ara. Öyle kimsenin beğenmediği şeyleri beğenme gibi pis bir huyum vardır.

  P.S.: Bir ihtimal Neil'i da okur beğenmezsin, kitaplarını bana bağışlarsın diye kollarımı açtım bekliyorum. (Kötü adam kahkahası)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neiller zaten senin adina zimmetli. Bende sevmedigim icin sasirdim Hayvancagizim ya. Cadilar falan, senden beklerim ben begenebilirsin.

   Sil